Pastë termike: çfarë është, llojet, si përdoret ...

paste termike

La paste termike është një substancë e përdorur gjerësisht në bota e elektronikës. Në përgjithësi si një ndërfaqe për të përmirësuar shpërndarjen e nxehtësisë midis çipave të përpunimit me performancë të lartë dhe ngrohësve. Por nuk është i vetmi vend ku përdoret, mund të përdoret edhe për transistorë me fuqi të lartë, për pllaka me efekt peltier, Etj

Në këtë artikull do të dini çfarë saktësisht është kjo substancë, funksioni i tij, si aplikohet siç duhet, llojet që ekzistojnë në treg dhe markat më të mira që mund të blini.

Çfarë është pasta termike?

paste termike

Mund të quhet në disa mënyra: pastë termike, silikon termik, yndyrë termike, etj. Të gjitha këto terma janë sinonime dhe nuk ka asnjë ndryshim midis tyre. I referohet një substance që ka veti të mira përçueshmërie termike për të ndihmuar në shpërndarjen më të mirë të nxehtësisë kur ka një ndërfaqe midis dy sipërfaqeve. Për shembull, kur një ftohës përdoret në një çip, për të mbushur "boshllëqet" që mund të jenë midis një sipërfaqeje dhe një tjetër dhe kështu përçueshmëria më efikase.

Pasta termike ka elementë të ndryshëm në të përbërje:

 • Matricë e lëngshme e polimerizueshme: është baza e pastës, që e bën atë një substancë të lëngshme. Në përgjithësi, këto lloj xhelash ose pastash zakonisht bazohen në silikone (nga emri i tyre), rrëshira epokside, akrilate, uretane, etj., madje mund të vendosen në ngjitës ose jastëk në vend të formës së pastës.
 • Grimcat: këta mbushës zakonisht përfaqësojnë midis 70 dhe 80% të përbërjes së pastës termike. Në këtë rast, ato mund të jenë shumë të ndryshme, si bakri, alumini, argjendi, oksidi i zinkut, nitridi i borit etj.

Për shkak të gjithë kësaj përbërje, kjo pastë termike mund të jetë toksike nëse gëlltitet. Prandaj, duhet të merren masa paraprake kur e përdorni, lani duart nëse trajtoni pa doreza dhe shmangni lënien e paarritshme të fëmijëve. Përveç kësaj, është gjithashtu irritues për lëkurën, sytë dhe mukozën, ndaj duhet të përdorni elemente mbrojtëse kur e trajtoni. Disa video tutoriale tregojnë se si e aplikojnë atë edhe me dorë, por kjo nuk duhet bërë.

Nëse jeni përpara një komponenti të ri elektronik dhe nuk jeni i sigurt nëse mund të përdorni pastë termike në sipërfaqen e tij ose cilën të përdorni, ju rekomandoj të lexoni gjithmonë fletët e të dhënave të prodhuesit. Në këtë dokumentacion do të gjeni informacione rreth tij, përveç nevojave për shpërndarje, fuqisë, temperaturave maksimale dhe minimale të mbështetura, vlerave të tilla si kuti kryqëzimi, kryqëzim-ajër, etj.

Prona të paluajtshme

CPU

Pasta termike jo vetëm që ka pronat të përçueshmërisë termike, por edhe të tjera, dhe duhet kushtuar vëmendje e veçantë, pasi mund të kushtëzojnë përdorimin sipas të cilave elemente elektronike. Kjo substancë karakterizohet kryesisht nga:

 • Përçueshmëri termike: Është faktori më i rëndësishëm në një pastë termike, pasi është një substancë që ka për qëllim të shpërndajë nxehtësinë. Prandaj, ata duhet të kenë një aftësi të mirë për të përcjellë nxehtësinë. Njësi të tilla si vat për metër-Kelvin përdoren për të matur këtë faktor. Në varësi të llojit të makaronave ose markës, kjo përçueshmëri mund të ndryshojë shumë. Për shembull, ato të bakrit, argjendit, diamantit apo aluminit kanë veti shumë të mira në këtë drejtim, të tjerat si oksidi i zinkut, nitridi i aluminit etj., jo edhe aq.
 • Përçueshmëria elektrike: Lidhet me një nga problemet që mund të shkaktojë pasta termike nëse përçon mirë elektricitetin. Në përgjithësi, prodhuesit e makaronave priren të tregojnë rezistencën elektrike që paraqet produkti i tyre. Sa më i lartë (ohms për centimetër), aq më i mirë do të jetë izoluesi, kështu që mund të jetë shumë më i mirë. Nëse pasta ka një rezistencë të ulët dhe përçohet mirë, atëherë mund të çojë në probleme me qarkun e shkurtër nëse bie në kontakt me disa gjurmë ose kunja.
 • Koeficienti i zgjerimit termik: është njësia tjetër që duhet t'i kushtohet vëmendje. Në këtë rast, duhet të kërkoni një paste koeficienti i së cilës të jetë sa më i ulët, pra që të zgjerohet sa më pak me nxehtësinë. Përndryshe, mund të shkaktojë probleme tensioni midis komponentëve.

Llojet e yndyrës termike

jastek ngrohje

Ekzistojnë disa lloje pastash termike në treg dhe është e rëndësishme të dalloni të gjitha zgjidhjet e disponueshme për të ditur se cilën të zgjidhni në secilin rast, pasi të gjitha ato kanë të tyren. avantazhet dhe disavantazhet:

 • Jastek ngrohje: Është një ngjitës ose jastëk që vepron si një ndërfaqe përçuese e nxehtësisë dhe qëllimi i tij është saktësisht i njëjtë me pastën termike, por mund të përdoret më lehtë dhe nuk përfshin kontrollin e sasive, duke u siguruar që të zgjerohet në mënyrë homogjene, etj., pasi thjesht ngjitet në sipërfaqen e komponentit që do të shpërndahet ose në ftohësin. Ato shiten veçmas, megjithëse zakonisht vijnë të para-instaluara në disa sisteme ftohjeje për të lehtësuar montimin. Këto janë bërë përgjithësisht prej silikoni ose dylli parafine të përzier me grimca të ngurta përcjellëse. Në temperaturën e dhomës ato duken më të forta, por kur punojnë, bëhen më të lëngshme.
 • Pasta termike: është substanca e lëngshme viskoze që shitet në kanaçe me furçë aplikimi, tuba ose shiringa për aplikim të lehtë. Brenda kësaj paste mund të gjeni llojet e mëposhtme:
  • Prej metali: për mbushje përdorin grimca metalike (zink, bakër, alumin, argjend, ar...) dhe zakonisht kanë ngjyrë gri. Ato janë shumë të njohura dhe nuk janë shumë të shtrenjta. Ata sillen mjaft mirë për sa i përket përçueshmërisë termike, duke qenë në gjendje të ulin temperaturën deri në 6ºC në disa raste. Megjithatë, ata kanë një problem, dhe është përçueshmëria e tyre elektrike. Me grimcat metalike, mund të bëhet një qark i shkurtër ndërmjet kontakteve nëse ka rrjedhje.
  • qeramikë: grimcat mbushëse janë qeramike (oksid zinku, dioksid silikoni, oksid alumini, ...), duke dhënë ngjyra gri të lehta ose të bardha. Pika e fortë e këtyre silikoneve termike është se ato janë shumë të lira dhe kanë një përçueshmëri të ulët elektrike, kështu që janë më të sigurt në rast rrjedhjeje. Sidoqoftë, përçueshmëria e tyre termike është më e keqe, kështu që ato do të ndihmojnë vetëm në uljen e temperaturës 1 në 3ºC në krahasim me një ndërfaqe që nuk e përdor atë.
  • karbon: janë më të shtrenjta dhe më të reja, por ofrojnë rezultate më të mira. Në përgjithësi ato janë të destinuara për sisteme që kanë nevojë për shpërndarje më të madhe të nxehtësisë, të tilla si çipat e mbingarkuar, pajisjet me performancë të lartë ose me fuqi të lartë, etj. Ato bazohen në grimca si pluhuri i diamantit, oksidi i grafenit, etj. Në këtë rast vetitë janë pothuajse perfekte, pasi nga njëra anë kanë përçueshmëri termike shumë të mirë si ato të metalit, dhe nga ana tjetër kanë përçueshmëri elektrike shumë të ulët si ato të qeramikës.
  • Metal i lëngshëm: Ato nuk janë aq të zakonshme, por përdoren shpesh nga disa prodhues ose entuziastë për blloqet e ngrohësve të njësive të përpunimit etj. Edhe pse kanë veti të mira shpërndarjeje, madje disi më të mira se ato të bazuara në metal, ky lloj tjetër zakonisht është i shtrenjtë dhe mund të reagojë me ngrohëset e aluminit, pasi ato përdorin metale të tilla si indium ose galium.
  • Hibridet: Ka edhe disa pasta termale hibride, pra përziejnë përbërës të ndryshëm mbushës si bazë për të përmirësuar vetitë.

Çfarë produkti për të blerë?

Nëse dëshironi të blini një produkt paste termike, këtu janë disa prej tyre markat dhe opsionet më të mira që gjeni në treg:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.