Sensorë për Arduino, një kombinim i shkëlqyeshëm për përdoruesit fillestarë

Bordi Arduino i pajtueshëm me sensorët për Arduino

Puna me Arduino mund të jetë shumë e fuqishme dhe e larmishme, por për ta arritur këtë duhet të kemi njohuri të përparuara dhe të larmishme në lidhje me funksionimin e Arduino dhe aksesorëve të tij të ndryshëm.

Një nga aksesorët që shpejt fillon të përdoret është sensori. Puna e këtyre dhe Arduino mund të rezultojë në projekte interesante, por jo vetëm kaq por do të na ndihmojë të kuptojmë më mirë funksionimin e bordit tonë dhe si të zhvillojmë projekte me Hardware Falas.

Çfarë janë sensorët për Arduino?

Një nga elementët më të njohur dhe të dobishëm kur punoni me bordet e Arduino Project janë sensorët. Sensorët janë elementë që na lejojnë të zgjerojmë funksionalitetin e bordit, ata punojnë si plotësues ose pajisje shtesë që shtohen në një ose më shumë pllaka. Për momentin një bord Arduino, në vetvete, nuk mund të kapë asnjë informacion nga jashtë ose nga konteksti përreth, përveç nëse është e veçantë që përmban pajisjen e re.
Çfarë mund të bëhet me sensorë Arduino

Përndryshe, vetëm informacioni që ne dërgojmë përmes portave fizikë në bord mund të përdoret. Nëse duam të kapim informacion nga jashtë, duhet të përdorim vetëm sensorët.

Artikulli i lidhur:
Ndërtoni një dron të bërë me shtëpi me një bord Arduino dhe një printer 3D

Nuk ka sensor gjenerik, dmth. ka aq shumë lloje të sensorëve sa ka lloje të informacioneve që ne duam të kapim, por asnjëherë nuk duhet të harrojmë se ky informacion nuk do të përpunohet kurrë por do të jetë informacion bazë. Përpunimi i informacionit do të kryhet nga Arduino ose një bord i ngjashëm që vepron si një urë ose ndërfaqe mediatike midis informacionit të mbledhur dhe të dhënave të marra nga softueri.

Çfarë llojesh sensorësh ka për Arduino?

Siç kemi thënë më parë, ka shumë lloje të sensorëve për Arduino. Më të njohurit janë sensorët e lidhur me motin, këto janë: sensori i temperaturës, sensori i lagështisë, sensori i dritës, sensori i gazit ose sensori i presionit atmosferik. Por ka edhe lloje të tjerë të sensorëve që janë bërë të njohur falë pajisjeve mobile si sensori i gjurmës së gishtit, sensori i irisit ose sensori i zërit (për të mos u ngatërruar me mikrofonin).

L termometra Ata janë sensorë që mbledhin temperaturën termike që rrethon sensorin, është shumë e rëndësishme të mbani mend këtë sepse nuk është temperatura e pllakës por e sensorit. Informacioni i marrë dërgohet në bordin Arduino dhe na lejon jo vetëm të përdorim montimin si termometër por edhe të përdorim programe që kryejnë veprime të ndryshme në varësi të temperaturës së jashtme të pajisjes.

Sensori i temperaturës Arduino

El sensori i lagështisë Funksionon pothuajse njësoj si lloji i mëparshëm i sensorit, por këtë herë sensori mbledh lagështinë që rrethon sensorin dhe ne mund të punojmë me të, veçanërisht për zonat bujqësore ku lagështia e të korrave është gjithashtu një variabël për t'u marrë parasysh.

El sensori i dritës është rritur në popullaritet pas aplikimit të tij në pajisjet mobile. Funksioni më i popullarizuar është zbehja ose kryerja e veprimeve të caktuara bazuar në dritën që merr pajisja. Në rastin e celularëve, varësisht nga shkalla e dritës së marrë nga sensori, ekrani i pajisjes ndryshon shkëlqimin. Duke marrë parasysh këtë, mund të nxjerrim përfundimin se projektet në lidhje me botën bujqësore marrin parasysh këtë lloj sensori për Arduino.

Artikulli i lidhur:
Kub LED

Nëse kërkojmë një pajisje sigurie, për të programuar ose thjesht për të hyrë në programin Arduino, një mundësi e mirë është të përdorni një sensor të gjurmëve të gishtave. Një sensor që do të na kërkojë një gjurmë gishtash për të bllokuar ose zhbllokuar hyrjen. Sensori i gjurmëve të gishtave u bë i njohur për disa kohë, por është e vërtetë që deri më tani nuk ka shumë më shumë funksione përtej zhbllokimit të artikujve.

Sensori i gjurmës së gishtit për arduino

Sensori i zërit është gjithashtu i orientuar në botën e sigurisë megjithëse në këtë rast mund të çohet lehtë në botët e tjera të tilla si bota e UA ose asistentëve zanorë. Kështu, falë një sensori zëri, altoparlanti inteligjent mund të njohë tingujt dhe gjithashtu të dallojë rolet ose llojet e ndryshme të përdoruesve bazuar në tonin e zërit që ne shoqërojmë. Për fat të keq si sensori i gjurmës së gishtit ashtu edhe ai i zërit janë sensorë mjaft të shtrenjtë dhe të vështirë për tu marrë dhe punuar, të paktën për përdoruesit më fillestarë që punojnë me Arduino.

A mund të përdor një sensor nëse jam përdorues fillestar?

Pyetja miliona dollarëshe për shumë lexues të këtij artikulli është nëse është apo jo e mundur të përdoren sensorë me njohuri të ulëta. Përgjigja është po. Eshte me shume, shumë udhëzues rekomandojnë përdorimin e shpejtë të sensorëve me Arduino, në mënyrë që të përshpejtojë mësimin tuaj.

Zakonisht mësoni të përdorni së pari dritat LED, një projekt i shpejtë dhe i lehtë për tu mësuar. Më vonë, filloi të përdorej sensori i temperaturës ose sensori i lagështisë, sensorë të lehtë për t’u përdorur, të lehtë për tu përvetësuar dhe ato kanë shumë projekte që ndihmojnë për të mësuar të përdorësh këtë lloj pajisje.

Cilët sensorë rekomandohen të përdoren për t'u përdorur në Arduino?

Ekzistojnë shumë lloje të sensorëve dhe secili prej tyre prodhohen nga marka të ndryshme, kështu që numri i sensorëve është shumë i lartë. Nëse duam të krijojmë një projekt me një sensor ose me disa sensorë, së pari ne duhet të vendosim se çfarë jete do të ketë ky projekt. Nëse do të bëjmë një njësi të vetme me një prototip, është më mirë të zgjedhim të përdorim sensorë me cilësi të lartë, në mënyrë që ky informacion të jetë sa më i saktë që të jetë e mundur.

Paketë Arduino me sensorë të llojeve të ndryshme

Nëse përkundrazi duam krijoni një projekt që më vonë do të replikohet masivisht, së pari rekomandoj përdorimin e sensorit më të lirë që mund të gjejmëMë vonë, kur të verifikojmë që funksionon, atëherë do të testojmë disa lloje të sensorëve me të njëjtin funksion. Më vonë, kur kontrollojmë më shumë sensorë, tashmë do të dimë cilin model apo lloj sensori do të përdorim kur do të krijojmë një projekt të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Raymundo dijo

    Informacion i shkëlqyeshëm, kush nga ju mund të kërkojë një specifik?