openELEC: gjithçka që duhet të dini rreth kësaj qendre multimediale

hapurELEC

OpenELEC është një nga shpërndarjet më të njohura të GNU / Linux përqendruar në zbatimin e një qendre të plotë multimedia. Wasshtë krijuar posaçërisht për HTPC (Kompjuteri Personal i Teatrit në Shtëpi), domethënë për miniPC që synojnë argëtimin multimedial në dhomën tuaj të ndenjes.

Për më tepër, OpenELEC, si sisteme të tjerë të ngjashëm, gjithashtu mund të instalohet në SD për SBC si p.sh. Mjedër Pimarrja një qendër e lirë mediatike dhe me gjithçka që ju nevojitet në TV tuaj të dhomës së ndenjes ... Pra, nëse nuk e dinit për këtë, tani mund të shtoni OpenELEC në listën e sisteme operative për Raspberry Pi.

Çfarë është një qendër multimediale?

Qendra mediatike, qendra multimediale

Un qendra multimediale, ose qendra mediatike, është në thelb një implementim në të cilin mund të shijoni të gjitha llojet e përmbajtjes multimediale. Kjo nënkupton luajtjen e muzikës, filmave, shfaqjen e imazheve nga galeritë, hyrjen në internet, madje edhe përdorimin e funksioneve të tjera përmes shtesës me shtesa (kanale televizive, radio,).

Këto qendra multimediale janë në thelb sisteme operative te plota me softuer për të qenë në gjendje të kryejë të gjitha këto detyra, përveç drejtuesve dhe kodekëve të nevojshëm.

Microsoft Windows Center Center Ishte një nga sistemet e para të këtij lloji që u bë i njohur, dhe megjithëse nuk ishte i pranuar gjerësisht në atë kohë, ai do të vinte bazat për sistemet aktuale, veçanërisht implementimet që ekzistojnë sot në video konzolët, si dhe shtati i Kodit, LibreELEC, OSMC, ose OpenELEC vetë ...

Rreth OpenELEC

hapurELEC

OpenELEC është një sistem operativ i ngulitur i bazuar në Linux për argëtim dixhital. Akronimi i saj vjen nga Open Embedded Linux Entertainment Center. Për më tepër, kjo shpërndarje e vogël ndjek parimin JeOS (Sistemi Operativ Vetëm Mjaft), domethënë një sistem operativ minimalist që ka vetëm atë që është e drejtë dhe e nevojshme për qëllimin për të cilin është krijuar.

Kjo platformë nuk bazohet në një tjetër, por është krijuar nga e para dhe me të famshmet Integruar Kodi, diçka që është e zakonshme për shumë platforma të tjera të ngjashme me OpenELEC. Dhe jo për këtë është më pak se të tjerët, në fakt ajo u dha për përfitimet e saj ...

Nëse ju pyesni rreth çfarë mund të bëni OpenLEC, e vërteta është se funksionet e mëposhtme spikasin:

 • Ka një video player dhe organizator për riprodhimet dhe filmat që keni në media ku mund të përdorni. Përveç kësaj, kjo ju lejon të zgjidhni titra, të shfaqni informacione për videot dhe të bëni cilësime të tjera themelore.
 • Ajo gjithashtu ka një menaxher për TV, në mënyrë që të mbani gjithnjë të arritshme episodet tuaja të preferuara, të shihni përshkrimet e tyre, zhanrin, aktorët dhe informacionet e tjera që merren në internet.
 • Shfletuesi i imazhit i integruar me të cilin mund të shihni imazhet që keni ruajtur dhe t'i katalogoni ato në biblioteka siç ju preferoni. Ka funksione për të parë një nga një, për mënyrën e rrëshqitjes, zmadhimin, rrotullimin, etj.
 • Sigurisht pranon luaj skedarë audio, me menaxherë për këngët tuaja të preferuara, libra audio, etj. Ato mund të katalogohen nga albumi, artisti, etj.
 • Nëse keni nevojë, mund të tregojë Kanale televizive dhe gjithashtu regjistroni video për të ruajtur shfaqjet tuaja të preferuara dhe për t'i parë ato kur të doni.
 • më shumë: OpenELEC gjithashtu ka një sistem të përparuar për të zgjeruar aftësitë e tij duke instaluar shtesa. Me to mund të shtoni kanale, funksione të automatizimit të shtëpisë, mjete për një mori detyrash, lëkura ose tema të reja, etj.

Më shumë informacion - Uebfaqja Zyrtare e OpenELEC

Instaloni në Raspberry Pi tuaj

Raspberry Pi 4

Nëse ju doni instaloni OpenELEC në Raspberry Pi tuaj (dhe pajisjet e tjera), procesi për ta bërë atë është mjaft i thjeshtë. Thjesht duhet të ndiqni disa hapa të thjeshtë:

 1. Së pari ju duhet shkarkoni imazhin për të instaluar OpenELEC. Ju duhet ta bëni atë nga faqja zyrtare e internetit, në zona e shkarkimit.
 2. Pasi të keni atje, ju mund të zgjidhni midis skedarëve .tar që kanë azhurnime për të shkuar nga një version në tjetrin nëse tashmë keni OpenELEC, ose skedarë .img që janë imazhi i plotë për ta instaluar për herë të parë. Zgjidhni platformën për të cilën dëshironi të shkarkoni imazhin, të tilla si Raspberry Pi, Freescale i.MX ose Generic (për PC x86-64) dhe shkarkoni .img.tar nga versioni më i fundit i qëndrueshëm. Për ta bërë këtë, thjesht klikoni në butonin Image Disk që shfaqet dhe prisni që ajo të përfundojë.
 3. Tani, nga kompjuteri që e keni shkarkuar, do t'ju duhet gjenerojnë mediumin Programi i instalimit OpenELEC, të tilla si një shkop USB, ose një kartë SD, të paktën 256 MB ose më e lartë. Për ta bërë këtë, mund të përdorni programin gdhendës.
 4. Pasi të keni ndezur kartën SD, mund ta fusni në folenë e Raspberry Pi tuaj dhe ta performoni çizmja e parë. Në të, do t'ju kërkojë të konfiguroni disa parametra të tillë si gjuha, koha, etj. Pasi të keni mbaruar me magjistarin, do të jeni në gjendje të shijoni OpenELEC në plotësinë e tij.
Mos harroni se nëse do ta instaloni në një PC, atëherë duhet të zgjidhni opsionin në seksionin Boot në BIOS / UEFI tuaj për të nisur nga mediumi që keni krijuar, në këtë rast USB ...

Tani mund të shijoni nga e gjithë përmbajtja multimediale që dëshironi me OpenELEC ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.