OSMC: qendra multimediale për Raspberry Pi tuaj

OSMC

Nëse ju keni një Mjedër Pi do të keni një det të mundësive për sa i përket përdorimit kjo SBC me kapacitete të shumëfishta. Njëri prej tyre mund të jetë si një konsol lojë retro me lojën Emulators, por gjithashtu mund të krijoni qendrën tuaj të përparuar multimediale për dhomën tuaj të ndenjes për vetëm disa euro me OSMC.

L sisteme të ndryshme operative për Raspberry Pi ata japin shumë lojë. Por këtë herë do të përqendrohem te analizoni OSMC...

Çfarë është një qendër multimediale?

Qendra mediatike, qendra multimediale

Un qendra mediatike, ose qendra multimediale, është një softuer që ju lejon të keni dhe shijoni të gjithë përmbajtjen multimediale. Mund të luani muzikë, filma, të shfaqni fotografi në galeri, etj. Gjithçka, nga përmbajtja multimediale e ruajtur në një disk lokal, ose qasja në këtë përmbajtje përmes rrjetit.

Ndonjëherë gjithashtu ka disa shtesa, të tilla si aftësia për të regjistruar përmbajtje, për të hyrë në internet, për të shfaqur kanale televizive ose radio stacione, etj.

Këto qendra multimediale mund të funksionojnë në një pajisje celular, në një PC, në një SBC siç është OSMC në Raspberry Pi, në një televizor inteligjent, etj.

Këto sisteme janë bërë të njohura kohët e fundit, veçanërisht pas fillimit të Microsoft Windows Center Center, një sistem operativ nga kompania Redmond për këto lloj qendrash. Edhe pse atëherë ka pasur sisteme të tjera të shikuara në disa tastiera lojërash, dhe softuerë shumë të njohur që e kanë tejkaluar atë ...

Për shembull, ka Projektet aq e mrekullueshme sa Kodi, MythTV, OpenELEC, LibreELEC, OSMC, etj.

Rreth OSMC

OSMC

Siç thonë ata në faqen zyrtare të internetit të projektit, OSMC është një qendër mediatike falas, me burim të hapur, e ndërtuar nga njerëz për njerëz. Në fakt, shkurtesa OSMC vjen nga Open Source Media Center. Me të dhe disa dhjetëra euro për të blerë Raspberry Pi tuaj mund të keni një qendër multimediale në dhomën tuaj të ndenjes për të parë në TV tuaj.

OSMC është me të vërtetë një shpërndarje GNU / Linux e krijuar posaçërisht për SBC dhe me një seri programesh të instaluar paraprakisht për përdorim multimedial, si p.sh. Kodi, i cili e sjell atë të instaluar me të dhe të modifikuar për t'i dhënë asaj një prekje më personale dhe origjinale, duke përmirësuar performancën dhe me një repertor të madh kodekësh në mënyrë që të mund të luash pothuajse çdo format.

Sistemi operativ OSMC është bazuar në Debian, kështu që ka një bazë shumë solide dhe të fortë. Një platformë në mënyrë që të shqetësoheni vetëm për atë që ju intereson në ato momente: përmbajtja.

Duke qenë i bazuar në Debian, gjithashtu mundeni "Hack it" dhe bëjeni atë të funksionojë si më shumë sesa thjesht një qendër mediatike. Në fakt, kjo shpërndarje sjell tre depo zyrtare të gatshme për të shkarkuar dhe instaluar aplikacione të reja. Një qendër e plotë softveri nga ku mund të përdorni një numër të madh programesh dhe azhurnimesh.

Edhe nëse e përdor Kodin, siç e kam diskutuar më lart, nuk është e njëjtë me Kodin. Kur përdorni OSMC do të vëreni shumë ndryshime nga origjinali. Dhe është modifikuar për një përdorim më të thjeshtë, bëhu më e lehtë dhe më e shpejtë. Për shembull, dyqani shtesë që përfshin është i vetmi.

OSMC është një sistem operativ, Kodi një program. Mbaje mend këte. Kjo gjithashtu nënkupton disa disavantazhe për OSMC, të tilla si pajtueshmëri. Ndërsa Kodi është i disponueshëm për platforma të ndryshme si GNU / Linux, Windows, Android, macOS, etj., OSMC mbështet vetëm Raspberry Pi, Vero dhe disa TV të vjetra të Apple.

OSMC ka një instalues ​​për Windows dhe macOS që ju lejon të përgatitni kartën microSD për Raspberry Pi, gjë që i bën gjërat shumë më të lehta. Më parë kishte një instalues ​​edhe për Linux, por tani ai është zhdukur nga faqja e internetit e shkarkimit dhe është braktisur, por mos u shqetëso, nëse përdor një distro ka alternativa të tilla si Etcher, Unetbootin, etj., Të cilat do t'i shpjegoj në seksionin tjetër ... Sidoqoftë, nëse doni një version të vjetër të paketës së instaluesit osmc, ai është akoma në dispozicion këtu.

Instaloni në Raspberry Pi tuaj

Raspberry Pi 4

Nëse ju doni instaloni OSMC në Raspberry Pi tuaj, procesi për ta bërë atë është mjaft i thjeshtë. Thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

 1. Shkarkoni OSMC nga faqen zyrtare të internetit të projektit. Nëse keni një sistem operativ Windows mund të zgjidhni instaluesin për këtë OS, ose nëse keni macOS instaluesin përkatës të tij ose të shkarkoni imazhin direkt:
  • Nëse keni një sistem tjetër, mund të klikoni në butonin Disk Images dhe të shkarkoni imazhin e versionit të fundit të kataloguar sipas versionit të Raspberry Pi që ata pranojnë (për të bërë mediumin direkt nga imazhi që mundeni përdorni Etcher).
  • Nëse keni zgjedhur instaluesin, mund ta ekzekutoni dhe prej tij do t'ju udhëzojë përmes një magjistari për të shkarkuar versionin që ju nevojitet, zgjidhni mediumin e instalimit (SD, USB, ...) dhe llojin e lidhjes në mënyrë që gjithçka është konfiguruar.
 2. Pasi të keni mesi me OSMC të instaluar, mund ta fusni në folenë e Raspberry Pi tuaj dhe ta instaloni.
 3. Tani që Raspberry Pi është duke funksionuar, ju do të përfundoni hapat për të përfunduar merre Kodi. Mos harroni se do t'ju duhet të keni Raspberry Pi të lidhur me një ekran, dhe të paktën një tastierë.
 4. Ju tashmë duhet të shihni ekranin e ngarkimit OSMC, kur procesi të ketë përfunduar, do t'ju tregojë magjistarin e fillimit konfiguroni parametra të ndryshëm. Për shembull gjuha, emri i pajisjes, tema, etj.
 5. Tani është kur instalimi OSMC ka përfunduar. Tani mund të përdorni gjithçka që ofron ky sistem operativ dhe të tij Kodi modifikuar.

Tani mund të shijoni nga e gjithë përmbajtja multimediale që dëshironi, instaloni aplikacione nëse ju pëlqen, etj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.