RaspiReader, një lexues i gjurmëve të gishtave që përdor Raspberry Pi 3

RaspiReader në veprim

Pas shfaqjes në telefonat inteligjentë dhe celularët e gjeneratës së re, ka shumë që kërkojnë të fusin një lexues të gjurmëve të gishtave në projektet ose pajisjet e tyre. Kjo është shumë e dobishme për projekte ose përdorime që kanë nevojë për një nivel të lartë sigurie. Kjo është arsyeja pse prodhuesi Joshua J. Engelsma vendosi të përdorë të gjithë pajisjen falas që ekzistonte për të përmirësuar dhe përmirësuar lexuesin e gjurmëve të gishtave.

Kështu, Joshua po përpiqej të krijonte një lexues të gjurmëve të gishtave që ishte provë kundër falsifikimeve dhe zbulimeve të rreme, por gjithashtu që përdoruesit mund të krijonin një lexues themelor dhe krejtësisht të lirë të gjurmëve të gishtave për projektet e Hardware falas.

Kjo është mënyra se si Projekti RaspiReader, një projekt që krijon një lexues të plotë dhe të sigurt të gjurmëve të gishtave me disa kamera, një gotë, drita LED dhe një Raspberry Pi 3.

Kjo e fundit përdoret jo vetëm për të ruajtur shenjat e gishtërinjve por edhe për të përpunuar gjurmët e gishtërinjve që ata mund të përdorin dhe të jenë në gjendje të dinë nëse vërtet është një gjurmë gishtash origjinale apo thjesht e rremë. Prandaj, kur Raspberry Pi merr imazhin e gjurmës së gishtit, programi kërkon gabime ose palosje të mundshme që ekzistojnë në imazh dhe që tregojnë se është e rremë.

Joshua J. Engelsma ka përdorur projektin RaspiReader për të detyrimet tuaja ndaj Universitetit të Miçiganit por per fat te mire projekti eshte në dispozicion të publikut, kështu që ne mund të krijojmë një lexues të gjurmëve të gishtave si RaspiReader, jo vetëm për sa i përket Hardware-it por edhe për sa i përket Softuerit, pasi që në depo github mund të gjejmë të gjitha bibliotekat dhe programet e shkruara në python që automatizojnë të gjithë procesin e RaspiReader.

Gjëja më interesante për këtë projekt është ajo RaspiReader është plotësisht i pajtueshëm me projekte të tjera Hardware Falas, domethënë, ne mund ta përdorim atë si siguri për të hapur dyert, për të hapur hyrje të tilla si aksesi në internet ose thjesht për të filluar ndonjë automjet që ndërtojmë. Dhe ti A guxoni të ndërtoni RaspiReader tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.