Ne analizojmë filamentet më ekzotike të materialeve Smart 3D

Materiale inteligjente Filamentet 3D

Këtë herë ne ju sjellim një artikull tjetër nga analiza e filamentit në të cilën ne kemi vënë në provë ekspertizën dhe aftësinë tonë të prodhuesit me një shumëllojshmëri të materialeve teknike nga prodhuesi Materiale inteligjente 3D

Smartfil është emri që i është dhënë të gjithë gamës së fijeve nga prodhuesi spanjoll Smart Materials 3D me qendër në Jaen. Duke pasur më shumë se një duzinë materialesh të ndryshme, nga të cilat ne do të analizojmë produktet tuaja BOUN, GLACE, PLA 3D850 dhe EP dhe ne do të shpjegojmë në detaje të gjitha detajet e përdorimit të tij.

La faqen e internetit të prodhuesit ka një dizajn i pastër dhe intuitiv dhe është e lehtë për ne të gjejmë të gjitha produktet. Në secilin material gjejmë një lidhje me një udhëzues / katalog në PDF 38 faqe në të cilat ata na paraqesin të gjitha materialet dhe temperatura e shtypjes. Sidoqoftë, ne nuk kemi qenë në gjendje të gjejmë profilet e shtypjes për prerësit kryesorë ose më shumë parametra teknikë në materiale.

Në hapësirën e blerjes për secilin material na mungon temperatura e shtypjes, temperatura e shtratit të nxehtë dhe a tabela krahasuese mbi dendësinë, elasticitetin, rezistencën në goditje dhe parametra të ngjashëm. Më shumë sesa vlerat specifike që disa inxhinierë mund të kuptojnë, për shembull një tabelë rezultati prej 1 - 5 që krahason materialin e zgjedhur me materialet PLA ose ABS në të cilat shumica e prodhuesve kanë përvojën e mëparshme. Sidoqoftë, duke na kontaktuar përmes formularit në vetë faqen e internetit, ata do të na japin informacionin që duam, përfshirë këshillat për shtypjen e një pjese të veçantë.

këtë analizë kemi përdorur përsëri një printer ANET A2 PLUS. Pavarësisht se është një makinë varg i ulët (me një diapazon çmimi nën 200 € nëse e blejmë nga Kina) dhe duke mos marrë rezultate të një niveli jashtëzakonisht të lartë të detajeve, është perfekt për shumicën e materialeve në treg.  Nuk ka karakteristika teknike të pakonsiderueshme; mund të shtypë deri në 100 mm / s, ka ekstruder të tipit bowden, vatra e nxehtë mund të nxehet deri në 260 ° C, mund të shtypet në një Rezolucioni 100 mikronë, hidhni bazë e nxehtë dhe të ketë një zonë e madhe e shtypjes (220 * 220 * 270 mm).

Mbushje e përdorur në analizë

Ne kemi bërë me qëllim shtypjet me një mbushje shumë të ulët, kemi përdorur mbështetëse dhe nuk kemi përdorur një tifoz shtrese. Në këtë mënyrë, me vetëm disa printime, ne mund t'ju tregojmë se si materialet sillen në situata ekstreme.

Filamenti Smartfil Boun

Filamenti Smartfil Boun

Ky material ka disa performanca mekanike e ngjashme me polipropilen, në sajë të tuaj lakueshmëri Mund të zhvillohen pjesë gjysmë të ngurta që janë shumë rezistente ndaj ndikimit, ne mund të marrim pjesë me një fund të jashtëzakonshëm dhe me një prekje të butë shumë të këndshme që të kujton më shumë një gome të fortë se një plastikë.

Isshtë një material shumë i thjeshtë për t’u shtypur që prej asaj kohe nuk ka nevojë të përdorë një bazë të nxehtë, nuk pëson tkurrje ose deformim gjatë shtypjes pavarësisht nga madhësia e pjesës. Për shkak të aderimin e lartë që paraqet këtë material në copa që kanë një bazë shumë të gjerë shtypshkronje, do të jetë e nevojshme të hiqet duke aplikuar ujë në bazë. Kjo fije e hollë është e bardhë me një nuancë që të kujton fildishin. Në spiralë ata kanë një qëndrueshmëri paksa fleksibël, por ne nuk do të kemi probleme bllokimi në ekstruder.

Shtyp midis 200 dhe 220º C dhe ftohet ngadalë Prandaj, ne rekomandojmë një tifoz shtrese në çdo kohë, megjithëse është thelbësor vetëm në pjesët më të ngushta të pjesëve tona.

Fleksibiliteti i Filamentit Boun Smarfil

Pjesët paraqesin një shkallë të caktuar të lakueshmëri dhe pas presionit rikuperoni formën e saj origjinale, perfekte për pjesët që duhet t’i qëndrojnë ndikimeve. Mbështetësit ngjiten mirë në pjesën dhe materiali zbardhet në pikën ku hiqen.

Duke përdorur një infiltrim shumë të ulët dhe duke mos përdorur tifozin e shtresës, ajo vuan kur vizatoni ura. Rekomandohet të shtoni disa shtresa shtesë në laminator për të përfunduar copën pa lënë asnjë vrimë.

Filamenti Smartfil Glace

Filamenti Smartfil Glace

Ky material Shtë bërë nga një polimer termoplastik me vetitë mekanike superiore se ABS dhe PLA, rezistencë e mirë ndaj ndikimit dhe fleksibilitet i lartë. Pa deformim, pjesë të mëdha mund të prodhohen me cilësi të shkëlqyeshme. Dhe tipari më i habitshëm, ju mund të aplikoni një lustrim kimik me alkool në një mënyrë të tillë që të mund të prodhohen pjesë me transparencë të lartë dhe një përfundim krejtësisht të butë. Kjo zbutje bëhet me avuj alkooli, ngjashëm me zbutjen e ABS me aceton. Kllapat hiqen lehtësisht pa lënë asnjë shenjë dhe materiali ftohet me një shpejtësi shumë të mirë kështu që ne do të marrim rezultate shumë të mira pa përdorur tifozin e shtresës. Të tijat shtypja është shumë e ngjashme me PLA.

Filamenti i spirales është plotësisht transparent, por si me të gjitha filamentet transparente, ndryshimet e temperaturës dhe rrjedhës gjatë shtypjes shkaktojnë pjesët e shtypura janë të tejdukshme. Rezultatet më të mira merren kur shtypni një shtresë të vetme ose me opsionin që përfshijnë disa laminatorë, mënyrën spirale ose modalitetin e xhamit. Sidoqoftë, kur merren pjesë të tejdukshme, është shumë e vështirë të kapësh përfundimin e pjesës në foto ose me sy të lirë.

Procesi i zbutjen kimike Ne mund ta bëjmë atë në mënyra të ndryshme në varësi të karakteristikave të pjesës së shtypur; me aplikim të drejtpërdrejtë me një furçë në sipërfaqen e jashtme të copës, duke i nënshtruar të gjithë copën veprimit të avullit të alkoolit ose mënyrës më agresive duke zhytur drejtpërdrejt të gjithë copën në alkool. Secila metodë do të marrë rezultate të ndryshme, sa më agresiv aq më i mirë është përkufizimi por më pak përkufizimi.

Lustrim kimik
Pjesa në të majtë është zbutur kimikisht duke përdorur alkool të aplikuar direkt me një furçë. Megjithëse është transparente është e vështirë të vlerësosh zbutjen e pjesës, fakti që shkëlqen shumë më shumë nënkupton që sipërfaqja e saj është shumë më e lëmuar.

Filament me ngjyra transparente Smartfil PLA 3D850

Filamenti Smartfil PLA 3D850

Është një filament i bërë nga PLA i projektuar posaçërisht për shtypjen 3D nga Nature Works, është i biodegradueshëm dhe me një tkurrje termike shumë e ulët. Ideale për printime që kërkojnë rezolucion të lartë ku detajet janë shumë të vogla. Përparësia e tij kryesore është kristalizimi i shpejtë, i cili lejon që pjesë shumë komplekse të bëhen pa mbështetje, si dhe të jenë në gjendje të shtypen me shpejtësi të lartë. Kjo filament nuk ka nevojë për një shtrat të nxehtë dhe ka veti më të larta mekanike dhe termike sesa një PLA standarde. Ky material shtypet në mënyrë të përsosur në 200 gradë dhe ftohet shpejt, kështu që nuk ka nevojë për një tifoz shtrese përveç në pjesët më të ngushta. Ne ju lëmë edhe disa fotografi të materialit

Filamenti Smartfil EP

Filamenti Smartfil EP

Ky material se shtyp në 200 ºC,  nuk i nënshtrohet deformimit dhe është shumë e lehtë për t’u përpunuar në mënyrë që të përmirësohet përfundimi i sipërfaqes. Këto karakteristika së bashku me faktin se është më e ngurtë sesa PLA e bëjnë atë material ideal për ata që i kushtohen artit, arkitekturës, sektorëve deontologjikë, nëse bëjnë modele, restaurime, imitime të skulpturave, etj ... Prodhuesi siguron që Mund të pikturohet me çdo lloj boje dhe të arrihet një përfundim i shkëlqyeshëm.

Materiali i shtypur një herë ka një cilësi shumë e butë që të kujton një material qeramikPërveç kësaj, gjatë lëmimit të saj, ne lëmojmë sipërfaqen dhe fshijmë vijat e shkaktuara nga rezolucioni i secilës, në foton tjetër mund të shihni se ne kemi lëmuar një zonë shumë specifike të figurës në mënyrë që të vëzhgoni ndryshimin.

Sidoqoftë, ne kemi pasur probleme gjatë shtypjes me këtë material dhe ka qenë e vështirë për ne të mbajmë një vëllim konstant të filamentit ndoshta për shkak të cilësisë së dobët të ekstruderit me hark që përfshin printerin Anet A2 Plus që kemi përdorur. Ajo që është e qartë është se Do të duhet të kryeni disa prova me ekstuderin e printerit tuaj për të arritur një rrjedhje të vazhdueshme dhe uniforme. Një detaj tjetër i rëndësishëm është se fije e hollë ftohet shumë ngadalë kështu që është thelbësore të përdoret ventilatori i shtresës në çdo kohë.

Përfundim mbi materiale 3D Smart Filaments

Analizimi i mostrave të sasive të vogla të filamenteve me veti shumë të ndryshme është gjithmonë i vështirë, sepse duhet të keni parasysh që në rast se pjesa shkon keq, nuk keni shumë material shtesë për të shtypur përsëri.

Kjo është arsyeja pse ne kemi zgjedhur 2 pjesë shumë të thjeshta për të shtypur dhe i kemi shtypur në të njëjtën mënyrë dhe konfigurim me të gjitha materialet. Megjithëse është e vërtetë që në këtë mënyrë nuk mund ta shihni secilin material në shkëlqimin e tij, kjo ju ndihmon të merrni një ide të përafërt të asaj që mund të presim nga secili prej tyre.

Ne jemi befasuar këndshëm me shumëllojshmërinë e dërguar, secili material është i jashtëzakonshëm dhe ka veti unike që i bëjnë ata një përzgjedhje shumë interesante.

Kjo vazo  e shtypur me Smartfil Glase e laminuar në modë qelqi dhe e lëmuar me alkool do të ishte spektakolare. Kjo statujë Shtypur në Smartifil EP dhe më vonë lëmuar, është e sigurt që do të jetë një dhuratë e shkëlqyer për Ditën e Nënës tjetër. Një rast smartfil Boun do të mbrojë iphone tonë nga rëniet më të egra ... mundësitë janë pothuajse të pafundme dhe Materiale inteligjente 3D na siguron materialin për t'i bërë ato të vërteta me fije të shkëlqyera të cilësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Eduardo dijo

    Unë do të doja të dija për një filament që përçon energji elektrike për të bërë shtypje 3 D dhe për ta çuar atë në një rezervuar elektrolitik, cilën rekomandoni?

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll