3 projekte me RGB Led dhe Arduino

Rgb dhe Arduino udhëheqin kubin e dritave

Një nga projektet e para që një përdorues i cili po fillon në botën e elektronikës mëson është duke punuar me drita dhe veçanërisht me LED. Kurba e të mësuarit të këtij elementi është shumë e lehtë dhe brenda pak minutash mund të arrijmë gjëra të shkëlqyera si llambat inteligjente, sinjalet e dritës ose elementet e verifikimit të një projekti më të madh.

Megjithatë, kohët e fundit, përdoruesit janë duke mësuar se si të përdorin LED RGB, një ndryshim që është bërë shumë i popullarizuar dhe shumë i dobishëm për shumë projekte. Por Cfare eshte Cilat janë projektet më të njohura që mund të krijojmë me diodat e reja RGB Led?

Çfarë është RGB Led?

Një LED është një diodë që lëshon dritë. Një pajisje e lirë dhe e lehtë për t'u përdorur me çdo bord elektronik edhe pa të. Funksionet e tij kryesore janë energjia e ulët që konsumon dhe formatet e ndryshme që i gjejmë me LED. Kështu, ndryshe nga llambat tradicionale që na ndriçojnë, LED-të na lejojnë t'i përdorim ato në pajisje të ndryshme dhe madje të krijojmë forma të tjera që janë larg formës tradicionale të llambës. Orët e dobishme të LED janë gjithashtu shumë më të larta se pajisjet e tjera. Kështu, si një llambë, një diodë e këtij lloji ofron më shumë orë dritë sesa një llambë tradicionale; Si pjesë e një ekrani, pikselët LED ofrojnë më shumë jetë sesa një pixel normal; Dhe kështu me pajisjet e ndryshme që përdorin teknologjinë.

Artikulli i lidhur:
Kuti elektronike

Por në këtë rast do të flasim për dritat RGB, dritat gjithnjë e më të njohura. Arsyeja për këtë sukses është për shkak të mundësive që ata ofrojnë mbi dritat normale. Një diodë LED ofron vetëm një ngjyrë të dritës, diçka që nuk mund ta ndryshojmë në pajisje nëse nuk ndryshojmë diodën. Një diodë RGB Led lëshon dritë në tre ngjyra: E kuqe (e kuqe), jeshile (jeshile) dhe blu (blu) dhe kombinimet e tyre, domethënë, mund të ndryshojë ngjyrën sipas dëshirës sonë, pa pasur nevojë të ndryshojmë diodën. Suksesi i dritave LED RGB qëndron në mundësinë e ndryshimit të ngjyrës së dritës pa ndryshimin e diodës, diçka shumë praktike për të cilën nevojiten vetëm njohuritë e programimit.

Kub RGB me Led Infinite

Ky projekt konsiston në krijimin e një kubi ngjyrash që mund të ndryshojë në përputhje me kohën që kemi ose thjesht çdo disa sekonda. Cube RGB Infinite Led është një kub i lehtë, i cili mund të funksionojë si një llambë diodë. Rezultati përfundimtar do të jetë kombinimi i diodës së udhëhequr nga rgb dhe Arduino.

Për ndërtimin e tij ju duhen 512 dioda RGB Led, 6 kristale, një mikrokontrollues që mund të jetë mirë Arduino UNO, një kabllo ose bateri për të furnizuar me diodat dhe një bazë që mbështet të gjithë strukturën. Pasi ta kemi këtë, duhet të bashkojmë të gjitha diodat në mënyrë që ato të krijojnë një kub ose të kenë një formë kubi. Sekreti për ndërtimin e kësaj strukture është të përkulësh një kunj të diodës pingul me diodën, duke krijuar një kënd të drejtë me kunjin tjetër. Do të jetë njëra anë e kubit që nuk ka ndonjë lidhje me njëra-tjetrën, por të gjitha do të bashkangjiten në një diodë të udhëhequr nga RGB.

Pasi të kemi krijuar të gjithë strukturën, duhet të bashkojmë kunjat që mbeten në tabelën e mikrokontrolluesit. Në këtë pikë, ne duhet të theksojmë se ana e këtij kubi duhet të ketë 8 x 8 dioda, duke krijuar një kub me 8 x 8 x 8 LED RGB. Kështu, ne bashkojmë kunjat e diodave që janë të lirshme nga kubi në tabelë dhe i prezantojmë një program që ndez kubin diodë në mënyrë progresive dhe me ngjyra të ndryshme. Sapo të mblidhet gjithçka, ne duhet të përdorim kristalet për të krijuar një lloj urne që mbron dhe mbulon diodat, baza do të mbështesë jo vetëm kubin diodë, por edhe urnën që kemi krijuar. Ndërtimi i këtij Kubi RGB Infinity Led është shumë i lehtë por është më i lehtë personalizimi i tij. Akoma, në Instructables Ju do të gjeni një udhëzues hap pas hapi për ndërtimin e tij.

Artikulli i lidhur:
Bëni kontrolluesin tuaj MIDI me Arduino

Shenjë e lehtë LED RGB

Shenjë me rgb led dhe Arduino

Ky projekt është më i njohur dhe më i dobishëm por edhe më i vështirë për tu ndërtuar se projekti i mëparshëm. Easy LED RGB Sign është një shenjë informative e ndërtuar me dioda dhe Arduino. Ky projekt ka nevojë për 510 LED RGB ose ne mund ta ndryshojmë këtë për shiritat e të njëjtit lloj. Ideja është të ndërtojmë një drejtkëndësh prej 10 x 51 LED. Do të na duhen gjithashtu 3 fletë akrilike që do të shërbejnë si një mbështetëse dhe mbrojtëse për Shenjën Easy LED RGB që ne krijojmë. 510 dioda RGB LED, kabllo për të bërë instalimet elektrike, një bord mikrokontrollues si p.sh. Arduino UNO dhe një bateri për të furnizuar diodën dhe gjithashtu bordin Arduino.

Së pari ne duhet të krijojmë strukturën dhe t'i vendosim diodat në të. Ne mund të bëjmë si të duam, por një truk i mirë është të përdorim një nga ato fletët akrilike si një mbështetje për dritat LED, pasi është transparente, nuk do të vlerësohet në rezultatin përfundimtar. Me një kabllo të hollë duhet të shtojmë diodat dhe t'i lidhim me mikrokontrolluesin. Pasi të jetë bashkangjitur gjithçka, ne lidhim mikrokontrolluesin me baterinë dhe në të prezantojmë programin që duam. Programi do të kryejë funksionin e mëposhtëm:

 • Ndizni LED të caktuara.
 • Secila nga këto dioda do të ketë një ngjyrë të caktuar.

Rezultati do të jetë krijimi i shkronjave, simboleve ose sinjaleve që ne mund të përdorim në situata të caktuara. Easy LED RGB Sign është një projekt shumë interesant pasi është shumë i dobishëm, meqenëse na lejon të krijojmë shenjat e ndriçuara që duam. Ne kemi më shumë informacion në lidhje me ndërtimin e tij në depoja e Instruktazheve. Por nuk është një projekt i mbyllur dhe Ne mund të ndryshojmë numrin e diodave ose të ndryshojmë drejtpërdrejt programin që ekzekuton dritën e diodave në mënyrë që të funksionojë ndryshe. Fuqia rritet kur bashkojmë këtë shenjë RGB LED dhe Arduino, duke qenë në gjendje të krijojmë shenja inteligjente ose me lidhje me kompjuterë si shenja profesionale.

Tabela prekëse Led RGB Pixel

Tavolinë me dioda RGB Led dhe Arduino

Led RGB Pixel Touch Table është një projekt argëtues që i kthen diodat në një tryezë të thjeshtë lojrash. Ky projekt është më i vështirë se projektet e mëparshme, por ndërtimi i tij është shumë i thjeshtë. Në këtë rast ne do të kombinojmë diçka më shumë sesa LED RGB dhe Arduino, pasi do të përdorim edhe sensorë prekës ose sensorë IR. Për këtë do të na duhen materialet e mëposhtme:

 • Tavolinë me sipërfaqe transparente.
 • Një matricë prej 10 x 16 LED RGB.
 • Një grup me sensorë prekjeje 10 x 16 IR.
 • Një kartë SD ose MicroSD për të ruajtur të dhënat.
 • Moduli Bluetooth.
 • Bordi Arduino.
 • Një altoparlant inteligjent me lidhje Bluetooth.

Në këtë rast duhet të krijojmë nyje ose "çelësa" që formojnë kryqëzimin e sensorit të prekjes dhe diodës dhe ato do të jenë kontrollet që ne do të shtypim kur luajmë me tryezën tonë. Në një mënyrë të tillë që secila nyje mund të lëshojë informacion nëse prekim panelin dhe ajo mund të lëshojë një dritë. A) Po, Ne mund të luajmë me këtë tetris tryezë, lojëra të kujtesës vizuale, gjarpërin klasik, ping-pong ose krijoni një sportel të thjeshtë. Në total do të kemi 160 nyje që mund t’i vendosim në formën e një matrice 10 x 16.

Këtë matricë do ta vendosim nën gotën e tabelës. Xhami i tryezës duhet të zëvendësohet nga një sipërfaqe më e butë siç është plastika akrilike. Kjo është bërë në mënyrë që sensori punon kur e shtypim.

Tani, mbledhur gjithçka, ne duhet të krijojmë programin që punon dhe ekzekuton me këtë matricë. Ne mund të përdorim lojëra si tetris ose thjesht lojën klasike të "Simon". Ne e fusim atë në bordin e mikrokontrolluesit dhe e lidhim atë me matricën. Ne mundemi shtoni zë në këtë projekt falë një altoparlanti Bluetooth që mund ta lidhim me sensorin Bluetooth që ka tabelën e mikrokontrolluesit.

Esto është një përmbledhje e projektit Led RGB Pixel Touch Table por udhëzuesi i tij nuk është aq i thjeshtë sa duket. Krijimi i nyjeve kërkon një skemë dhe krijimin e nyjeve të vogla, me softuerin e lojës ndodh e njëjta gjë. Këtu kemi dashur vetëm të flasim për idetë kryesore dhe çfarë mund të rezultojë. Por ju keni udhëzuesin e plotë për ndërtimin e tij në kjo lidhje.

Cili projekt vlen të ndërtohet?

Kemi folur për tre projekte me LED RGB që ndërtohen lehtë dhe nuk kushtojnë shumë. Edhe pse shumë prej jush kanë parë që ne përdorim sasi të mëdha diodash, duhet të themi se çmimi i këtyre të rejave është shumë i ulët, aq i ulët sa që një sasi e tillë e diodave ka vetëm koston e nja dy eurove. Të gjitha projektet kanë veçoritë dhe tërheqjen e tyre. Personalisht Unë rekomandoj të bëjmë të gjitha projektet. Së pari ai do të ndërtonte kubin e dritave; më vonë ai do të ndërtonte shenjën e ndriçuar dhe më në fund ai do të ndërtonte tryezën e lojës. Rendi i përfundimit është i rëndësishëm pasi kalojmë nga një projekt i thjeshtë në një projekt më të vështirë. Në çdo rast, pas ndërtimit të këtyre tre projekteve rezultati do të jetë i njëjtë: ne do të zotërojmë përdorimin e këtyre diodave. Dhe për ju Çfarë projekti ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.