Ne kemi analizuar PLA CARBON nga FFFWORLD, një filament prej 10

KARBON PLA nga FFFWORLD

Isshtë duke u bërë gjithnjë e më e zakonshme që prodhues të ndryshëm të ndërmarrin ndërmarrjet për të bërë filamente ekzotike duke përdorur përzierje me përbërje të ndryshme që modifikojnë karakteristikat në lidhje me materialet më të zakonshme, PLA ose ABS për shembull.

Në këtë artikull ne do të analizojmë një spirale të fijeve të karbonit PLA të një ngjyre të zezë intensive Kredi nga prodhuesi spanjoll FFFWORLD. Ne do të shpjegojmë në detaje karakteristikat diferenciale të këtij materiali krahasuar me një fije e hollë standarde PLA.

Carbon PLA është një fije e hollë PLA me fibra karboni. DHEn procesi i prodhimit ka përfshirë një përqindje të fijeve të fibrave të karbonit Në diametër 5-10 μm, të cilat bllokohen midis shtresave gjatë shtypjes, duke u dhënë karakteristika të ndryshme mekanike pjesëve të shtypura me këtë filament.

Shpaketimi i filamentit

FFFword është zhvilluar OPTIROLLI një efikas dhe roman sistemi i mbështjelljes së filamentit që siguron që nuk do të ndodhin nyje që mund të shkaktojë probleme në printimet tona. Padyshim që është një sukses, ne kemi bërë përdorimin e të gjithë spirales dhe nuk kemi hasur në ndonjë problem nyjesh ose ngatërresash në çdo kohë. Ai gjithashtu vendos mbështjellje të materialit përmes një procesi të quajtur DRYX2, një proces i tharjes së dyfishtë të materialit për të parandaluar atë nga thithja e lagështisë.

Përveç kësaj filament transportuar vakum të paketuara, me një qese tharëse dhe brenda një kutie të trashë kartoni. Prodhuesi bën gjithçka që është në fuqinë e tij për të siguruar që materiali do të arrijë tek ne në gjendje të përsosur dhe nuk do të ketë lagështirë.

Printime me fije karboni FFFWORLD PLA

Për këtë analizë kemi përdorur një printer ANET A2 PLUS. Pavarësisht se është një makinë e ultë (me një diapazon çmimi nën 200 € nëse e blejmë nga Kina) dhe nuk merr rezultate të një niveli jashtëzakonisht të lartë të detajeve, është e përkryer për shumicën e materialeve në treg. Ka një bazë të madhe të shtypur dhe shtrat të nxehtë.

Këshillohet të filloni duke kontrolluar se në cilën temperaturë printeri ynë nxjerr materialin dhe nëse jemi shumë puristë mund të bëjmë një kullë temperature. Prodhuesi në të gjitha materialet e tij informon për disa parametra udhëzues që do të ndryshojnë pak në varësi të parametrave të printerit tonë.

Në rastin e PLA Carbon ato janë si më poshtë:

  • Toleranca diametrale ± 0.03 mm
  • Temperatura e shtypjes 190º - 215º c
  • Temperatura e shtratit të nxehtë 20º-60º
  • Shpejtësi shtypje e rekomanduar 50-90 mm / s

Shtypja me PLA CARBON nga FFFWORLD

Në rastin tonë të veçantë ne kemi shtypur pjesë me shpejtësi midis 50 dhe 70 mm / s me një temperatura e nxjerrjes prej 205 gradë dhe një temperaturë në Shtrat i ngrohur 40 gradë dhe pa tifoz shtresash. Filamenti rrjedh në mënyrë të qëndrueshme, me ngjitje të mirë në shtratin e ndërtimit dhe pa probleme me tërheqjet. Pjesët e shtypura janë shumë homogjene dhe shtresat janë të vazhdueshme dhe të rregullta.

 

Shtypje e gjërë e objektit nuk ka paraqitur probleme të deformimit, por ne kemi zbuluar se me shpejtësi më të lartë se ato të rekomanduara dhe shtypjen e objekteve komplekse që kërkojnë shumë tërheqje, mund të ketë probleme të ngjitjes midis shtresave. Mos u duroni dhe shtypni secilën pjesë me shpejtësinë që kërkohet veçanërisht në printerët me sistemin bowden, të cilët vuajnë shumë kur kontrollojnë tërheqjen.

Një detaj befasues është ajo material i lehtë që rezulton, rekomandohet shumë të shtypni pjesë që kërkojnë një rezistencë e lartë ndaj ndikimit në të njëjtën kohë me lehtësinë. Ne nuk kemi qenë në gjendje t'i rezistojmë shtypjes së një kornize dhe një kasë për një dron të vogël me tinywhoop që kemi në shtëpi.

Shtypja me PLA CARBON nga FFFWORLD

Ne gjithashtu kemi zbuluar se grimcat e vogla të fibrave të karbonit që përmbahen në filament i japin materialit një përgjigje të shkëlqyeshme ndaj përpunimit të pjesëve. Rezultati i lëmimit të një pjese është marrja e një sipërfaqe plotësisht të lëmuar dhe të rregullt

Këtu është një galeri me imazhe të pjesëve të shtypura:

 

Konkluzione përfundimtare rreth filamentit FFFWOLD PLA CARBON

Pa dyshim që jemi përballë një tjetri material i suksesshëm nga prodhuesi FFFBota , këtë herë kur kombinoni fibra karboni me një PLA të excelente calidad janë fituar karakteristikat unike mekanike.

Ndërsa është e vërtetë që ky material është 40% më i shtrenjtë se një spirale standarde PLA, 35 € / kg tek të cilat prodhuesi shet filament vazhdon të jetë shumë më poshtë se opsionet e tjera nga prodhuesit e tjerë që mund t'i gjejmë në treg. Përvoja e përdorimit të këtij materiali për projekte unike pasurohet duke verifikuar që është shumë i lehtë për t’u përdorur, pa shtrembërim dhe me një viskozitet të mirë.

Gjithashtu tregtohet në bobina të vogla prej 250 gramësh për 14 €, ju nuk keni më asnjë justifikim për të rezistuar duke e provuar.

A ju pëlqeu kjo analizë? A ju mungon ndonjë provë shtesë? A do të dëshironit që ne të vazhdonim analizimin e fijeve të ndryshme në treg? Ne do të jemi të vëmendshëm ndaj komenteve që na lini në artikull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll