Porsche do të përdorë teknologjitë e printimit 3D për të bërë pjesë për makinat e saj klasike

Porsche

Këtë herë është një prodhues i shtatit të Porsche ai që sapo ka njoftuar se, pas testeve të shumta, ndarja Porsche klasike është gati të fillojë prodhimin e pjesëve për makinat klasike të kompanisë gjermane me shtypje 3D. Ashtu si në raste të tjera, ne po flasim për pjesë të caktuara për të cilat është e nevojshme të prodhohen pista që janë shumë të vogla për to që të jenë minimalisht fitimprurëse.

Siç u sigurua nga Porsche, departamenti i saj i ngarkuar me ofrimin e ndonjë pjese për të rivendosur makinat klasike të markës, sot funksionon në një mënyrë shumë të thjeshtë, ideja është që ato aktualisht kanë në magazinë më shumë se 52.000 copëNëse njëra nga këto nuk është më e disponueshme ose sasia e tij zvogëlohet, ajo prodhohet përsëri duke përdorur mjetet origjinale. Në rast se një numër i konsiderueshëm i njësive të kësaj pjese të veçantë duhet të prodhohen, prodhimi mund të kërkojë përdorimin e mjeteve të reja që duhet të prodhohen.

Porsche tashmë përdor shtypjen 3D për të prodhuar pjesë zëvendësimi për makinat e saj klasike sportive

Për shkak se po flasim për një markë luksoze, një nga problemet kryesore të tij është garantoni çdo pjesë rezervë në çdo kohë që klientëve tuaj mund tu duhen. Kjo ka qenë pika e kthesës nga e cila Porsche Classic ka vendosur të fillojë të provojë se çfarë mund të ofrojnë teknikat e ndryshme të printimit 3D kur prodhojnë pjesë në grupe të vogla.

Pas testimit të proceseve të ndryshme të prodhimit, duket se një nga më interesantet është bashkimi me lazer selektiv. Falë rezultateve të marra me këtë lloj shumë specifik të teknologjisë, kompania gjermane ka filluar të prodhojë deri në tetë copë për klasikët e saj nga shtypja 3D. Si detaj, ju them se pjesët në fjalë janë e bërë prej çeliku dhe aliazhi ose direkt prej plastike, për të cilat përdoren teknikat e lartpërmendura SLS


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll