Rryma alternative kundrejt rrymës direkte: dallimet dhe ngjashmëritë

kullë aktuale, elektrike

Ti duhet bëjnë dallimin midis rrymës alternative dhe rrymës direkteMe Të dyja janë shumë të rëndësishme, dhe përdoren si në industri ashtu edhe në në nivel të brendshëm për të fuqizuar një mori pajisjesh. Nga makineritë industriale, tek pajisjet shtëpiake, përmes pajisjeve mobile, dhe të tjera elemente elektronikë.

Përveç kësaj, ju gjithashtu do të mësoni ngjashmëritë, pasi ato ekzistojnë në mes DC dhe AC, si dhe një histori emocionuese dhe luftime midis dy shpikësve shumë të famshëm që madje çuan në disa mizori për t'i promovuar ata ...

Çfarë është një lumë?

Konstanta e Faraday

një aktual është një rrjedhë e diçkaje, qoftë një rrjedhë uji, ose një rrymë elektrike. Në rastin e rrymës elektrike, ajo që ndodh vërtet është se ka një rrjedhë të elektroneve që lëvizin në brendësi të një përcjellësi, edhe nëse nuk shihet.

kjo rryme elektrike Mund të jetë dy lloje thelbësisht ...

Çfarë është rryma e drejtpërdrejtë?

Thomas Alba Edison

Siç do ta dini tashmë nëse e lexoni shpesh këtë blog, DC, shkurtuar gjithashtu si CC (ose DC në anglisht), është një rrymë me një drejtim. Kjo do të thotë, rrjedha e elektroneve do të jetë në një drejtim specifik përmes një përcjellësi midis dy pikave me ngarkesë të ndryshme potenciale dhe elektrike. Nëse do të grafikonim rrymën në një grafik, ajo do të shfaqej si një vijë e vazhdueshme, konstante.

Kjo rrymë direkte u prodhua për herë të parë në 1800, falë një baterie të krijuar nga fizikani italian Alessandro Volta. Natyra e kësaj rrjedhe aktuale nuk ishte kuptuar mirë në atë kohë, por ishte një arritje e rëndësishme. Në 1870 dhe fillimi i vitit 1880, kjo energji elektrike filloi të prodhohej në termocentrale, për ndriçimin e kompanive dhe shtëpive pas shpikjes së llambës. Thomas Edison.

Për të mbrojtur këtë lloj rryme, Edison erdhi për të bërë shfaqje vërtet danteske, duke u përpjekur diskreditoni Nikolla Teslën, duke pretenduar se rryma e tij ishte më e rrezikshme. Për ta bërë këtë, Edison erdhi për të bërë demonstrata publike duke goditur me energji kafshët e ndryshme. Në fillim të vitit 1903, një mijë njerëz ishin dëshmitarë se si ai goditi dhe vrau një elefant me një rrymë prej 6600 volt. Sidoqoftë, elefanti ishte ushqyer më parë me karota të helmuara nga cianidi për të siguruar që ai të vdiste. Të gjitha këto ngjarje u quajtën Lufta e rrymave.

Aplikimet dhe konvertimi

Kjo rrymë direkte u zëvendësua gradualisht nga rryma alternative, e cila kishte përparësitë e saj, siç do të shohim. Sidoqoftë, aktualisht përdoret gjerësisht për funksionimin e përbërësve elektronikë, siç janë pajisjet audiovizuale, kompjuterët, etj. Që të gjithë ata të punojnë nga rrjeti elektrik që alternohet, pajisjet ndreqëse përdoren për transformimin, siç janë adaptorët ose furnizimet me energji elektrike.

Polariteti

Edhe pse në rrymë alternative polariteti Nuk është aq thelbësore, në rrymë direkte është diçka vërtet e rëndësishme, dhe duhet respektuar që qarku të funksionojë siç duhet dhe të mos prishet. Ndryshimi i polaritetit në DC mund të nënkuptojë dëme të pakthyeshme në disa raste, kështu që duhet të jeni të kujdesshëm me këtë.

Kjo është arsyeja pse është e zakonshme të shihen terminalet ose kabllot e shënuar me shtyllën e tyre përkatëse, ose colores për ta dalluar atë. Në përgjithësi, e kuqja përdoret për polin pozitiv (+), dhe e zeza për negativin (-). Disa qarqe më komplekse DC mund të shtojnë ngjyra shtesë gjithashtu.

Çfarë është AC?

Nikola Tesla

La rryma alternative, shkurtuar si CA (ose AC në anglisht), është një lloj rryme elektrike, madhësia dhe drejtimi i së cilës ndryshojnë në mënyrë ciklike, në periudha. Kjo do të thotë, ndryshe nga CC, e cila ishte një vijë e drejtë e përfaqësuar në një grafik, në rastin e asaj alternative ajo përfaqësohet si një lëkundje sinusoidale. Numri i cikleve të plota për sekondë do të varet nga frekuenca e ciklit. Për shembull, në Evropë kemi 50 Hz, ose 50 herë në sekondë, ndërsa në SHBA punon në 60 Hz.

Kjo rrymë do të shfaqet në 1832, kur Pixii do të krijojë alternatori i parë, një gjenerator dinamoelektrik, bazuar në parimet Faraday. Më vonë, Pixii gjithashtu do të shtonte një ndërprerës për të prodhuar rrymë direkte, e cila përdorej më shumë në kohët e lashta. Në 1855 u përcaktua se AC ishte superior ndaj DC dhe përfundoi duke e zëvendësuar atë.

Teknologjia alternative alternative kishte zhvilluar në Evropë, falë punës së Guillaume Duchenne në vitet 1850. Në 1876, një inxhinier rus gjithashtu do të shpikte një sistem ndriçimi të ngjashëm me atë të Edisonit, por me tension të lartë AC. Kompania Ganz Works në Budapest do të fillonte të prodhonte pajisje ndriçimi bazuar në këto parime, përveç pajisjeve të tjera të bazuara në këtë rrymë.

Inxhinier dhe shpikës serb Nikola Tesla, ishte një nga mbrojtësit më të mëdhenj të kësaj rryme kundër vazhdimësisë së Edisonit. Ai projektoi dhe ndërtoi motorin e parë të induksionit të rrymës alternative, i cili mund të shndërrojë energjinë elektrike në mekanikë rrotulluese. Përveç kësaj, ky gjeni do të ndihmonte gjithashtu në përsosjen e sistemeve të shpërndarjes së energjisë pa bërë ndryshime në linjë.

Përveç kësaj, Tesla hetoi një pajisje të zhvilluar nga inxhinierët evropianë të quajtur transformatorMe Falë tij, ai mund të shndërrohet në një tension më të ulët, dhe kështu ta bëjë atë më të sigurt për shtëpitë, pa pasur nevojë që ai të arrijë në sasitë në të cilat është prodhuar, pasi një nga frika më e madhe ishte rrezikshmëria e tij. Këto hetime do të ishin fillimi i thirrjes Lufta e rrymave.

Të gjitha patentat në lidhje me CA të Nikola Tesla iu caktuan kompanisë Westinghouse Electric, për të rritur kapitalin dhe për të vazhduar me projekte të bazuara në këtë prirje. Pas kësaj, transmetimi i parë ndërurban i CA nuk do të zgjasë shumë, duke ndodhur në 1891. Kjo do të ndodhte në Telluride (Colorado), disa muaj më vonë edhe në Evropë, nga Lauffen në Frankfurt (Gjermani).

Ndërsa AC triumfoi dhe u përhap në të gjithë botën, Thomas Edison vazhdoi të avokonte për rrymë direkte, diçka që do t'i kushtonte atij pozicionin e tij në kompani. Edison elektrike (tani e quajtur General Electric), të cilën ai vetë e kishte themeluar ...

aplikimet

Përdoret rryma alternative për industrinë dhe për shtëpinë, është ai që udhëton përmes linjave të energjisë për të sjellë energji elektrike në të gjitha pjesët e botës. Mund të përdorë pajisje shtëpiake, motorë, makineri industriale, sisteme ftohëse dhe shumë më tepër.

Polariteti

Siç e përmenda më parë, kur lidhni një prizë, nuk jeni kurrë të kujdesshëm se si e vendosni pasi do të funksionojë në çdo rast. Kjo është për shkak të formës valore të rrymës alternative, pasi ajo do të alternohet. Sidoqoftë, për instalimet konvencionale, ka edhe mënyra për të dalluar instalimet elektrike, etj. Në përgjithësi ju keni një tel të verdhë / jeshil që është toka, një tel blu ose i bardhë do të jetë neutral, dhe kafeja ose e zeza do të jetë faza.

DC vs AC: avantazhet dhe disavantazhet

cc vs ca

Të dy rrymat ende përdoren gjerësisht sot, siç kanë përdorur avantazhet dhe disavantazhet e saj. Për shembull:

  • Rryma alternative është shumë e lehtë për tu transformuar, diçka që nuk ndodh me rrymë direkte.
  • Për të ndryshuar tensionin, në rrymën alternative ju thjesht duhet të përdorni një transformator, ndërsa në rrymë direkte ju duhet të lidhni dinamo ose gjeneratorë në seri, gjë që nuk është praktike.
  • Rryma alternative mund të shpërndahet në distanca të gjata me intensitet të ulët të rrymës, duke humbur shumë pak në formën e nxehtësisë për shkak të efektit Joule dhe efekteve të tjera të tilla si rrymat e vërshimit ose histerezës. Ndërsa DC ka humbje të mëdha, dhe do të ishte e nevojshme që të ketë një numër të madh të termocentraleve pranë pikave të kërkesës.

Konvertimi AC / DC

Burimi ATX

(shikoni furnizimin me energji elektrike)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.