Slideshow me Raspberry, një mënyrë e shpejtë për të krijuar prezantime

Slideshow i Mjedrës.

Përdorimet e Raspberry Pi janë gjithnjë e më shumë. Me siguri për shkak të emrit të titullit, shumë prej jush do të mendojnë se po përballemi me një sistem të ri operativ për Raspberry Pi, por e vërteta është se ne po përballemi me një funksion të ri sesa me një sistem operativ.

Slideshow i Raspberry është një pirun i Raspbian që transformon Raspberry Pi tonë në një makinë të fuqishme për të lëshuar prezantime dhe imazhe të çdo lloji. Diçka siç bën Kodi aktualisht në botën multimediale.

Slideshow i Raspberry jo vetëm që publikon imazhe dhe prezantime në ekran të plotë, por gjithashtu ka një seri skriptesh që lejon komunikimin me çdo lloj serveri, në një mënyrë të tillë që nëse kemi Raspberry Pi 3, mund të lidhemi me çdo server dhe të nxjerrim ose të përdorim imazhet dhe videot nga ai server. Të gjitha pa pasur nevojë të keni më shumë kabllo sesa kablloja e rrymës së Raspberry Pi dhe monitorit ose ekranit.

Baza e Raspberry Slideshow është Debian Stretch, kështu që mund të themi se Raspberry Slideshow është akoma një Raspbian e optimizuar ose e ndryshuar për këtë funksion të veçantë.

Raspberry Pi është një minipc që po bëhet gjithnjë e më e zakonshme në sektorin e biznesit. Kjo është për shkak të shërbime si ajo që marrim me Raspberry Slideshow.

Për ta kthyer Raspberry Pi tonë në një Slideshow me Mjedër, duhet vetëm shkarkoni imazhin ISO të sistemit operativ dhe atëherë duhet të regjistroni imazhin në kartelën mikrosd si një imazh normal. Pastaj duhet të ndezim pajisjen dhe të ndjekim udhëzimet e sistemit operativ, ndër të cilat do të jenë cilësimet e lidhjes me një server tjetër për të nxjerrë imazhe ose lloje të tjerë të përmbajtjes multimediale.

Personalisht më duket interesante, jo vetëm për kompanitë por për përdoruesit që kanë nevojë të krijojnë një ekspozitë dhe me një grusht Raspberry Pi dhe këtë softuer ata mund ta krijojnë atë pa qenë ekspert kompjuteri Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.