Prusa i3 MK3, printeri i ri nga Josef Prusa

Prusa i3 MK3 me shtrat të nxehtë të magnetizuar

Nëse flasim për printerë falas 3D, me siguri shfaqet emri "Prusa", një emër që është i lidhur me krijuesin e tij, në mënyrë të padiskutueshme. Josef Prusa, krijuesi i këtij modeli printeri, vazhdon të punojë në printerin Prusa, duke lansuar herë pas here një model të ri printeri 3D.

kohët e fundit Josef Prusa ka prezantuar modelin Prusa i3 MK3, menjëherë pas lëshimit në treg të Prusa i3 MK2. Dhe pavarësisht nga lëshimet kaq të afërta, printeri i ri Prusa paraqet zhvillime të rëndësishme që sigurisht do të miratohen nga shumë modele të tjera të printerëve 3D.

Prusa i3 MK3 nuk përmban një teknologji të re extruder ose komunikime të reja pa tel, por bën ndryshime në shtypjen e pjesëve, duke bërë të mundur përmbledhjen e një përshtypje. Diçka e dobishme nëse, për shembull, na mbaron rrotullimi i materialit ose nëse shtypja pritet për shkak të ndërprerjeve të energjisë ose emergjencave të tjera.

Baza e nxehtë magnetizohet, diçka që bën të mundur ndryshimin e shtratit gjatë shtypjes ose më mirë në një prerje shtypi sepse gjatë shtypjes nuk do të jemi në gjendje të ndryshojmë shtratin e nxehtë. Ky model i ri ka një pajisje që lejon mikrostepimin e 256 që bën printeri do të heshtë gjatë shtypjes dhe gjithashtu më të saktë se modelet e mëparshme.

Printeri Prusa i3 MK3 tani mund të porositet paraprakisht në Dyqanin Zyrtar të Josef Prusa. Kostoja e ky model është afërsisht 749 euro dhe do të dalë në shitje nëntorin e ardhshëm. Edhe pse duhet të themi që printeri Prusa i3 është modeli më i lehtë i printerit 3D që mund të kopjohet dhe për këtë arsye, në një kohë të shkurtër mund të kemi një model jo origjinal që ka të njëjtat funksione apo edhe të tjerë që përmirësojnë performancën dhe funksionalitetin. objektet. Në çdo rast, në faqja zyrtare e Josef Prusa do të gjeni më shumë informacion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.