Softueri më i mirë i printimit 3D për prodhuesit

Programet e shtypjes 3D

La Printimi 3D Hasshtë bërë një nga paradigmat teknologjike që po ofron më shumë mundësi. Kanë kaluar vitet ku printerët mund të shtypnin vetëm në dy dimensione. Tani mund të krijoni një mori figurash në materiale të ndryshme dhe me vëllim falë këtyre Programet e shtypjes 3D.

Për të qenë në gjendje punoni me softuerin më të mirë të dizajnit, duhet të dini të gjithë çelësat e këtij lloji programi, përveç që të dini lista e më të mirëve që mund t'i gjeni dhe që janë në përputhje me Linux (ose multiplatform), burim të hapur dhe falas ...

Lista e programeve më të mira të printimit 3D

Lista me disa nga programet më të mira të printimit 3D që mund të gjeni janë:

FreeCAD

FreeCAD

Shtë një nga programet më të fuqishëm dhe të përdorur në komunitetin e softuerit të lirë. Shtë falas dhe i disponueshëm për platforma të ndryshme, përfshirë Linux gjithashtu. Isshtë një softuer i fuqishëm Dizajn 3D CAD, dhe me mundësinë e shtypjes së tyre me printerin tuaj.

Shkarkoni FreeCAD

SketchUp

skica

Një program i mirënjohur, gjithashtu për të gjitha llojet e përdoruesve, nga profesionistët te disa më me përvojë. Me mundësinë e dizajnimit dhe Modelimi 3D për printerët. Ka një version të paguar dhe është i disponueshëm si për desktop, ashtu edhe për në faqen e tij të internetit.

Shkarkoni SketchUP

Thjeshtoni3D

Simplify3D, programet më të mira të printimit 3D

Isshtë menduar për përdoruesit profesionistë që kanë nevojë për Slicer për të përgatitur skedarë të formatit STL. Eshte Shumë i fuqishëm, edhe pse licenca e saj është disi e shtrenjtë.

Shkarkoni Simplifiy3D

sli3r

Programet më të mira të shtypjes 3D Slic3r

Softwareshtë një program plotësisht i lirë, me një version të disponueshëm për platforma të ndryshme, gjithashtu për Linux. Siguron një mjedis të zhvillim profesional për dizenjot tuaja 3D, megjithëse varet nga Softueri Slicer.

Shkarkoni Slic3r

Blender

Blender

Shtë një nga projektet e softuerit me burim të hapur më i fuqishëm dhe profesional, me një mori opsionesh për dizajn dhe modelim 3D. Completelyshtë plotësisht falas, është i disponueshëm për platforma të ndryshme si Linux dhe ju lejon të keni një numër të pafund mjetesh për çdo gjë ...

Shkarkoni Blenderin

MeshLab

Meshlab, programet më të mira të printimit 3D

Një tjetër alternativë për modelimin dhe modelimin 3D dhe për shtypjen XNUMXD. I disponueshëm për platforma të ndryshme, përfshirë Linux, është falas dhe vjen me një paketë mjete shumë profesionale për të redaktuar STL-të.

Shkarkoni MeshLab

Octo Print

Oktoprint

Ky program është një nga programet më të mira të printimit 3D, synuar për profesionistët. Sidoqoftë, nuk do të duhet të paguani një licencë të shtrenjtë, pasi është falas. Shtë në dispozicion për platforma të ndryshme, të tilla si Linux. Dhe shërben për të kontrolluar printerin tuaj 3D, të tilla si fillimi, ndalja ose ndërprerja e një printimi ...

Shkarkoni OctoPrint

Ultimaker Cure

Cura

Softwareshtë softuer për fillestarët që duan të fillojnë me botën e shtypjes 3D. Cfare ka me shume, pranon skedarë STL për këtë lloj printerësh 3D. Sigurisht, është plotësisht falas dhe i disponueshëm për platforma të ndryshme, të tilla si macOS, Windows dhe Linux. Përveç kësaj, ai gjithashtu ka një version të Ndërmarrjes me më shumë funksione, por me një tarifë.

Shkarkoni kurimin

123D Kapur

Autodesk 123D kapje, programe për printim 3D

Isshtë një program printimi 3D i të famshmit Kompania Autodesk, i njëjti që zhvillon AutoCAD. Softwareshtë një program mjaft interesant që ka karakteristika të ngjashme me atë të mëparshëm, përveç që është falas. Sigurisht, nuk është i disponueshëm për Linux, vetëm për macOS dhe Windows, si dhe për pajisjet mobile Android.

Shkarkoni 123D

Slash 3D

Rreshqet 3d, programe 3D printimi

Një softuer tjetër që nuk ka asgjë për t'u patur zili të mëdhenjve, përveç se është falas dhe me mundësinë e krijimit të modeleve 3D nga platforma të ndryshme, ndërfaqe në internet për të modeluar nga çdo pajisje.

Shkarkoni 3D Slash

TinkerCAD

TinkerCAD, programet më të mira të printimit 3D

Softuer tjetër nga i plotfuqishëm autodesk. Edhe pse nuk është burim i hapur, ai është softuer funksional dhe shumë i njohur. Përveç kësaj, është falas dhe që mund ta përdorni në platforma të ndryshme, madje edhe Linux nëse përdoret aplikacioni i tij në internet.

Shkarkoni TinkerCAD

3DTin

3DTin

Isshtë shumë e ngjashme me atë të mëparshme, me mundësinë e modelimit në 3D në platforma të ndryshme, pasi që bazohet në API grafike WebGL dhe zbatohet në një shtesë që mund ta instaloni në Google Chrome. Sigurisht, është plotësisht falas.

Shkarkoni 3DTin

Shiko STL

ViewSTL, programet më të mira të printimit 3D

Nuk është një program modelimi, por ju lejon të hapni dhe shikoni skedarët STL. Kjo do t'ju lejojë të keni një të thjeshtë Shikues i dizajnit 3D. Isshtë gjithashtu i bazuar në internet, kështu që ju mund të ngarkoni modelet tuaja nga çdo shfletues uebi.

Shkarkoni ViewSTL

Netfabb Basic

Netfabb Autodesk

Shtë një program ideal për ata që kërkojnë programe printimi 3D të krijuara posaçërisht për përdoruesit e ndërmjetëm. Gjithçka që ju nevojitet për të përgatitur skedarët STL dhe të jeni në gjendje të shtypni atë që ju nevojitet, si dhe riparoni, modifikoni dhe analizoni Projektimet. Sigurisht, është falas (megjithëse ka versione të paguara) dhe është i disponueshëm për Windows.

Shkarkoni Netfabb Basic

Përsëritës

Përsëritës

Shumë e ngjashme me atë të mëparshme, dhe gjithashtu e varur nga Slicer. Isshtë falas dhe është gjithashtu në dispozicion për Linux, Windows dhe macOS në këtë rast.

Shkarkoni Repetier


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.