Renode: cila është kjo kornizë dhe pse duhet të kujdesesh?

Rinodoj IO

Rinodoj Shtë një projekt i fundit që jo shumë e dinë, por që mund të jetë shumë interesant për shumë krijues, amatorë që i bëjnë prototipet e tyre me Arduino o Mjedër Pi, dhe zhvilluesit që krijojnë projekte IoT dhe sisteme të ngulitura. Për këtë arsye, ajo ka gjithnjë e më shumë mbështetje, udhëzime dhe përmbajtje në internet.

Për të ditur më shumë rreth kësaj interesante projekti me burim të hapur, ju mund ta lexoni këtë artikull me gjërat e domosdoshme për ta njohur atë dhe të filloni të punoni me të në projektet tuaja të ardhshme ...

Çfarë është një kornizë?

strukturë

Rinodoj është një kornizë, si shumë të tjerë. Për ata që ende nuk e dinë se çfarë është, duhet të theksohet se një kornizë është një grup i standardizuar në të cilin mund të mbështetemi për qëllime të ndryshme, dhe me qëllim të kursimit të kohës, të tilla si zhvillimi, zgjidhja e problemeve, shtimi i mbështetjes së programeve biblioteka, mjete etj.

Çfarë është Renode?

Në rastin e Renode, është një kornizë që lejon përshpejtimin e zhvillimit të sistemeve të integruara dhe IoT, duke lejuar simulimin e sistemeve fizike të pajisjeve, duke përfshirë CPU-të, pajisjet periferike I / O, sensorët dhe elementë të tjerë të mjedisit. Prandaj, kjo do t'ju lejojë të ekzekutoni, korrigjoni dhe provoni softuerin e zhvilluar pa modifikuar PC tuaj ose duke përdorur platforma të tjera.

Si pllaka të mbështeturaajo ka një numër i madh i tyre. Midis të cilave janë Xilinx, ST Micro, Microchip PolarFire, SiFive, etj.

Ju gjithashtu duhet të dini se Renode është një projekti me burim të hapur, edhe pse me mbështetjen komerciale të Antmicro. Përveç kësaj, lejon simulimin e pajisjeve Arm dhe RISC-V, duke lejuar zhvillim të shpejtë dhe mbështetje për zhvilluesit e softuerëve që punojnë në botën e IoT.

Renode është shumë e plotë, e fuqishme dhe funksionale. Aq më shumë, sa vetë ekipi i TensorFlow Lite e përdor atë për të përshpejtuar zhvillimin e automatizuar në Platformat e krahut dhe RISC-V, si dhe x86, SPARC dhe PowerPC. Nuk ka nevojë të keni pajisje fizike nga këto platforma për testim.

Më shumë informacion - Uebfaqja zyrtare e projektit Renode.io

Platformat e mbështetura

Si platformat e mbështetura për kornizën Renode, nga e cila mund të punoni, janë:

Për sa i përket peshës, mezi është disa dhjetëra MB, kështu që nuk është një paketë e rëndë.

Instaloni Renode hap pas hapi në Linux

Duke marrë distriktin e Ubuntu si një referencë, instaloni Renode është aq e thjeshtë sa ndjekja e këtyre hapave:

  • Kënaqni varësitë, të tilla si ajo e Mono:
sudo apt update
sudo apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 --recv-keys 3FA7E0328081BFF6A14DA29AA6A19B38D3D831EF
sudo apt install apt-transport-https ca-certificates
echo "deb https://download.mono-project.com/repo/ubuntu stable-xenial main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/mono-official-stable.list
sudo apt update
sudo apt install mono-complete

  • Pas kësaj, ju duhet të kënaqni varësi të tjera:
sudo apt-get install policykit-1 libgtk2.0-0 screen uml-utilities gtk-sharp2 libc6-dev

  • Tani, hyni në këtë web dhe shkarkoni el Paketa DEB.
  • Gjëja tjetër do të jetë të shkoni në drejtorinë Shkarkimet ku keni shkarkuar .deb dhe instaloni (Mos harroni të zëvendësoni emrin me versionin që ju korrespondon):
cd Descargas

sudo dpkg -i renode_1.7.1_amd64.deb

Run Renode për herë të parë dhe hapat e parë

Tani mundesh ekzekutoni Renode për herë të parë dhe filloni me projektet tuaja të para. Për ekzekutimin e tij, ju vetëm duhet të ekzekutoni urdhrin:

renode

Kjo hap një dritarja e punës nga Renode ku mund të futni komandat për të krijuar makinerinë e parë ose për ta menaxhuar atë. Për shembull, për të krijuar një makinë për të simuluar bordin STM32F4Discovery:

mach create
machine LoadPlatformDescription @platforms/boards/stm32f4_discovery-kit
.repl 

Ju gjithashtu mund të shih pajisjet periferike në dispozicion në platformë me:

(machine-0) peripherals

Nga rruga, makinë-0 Do të jetë emri i paracaktuar i makinës nëse nuk keni zgjedhur një tjetër. Do të shfaqet si "e shpejtë" sapo të krijoni makinerinë ...

ngarkoni programin ju doni të ekzekutoni në këtë makinë të simuluar për ta provuar, mund ta përdorni (p.sh .: kjo nga Antmicro):

sysbus LoadELF @http://antmicro.com/projects/renode/stm32f4discovery.elf-s_445441-827a0dedd3790f4559d7518320006613768b5e72

Ju gjithashtu mund të ngarkojeni atë nga një adresë lokale, për shembull, imagjinoni se dëshironi të ngarkoni një program që keni në:

sysbus LoadELF @mi-ejemplo.elf
Ju mund të shihni të gjitha komandat që mund të përdorni dhe të ndihmoni nëse përdorni komandën ndihmë brenda mjedisit Renode.

Atëherë mundeni filloni imitimin:

start

O ndalojeni atë me:

pause

 

Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju

Rinodoj udhëzimet

Edhe pse nuk është shumë i shpeshtë, ka gjithnjë e më shumë Tutorials dhe faqet e internetit ku mund të konsultoheni me informacionin në lidhje me përdorimin e Renode. Përveç kësaj, vetë faqja zyrtare ka një seksion të videove mësimore me të cilat mund të mësoni bazat për të filluar projektet tuaja.

Shikoni udhëzimet

Shihni dokumentacionin dhe wiki


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.