Pompë uji për Arduino: gjithçka që duhet të dini

Pompë uji

Me siguri në shumë raste ju keni pasur nevojë trajtojnë lëngjet në projektet tuaja DIY me Arduino. Për ta bërë të mundur këtë, prodhuesit kanë një numër të madh të produkteve dhe mjeteve për të punuar. Tashmë në të kaluarën ne tregojmë të famshmen matësit e rrjedhës, me të cilin mund të kontrollohej rrjedha e një lëngu që kalonte nëpër to në një mënyrë të thjeshtë. Tani është radha e pompës së ujit ...

Duke përdorur ato matësit e rrjedhës Ju mund të matni sasinë e lëngut që rrjedh përmes një tubi për ta kontrolluar atë. Të gjitha në sajë të një qark të thjeshtë me këto elemente dhe të tjerët pajisje elektronike të pajtueshme me Arduino. Tani është koha të shkoni pak më tej për t'ju dhënë mundësinë e lëvizjes së lëngjeve, mbushjes / zbrazjes së rezervuarëve, krijimin e sistemeve të ujitjes, etj.

Çfarë është një pompë uji?

Tuba uji

Me të vërtetë emri pompë uji nuk është i përshtatshëm pasi mund të punojë edhe me lëngje përveç ujit. Sido që të jetë, një pompë uji është një pajisje e aftë të gjenerojë një rrjedhë të lëngut duke përdorur energjinë kinetike. Prandaj, ajo ka disa elemente themelore:

 • hyrje: ku thithet lëngu.
 • Motor + helikë: ai i ngarkuar për gjenerimin e energjisë kinetike që nxjerr ujin nga hyrja dhe e dërgon atë përmes daljes.
 • Dalje: është marrja përmes së cilës do të dalë lëngu i nxitur nga fuqia e pompës së ujit.

Këto bomba hidraulike ato përdoren mjaft në një mori projektesh dhe pajisjesh. Nga industria, te makineritë e shpërndarjes së ujit, sistemet automatike të ujitjes, ujitja me spërkatës, sistemet e furnizimit, impiantet e trajtimit, etj. Për këtë arsye, ka një numër të madh modelesh në treg, me fuqi dhe kapacitete të ndryshme (të matura në litra në orë ose të ngjashme). Nga më i vogli, tek më i madhi, për ujërat e ndyta ose për ujërat e pastra, të thella ose sipërfaqësore, etj.

Sa për karakteristikat Ato që duhet të shikoni janë:

 • kapacitet: matur në litra në orë (l / orë), litra në minutë (l / min), etj. Shtë sasia e ujit që mund të nxjerrë për njësi të kohës.
 • Orët e jetës së dobishme- Mat sasinë e kohës që mund të funksionojë vazhdimisht pa probleme. Sa më e vjetër të jetë, aq më mirë. Zakonisht janë 500 orë, 3000 orë, 30.000 XNUMX orë, etj.
 • zhurmë: Matur në dB, është sasia e zhurmës që bën në veprim. Kjo nuk është shumë e rëndësishme, përveç nëse dëshironi që të jetë shumë e qetë. Në një rast të tillë, kërkoni një me <30dB.
 • mbrojtje: shumë kanë mbrojtje IP68 (elektronika është e papërshkueshme nga uji), që do të thotë se mund të zhyten (tip amfibi), kështu që mund të jenë nën lëng pa problem. Nga ana tjetër, të tjerët janë sipërfaqësorë dhe vetëm tubi i hyrjes mund të zhyten përmes të cilit thith ujin. Nëse nuk janë të zhytur dhe e vendosni nën lëng do të dëmtohet ose qark i shkurtër, prandaj kushtojini vëmendje kësaj.
 • Ashensor statik: zakonisht matet me metra, është lartësia deri në të cilën lëngu mund të shtyhet. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse do ta përdorni për të ngritur lëngje në një lartësi më të madhe ose për të nxjerrë ujë nga puset, etj. Mund të jetë 2 metra, 3 metra, 5 metra, etj.
 • konsum- Matur në vat (w) dhe do të tregojë sasinë e energjisë që u duhet për të funksionuar. Në shumë raste ato janë mjaft efikase, mund të kenë konsumime prej 3.8W pak a shumë (për ato të vegjlit).
 • Lëngjet e pranuara: Siç thashë, ata pranojnë disa lloje të lëngjeve, megjithëse jo të gjitha. Nëse dëshironi të jeni të sigurt që pompa që blini mund të funksionojë me lëngun që do të përdorni, kontrolloni specifikimet e këtij prodhuesi. Ata përgjithësisht mund të punojnë mirë me ujë, vaj, acide, solucione alkaline, lëndë djegëse, etj.
 • Lloji i motorit: Këto zakonisht janë motorë elektrikë DC. Lloji pa furça (pa furça) është veçanërisht i mirë dhe i qëndrueshëm. Në varësi të fuqisë së motorit do të keni një pompë me më shumë ose më pak kapacitet dhe ngritje statike.
 • Lloji i helikës: motori ka një helikë të lidhur me boshtin e tij, e cila është ajo që gjeneron energjinë centrifugale për të nxjerrë lëngun. Këto mund të jenë të llojeve të ndryshme, dhe shpejtësia dhe rrjedha me të cilën punon pompa do të varet nga ajo. Ato madje mund të shtypen duke përdorur printim 3D me rezultate të ndryshme në varësi të formës së tyre. Ju lë videon e mëposhtme interesante në lidhje me të:
Më shumë informacione në Gjithësia.
 • kalibër: foleja hyrëse dhe dalëse ka një matës specifik. Kjo është e rëndësishme kur bëhet fjalë për të qenë në përputhje me tubat që do të përdorni. Sidoqoftë, mund të gjeni adaptorë për matës të ndryshëm të montimit.
 • Periferike vs centrifugale (radiale vs boshtore): Edhe pse ka lloje të tjerë, këto të dyja zakonisht përdoren për këto aplikime shtëpiake. Ato ndryshojnë në varësi të mënyrës së pozicionimit të helikës me tehu, duke e shtyrë lëngun në mënyrë centrifugale ose periferike. (për më shumë informacion shihni pjesën në "Si funksionon një pompë uji")

Por, pavarësisht nga lloji dhe performanca, gjithmonë kontrollohen elektrikisht. Duke ushqyer motorin që i shtyn helikat të gjenerojnë forcën kinetike, përdorimi i tyre mund të kontrollohet. Prandaj, pompat e vogla (ose ato të mëdha me stafeta ose MOSFET) mund të përdoren për të automatizuar sistemet hidraulike me Arduino.

Sa për aplikimet e tij, unë kam përmendur tashmë disa. Por mendoni se mund të krijoni projektin tuaj të thjeshtë me Arduino. Për shembull, këtu ju lë Ndonje ide:

 • Një mini-pastrim shtëpiak për të mësuar se si funksionojnë impiantet e trajtimit të vërtetë.
 • Një sistem faturimi që zbulon ujin përmes një sensori dhe aktivizon një pompë uji për tu kulluar.
 • Një sistem automatik i ujitjes së bimëve me një kohëmatës.
 • Transferimi i lëngjeve nga një vend në tjetrin. Sistemet e përzierjes së lëngjeve, etj.

Çmimet dhe ku mund të blihet

helikë, pompë uji

Pompa e ujit është një pajisje e thjeshtë, nuk ka shumë mister. Gjithashtu, për 3-10 € mundeni blej disa nga pompat më të thjeshta elektronike që ekzistojnë për Arduino, edhe pse ka edhe më të shtrenjta nëse doni fuqi më të larta. Për shembull, mund t'i keni këto:

Si funksionon një pompë uji

Një pompë uji funksionon në një mënyrë shumë të thjeshtë. Ajo ka një helikë të bashkangjitur në motor, duke transferuar kështu energjinë në lëngun që kalon nëpër fletët e tij, duke e shtyrë kështu nga hyrja në dalje.

Në ato të lloji boshtor, uji hyn në dhomën e pompës ku ndodhet helika përmes qendrës, duke rritur energjinë e saj kinetike ndërsa kalon nëpër atë element që rrotullohet me shpejtësi të lartë. Pastaj do të dalë nga dhoma tangjencialisht përmes daljes.

En radiale, fletët rrotullohen përpara hapjes së hyrjes dhe do ta çojnë ujin në dalje sikur të ishte një rrotë uji. Kështu do ta lëvizin ujin në këtë rast tjetër.

Integroni pompën e ujit me Arduino

Skema e pompës së ujit Arduino

Siç e dini, mund të përdorni gjithashtu një stafetë nëse keni nevojë për të. Por këtu, për të integruar pompën e ujit me Arduino kam zgjedhur një MOSFET. Konkretisht një modul IRF520N. Dhe për lidhjen, e vërteta është se është mjaft e thjeshtë, thjesht ndiqni këto rekomandime:

 • SIG i modulit IRF520N do të lidhet me një pin Arduino, për shembull D9. Ju tashmë e dini që nëse e ndryshoni, duhet gjithashtu të ndryshoni kodin e skicës për ta bërë atë të funksionojë.
 • Vcc dhe GND të modulit IRF520N mund t'i lidhni me 5v dhe GND të bordit tuaj Arduino.
 • U + dhe U- Këtu do të lidhni dy telat nga pompa e ujit. Nëse nuk kompensohet brenda, është një ngarkesë induktive, kështu që do të ishte e këshillueshme që të përdorni një diodë kthyese midis të dy kabllove.
 • Vin dhe GND Shtë vendi ku do të lidhni raftin me bateritë që do të përdorni për të furnizuar pompën e ujit nga jashtë, ose baterinë, furnizimin me energji ose çfarëdo që do të përdorni për ta furnizuar ...

Pas kësaj, gjithçka do të mblidhej dhe ishte gati për të filluar me skica e kodit burimor. Për ta bërë këtë, në Arduino IDE do të duhet të krijoni një program të ngjashëm me sa vijon:

const int pin = 9; //Declarar pin D9
 
void setup()
{
 pinMode(pin, OUTPUT); //Define pin 9 como salida
}
 
void loop()
{
 digitalWrite(pin, HIGH);  // Poner el pin en HIGH (activar)
 delay(600000);        //Espera 10 min
 digitalWrite(pin, LOW);  //Apaga la bomba
 delay(2000);        // Esperará 2 segundos y comenzará ciclo
}

Në këtë rast thjesht ndizni pompën dhe e bën atë të punojë për 10 min. Por mund të shtoni më shumë kod, sensorë, etj., Dhe ta kontrolloni atë bazuar në prodhimin e një sensori lagështie, duke përdorur kohëmatës, etj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.