Bëni makinën tuaj të lojërave Arcade falë printimit 3D

Lojra

Nëse jeni nostalgjik për atë kohë kur, si fëmijë dhe jo aq të vegjël, mund të bashkoheshim me miqtë tanë në ato arkada të mbushura me makina lojërash Arcade, të cilat, ndoshta jo me kaq bollëk dhe larmi, ju mund t'i gjeni në të gjitha llojet e bare, bare dhe vende publike, mbase tani është koha që ju të bëni tuajin Lojra edhe pse me një madhësi shumë më të lehtë për tu transportuar.

Faleminderit Kristofer Tan, një adhurues i këtij lloji të konzollave Arcade me mobiljet e tyre të mëdha, kontrollet, levat dhe bërthamat, sot ju keni mundësinë të merrni planet për të ndërtuar, siç mund ta shihni në imazhin e vendosur në krye të këtij postimi, tuajin tastierë në një për t'u kthyer për të shijuar tituj të tillë legjendar si Super Pang, Pacman, Arkanoid dhe madje edhe Space Invaders.

Christopher Tan na tregon se si të krijojmë një makinë Arcade interesante dhe të veçantë me shtypjen 3D.

Për të marrë këtë makinë Arcade, i ri Christopher Tan ka vendosur të përdorë Printimi 3D për prodhimin e tij. Si detaj, ju them se për të realizuar këtë projekt të bujshëm atij iu desh të investonte më shumë se 100 orë në punë shtypëse tre-dimensionale, teste, rregullime të të gjitha pjesëve ose në instalimin e një Raspberry Pi të përdorur si bazë për instalimin. të ekranit LCD në të cilin do të shikoni lojën tuaj ose si një kontrollues i tastierës.

Ndërsa i riu i ngarkuar me zhvillimin e këtij projekti rrëfen, me sa duket ideja e krijimit të një makine Arcade lindi kur ajo ishte bërë me një çantë të thjeshtë dhe rudimentare të shtypjes 3D. Ne po flasim për një printer të vogël 3D me një bazë që e lejonte atë, më së shumti, të krijonte pjesë me përmasa maksimale 22 x 22, të cilat e detyruan atë të projektonte makinerinë e tij me një numër i madh i pjesëve të vogla.

Edhe kështu, siç mund ta shihni në video, rezultati përfundimtar është thjesht i mahnitshëm pasi që ka arritur të zhvillojë një strukturë të pajisur me një Ekran 8 inç Me rezolucion 1024 x 768 që është zbukuruar në bazë vinili. Nëse jeni të interesuar të krijoni makinën tuaj Arcade, thoni vetes që i keni të gjitha hapat brenda hakaday.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergi dijo

  Do të provoj të shtyp pak me Lion 2, i cili është një ekip i mrekullueshëm

 2.   buall 1973 dijo

  Personalisht, unë konstatoj se kutia është më e lehtë për tu bërë në DM, OSB, chipboard, ... Ju kurseni shumë punë pasi është prerja dhe lëmimi i saj. Por si ide nuk është keq ta bësh me një printer 3D.

 3.   Dairo Joel dijo

  Për këtë ju duhet të keni një njohuri themelore të elektronikës së paku?