Prodhim aditivësh: gjithçka që duhet të dini në lidhje me këtë teknikë

3D printer

La prodhim aditivësh nganjëherë ngatërrohet me teknikat e shtypjes 3D. Dhe është se, ato mund të duken njësoj nëse përshkruhet, ose vetë shtypja 3D mund të konsiderohet si një teknikë e prodhimit shtesë.

Sido që të jetë, këtu ju mund të kuptoni ngjashmëritë, ndryshimet dhe Të gjithë ju duhet të dini në lidhje me këtë teknikë për krijimin e objekteve në tre dimensione duke shtuar shtresa mbi shtresën e materialeve.

A është e njëjtë me printimin 3D?

Ekstruduesit e printerit 3D Tresdpro R1

La Printimi 3D po popullarizon teknikat e prodhimit të aditivëve në shtëpi, me printerë 3D në shtëpi, dhe gjithashtu në industri, ku ka ardhur që të revolucionarizojë mënyrën e ndërtimit të objekteve deri më tani.

Megjithatë, edhe pse shtypja 3D përdorni teknikat e prodhimit shtesë, jo të gjitha prodhimet shtesë mund të konsiderohen si shtypje 3D. Këtu qëndron ndryshimi i madh.

Nëse shikoni mënyrën e funksionimit të një printeri 3D, do të shihni se ai merr një model përmes skedarit me imazhin që do të shtypet. Nga këto të dhëna, ajo do të zhvendosë kokat e saj në shtoni shtresë pas shtrese dhe se po merr vëllim nga zero derisa të ketë pjesën e fundit.

Diçka shumë e ndryshme nga të tjerët teknikat tradicionale për të krijuar pjesë 3D, të tilla si kallëpe, përpunim, etj., ku mund të gjenerohen vetëm pjesë me kompleksitet të kufizuar, ndërsa në teknikat shtesë mund të gjenerohen gjeometri shumë më komplekse, duke hapur mundësi të reja të pafundme, nga prodhimi nga copa të thjeshta, te ndërtimi i shtëpive duke përdorur shtypjen 3D ...

Çfarë është prodhimi i aditivëve?

3D printer

La prodhim aditivësh Ai përfshin shumë teknologji, të gjitha me diçka të përbashkët, dhe kjo është se ajo "shtohet" pak nga pak gjatë procesit derisa të merret rezultati përfundimtar. Ndër teknikat e përfshira janë:

 • print 3D
 • Prototip i shpejtë
 • Prodhim direkt dixhital
 • Prodhim me shtresa
 • Prodhimi i aditivëve

Prandaj, zbatimet e këtij lloji të teknologjisë janë mjaft të pakufishme. Në fillim ata u përqendruan në prototipizimin e shpejtë për modelet e prodhimit, dhe kohët e fundit po aplikohet në të gjitha llojet e sektorëve industriale, nga mjekësia, hapësira ajrore, moda, etj.

Koncepti i prodhimit shtesë është përdorur në mjedise profesionale dhe të specializuara, por gjithmonë duke iu referuar teknikave për të krijuar objekte duke shtuar shtresë pas shtrese të materialit, pa hyrë në teknologjinë e përdorur për ta bërë këtë. As materiali nuk ka rëndësi, ai mund të përdoret nga plastika, pëlhura organike, te metalet, kombinimet, etj.

Çfarë nevojitet për procesin e prodhimit?

Simplify3D, programet më të mira të printimit 3D

Për të qenë në gjendje të kryejë procesin Për prodhimin e aditivëve, artikujt e mëposhtëm kërkohen:

 • Një PC nga i cili mund të projektohet pjesa ose modeli që do të prodhohet.
 • Softueri i nevojshëm i modelimit 3D, ose CAD.
 • Pajisjet shtesë të prodhimit, çfarëdo lloji.
 • Material për shtresim.

Kur krijohet modeli 3D ose CAD dhe dërgohet për prodhim, ekipi i prodhimit shtesë do të lexojë të dhënat e nevojshme dimensionale dhe të formës nga pjesa dhe do të fillojë shtimin e shtresave të njëpasnjëshme të lëng, pluhur ose material i shkrirë për të formuar modelin.

Kur përdoret materiali i shkrirë, ai mund të ngurtësohet përsëri, siç është rasti me plastikën nga printerët 3D që shkrihet në ekstruderë dhe pastaj ngurtësohet. Ju gjithashtu mund të përdorni lëngje ose rrëshira që më pas i nënshtrohen një procesi të shërimit UV, pjekjes, etj, ose pluhur metali dhe më pas shkrihen duke pjekur ...

Për shembull, ato mund të përdoren nga PLA ose ABS, te fibrat natyrale, përmes metalit, në beton, etj. Mundësitë janë të shumta.

aplikimet

PLA 3D 850 dhe 870 nga SAKATA3D

Teknikat e prodhimit shtesë, të tilla si shtypja 3D, janë tashmë duke u përdorur në shumë sektorë. aplikacionet shkojnë përtej asaj që mund të imagjinoni. Disa shembuj janë:

 • Shtypja e mishit të shtypur për ushqim.
 • Shtypja e organeve ose indeve të gjalla për sektorin mjekësor.
 • Strukturat dhe shtëpitë e shtypura me beton.
 • Konkurrenca, si në motor sport për të krijuar pjesë aerodinamike dhe mekanike deri tani e pamundur. Edhe ekipet e F1 marrin printerët e tyre në pistë për të shtypur pjesë të vogla aerodinamike.
 • Krijimi i implanteve ose protezave mjekësore, si elemente për kirurgji, ortopedi, modele anatomike, etj.
 • Sektori i hapësirës ajrore ku krijohen prototipa funksionalë ose pjesë për aerodinamikën e anijeve dhe aeroplanëve.
 • Industria e automobilave, për të krijuar pjesë të të gjitha llojeve.
 • Industri të tjera për të prodhuar nga mjete të reja pune, në modele të tjera që nuk mund të krijoheshin nga metodat e mëparshme.
 • Modës, për të prodhuar disa artikuj.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll