RaspAnd vendos Android në Raspberry Pi

Rasp Dhe

Për javë të tëra ekziston mundësia e instalimit të Android në Raspberry Pi tonë. Sidoqoftë, deri vonë, ishte e vështirë të gjesh versionin më të fundit të Android Nougat për Raspberry Pi. Kjo tashmë është e mundur falë zhvilluesit Arné Exton dhe shpërndarjes së tij RaspAnd.

RaspAnd 7.1.1 është i bazuar në Android 7.1.1 Nougat, një version që edhe pse është funksional, përsëri ka problemin e çuditshëm me disa aplikacione dhe aplikacione. Së bashku me Android dhe qasjen në Luaj Dyqanin. RaspAnd gjithashtu përfshin softuerin Kodi, një program fantastik me të cilin mundemi shiko kanalet me pagesë falas Edhe pse në këtë rast nuk kemi versionin e fundit të Kodi 17 por RC4 të Kodi 17.

RaspAnd 7.1.1 sjell versionin më të fundit të Android në Raspberry Pi tonë

RaspAnd 7.1.1 ka të integruar GAPPS, domethënë, ne do të kemi qasje në Play Store dhe aplikacionet e Google, ashtu si në Android-in e një smartphone, megjithëse disa aplikacione si Youtube nuk funksionojnë si duhet. Përveç Play Store, përdoruesit mund të gjejnë Aptoide, një tjetër dyqan aplikacionesh Android që do të rrisë numrin e aplikacioneve dhe programeve që mund të përdorim në Raspberry Pi tonë. Përveç kësaj, si disa personalizime të celularëve, ne mund të gjejmë aplikacione të instaluara të tilla si ES File Explorer, AIDA ose Snaptube ndër të tjera.

RaspAnd mund të gjendet në këtë rrjetë, faqja zyrtare në internet. Por duhet të paralajmërojmë që aktualisht marrja e RaspAnd nuk është falas siç ndodh në shpërndarjet e tjera për Raspberry Pi, që ka një kosto prej 9 dollarësh për shkarkim ose azhurnimi i produktit.

Nëse me të vërtetë duam të kemi Android ose të ekzekutojmë një aplikacion të caktuar Android në Raspberry Pi tonë, ne personalisht rekomandojmë përdorimin Krom për mjedër ose Remix OS, por jo RaspAnd pasi që disa aplikacione aktualisht nuk punojnë në RaspAnd. Në vend të kësaj, nëse duam të eksperimentojmë, RaspAnd mund të jetë një mundësi e shkëlqyer, një mundësi e shkëlqyeshme nëse kemi një Raspberry Pi dhe një tjetër kartë mikrosd.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mosarsye dijo

    RaspAnd është kompleks dhe i lodhshëm për tu instaluar dhe nuk ka një skenar për të automatizuar procesin, unë nuk e rekomandoj atë, unë kam paguar për të dhe jam çmendur duke kërkuar informacion mbi dështimet e mundshme të instalimit dhe dhjetë androidët që kam arritur për të instaluar në mjedër kjo është e vetmja që unë nuk kam qenë në gjendje për të vënë, pjesa tjetër kanë qenë të gjitha herën e parë dhe me këtë kam një javë dhe asgjë, mos paguaj për të.