Si të krijoni një automatizim në shtëpi hap pas hapi

Casa Jasmina, automatizimi i parë në shtëpi me Arduino

një automatizimi në shtëpi është një shtëpi që përmban dy sisteme, një sistem të brendshëm dhe një sistem të jashtëm, i cili ato përdoren për të matur, kontrolluar dhe automatizuar gjithçka që ndodh në lidhje me shtëpinë. Për ta arritur këtë, pajisjet inteligjente janë të lidhura me sistemet që mbledhin informacionin që na nevojitet dhe gjithashtu i përgjigjen kërkesave tona.

Suksesi i automatizimit të shtëpive në muajt e fundit është për shkak të faktit se çmimi i këtyre pajisjeve i cili ka rënë jashtëzakonisht shumë dhe falë Hardware Falas, çdo pajisje mund të përshtatet me çdo lloj shtëpie ose situate. Elemente që mund t’i ndërtojmë edhe vetë.

Çfarë elementesh më duhen për të krijuar automatizimin e shtëpisë time?

Para se të flasim për mini-projektet ose veglat që do të na ndihmojnë të krijojmë automatizimin tonë të shtëpisë, ne do të bëjmë një listë të elementeve të zakonshëm që do të na duhen për të bërë këtë automatizim në shtëpi.

Gjëja e parë nga të gjitha është të kesh një router dhe një lidhje e fuqishme në internet që funksionon në të gjithë shtëpinë, nuk mund të ketë zona të vdekura ose dhoma ku veprimi i routerit nuk mund të arrijë. Në shumë raste nuk do të kemi nevojë për lidhje interneti, por do të përdorim një router. Në raste të tjera, të tilla si siguria në shtëpi, ne kemi nevojë për qasje në Internet, kështu që si router-i, ashtu edhe aksesi në internet janë të rëndësishëm.

Artikulli i lidhur:
Si të shikoni Netflix në Raspberry Pi

Një tjetër element i përbashkët është Dërrasë Raspberry Pi. Përveç që është i nevojshëm për disa projekte, bordi Raspberry Pi mund të funksionojë si një server që menaxhon të gjitha kërkesat dhe porositë e elementeve të ndryshëm inteligjentë. Pika plus e përdorimit të Raspberry Pi është madhësia e tij e vogël, fuqia e tij dhe çmimi i saj i ulët.

Raspberry Pi për një automatizim në shtëpi

Arduino Yún dhe Arduino UNO Ata gjithashtu do të jenë shoqëruesit e nevojshëm për të krijuar një automatizim në shtëpi. Ose për të kontrolluar funksionimin e kondicionerit ose për të kontrolluar një bravë dixhitale, këto pllaka janë të nevojshme, të lira dhe shumë të njohura.

L sensore ato gjithashtu do të jenë të nevojshme, por në këtë rast duhet të jemi shumë të durueshëm dhe duke ditur të zgjedhim mirë sensorin pasi që do të jetë në shtëpinë tonë të zgjuar, duke funksionuar gjatë gjithë ditës, 365 ditë në vit, që do të thotë se jo çdo lloj ose markë e sensorit do të funksionojë.

E ardhmja e automatizimit të shtëpisë është që ajo të funksionojë përmes komandave zanore, por aktualisht kjo nuk funksionon në të gjitha fushat dhe për shumë elementë që do të duhet të kemi një smartphone me qasje në internet. Në përgjithësi, unë rekomandoj të përdorni një smartphone Android pasi shumë prodhues punojnë më shumë me këtë sistem operativ sesa me iOS të Apple.

Artikulli i lidhur:
Projektet Raspberry Pi

Çfarë duhet të bëj për të krijuar ndriçim inteligjent?

Ndriçimi i një shtëpie domotike është mbase ajo që është arritur më shumë në vitet e fundit. Në të vërtetë ne kemi modele të ndryshme të llambave inteligjente që mund të instalohen në çdo llambë dhe me një lidhje të mirë, ne mund të ndryshojmë dritën dhe të krijojmë ambiente të ndryshme në varësi të kohës së ditës ose shijes tonë. Aktualisht këto llamba inteligjente vijnë me një kosto të madhe, që do të thotë se jo të gjithë kanë mundësi të kenë të gjitha llambat e këtij lloji.

Një alternativë për këtë është përdorimi Dritat e udhëhequra RGB dhe t'i lidhni ato me një bord Arduino Yun, me këtë ne mund të kontrollojmë ndriçimin e një dhome në shtëpinë tonë. Dritat e udhëhequra nga RGB janë shumë më të lira se një llambë inteligjente dhe forma që mund të japim është më interesante sesa me një llambë tradicionale, por është e vërtetë që një llambë inteligjente ka një instalim të shpejtë dhe të lehtë.

Çfarë duhet të bëj për të siguruar automatizimin e shtëpisë time?

bravë inteligjente për automatizimin e shtëpisë

Siguria e një shtëpie është diçka delikate dhe gjithashtu shumë e rëndësishme. Aktualisht, për të krijuar një shtëpi automatizimi në shtëpi ka projekte të ndryshme të bravave inteligjente që hapen me të një gjurmë gishtash ose me smartphone.

Një hap i dytë do të ishte shtimi sensorë lëvizjeje në të gjitha dhomat për të krijuar një alarm në shtëpi, por këto projekte ende nuk po funksionojnë si duhet. Në çdo rast, siguria është ende në pritje për automatizimin e shtëpisë edhe pse njoh shumë shtëpi jo inteligjente të të cilëve kanë të njëjtat probleme.

Çfarë duhet të bëj për të kondicionuar shtëpinë time?

Kondicionimi i ajrit të një shtëpie domotike është mjaft i vështirë, por edhe në një shtëpi normale. Së pari duhet të sigurohemi që shtëpia të jetë e izoluar siç duhet. Kjo është e rëndësishme sepse shumë momente ku do të përdorim kondicionimin inteligjent të ajrit nuk do të jemi në shtëpi dhe nëse nuk është i izoluar si duhet, ne do të harxhojmë ngrohje ose kondicionim të kotë pa rezultat dhe pa rezultatin e dëshiruar.

Monitorues i temperaturës me mjedër për një automatizim në shtëpi

Pasi të kemi izoluar automatizimin në shtëpi, duhet të instalojmë një sensor me të një bord Arduino Bluetooth në çdo dhomë. Informacioni i temperaturës do t'i dërgohet kompjuterit qendror ose një Raspberry Pi. Në Raspberry Pi do të përdorim algoritme në mënyrë që kur dhoma arrin një temperaturë të caktuar aktivizohet kondicionimi ose ngrohja.

Në këtë aspekt të automatizimit të shtëpisë është e vështirë të arrihet pasi kondicionerët dhe ngrohja nuk janë inteligjente dhe alternativa e vetme për këtë është zgjedhja e zgjidhjeve pronësore që janë më të shtrenjta dhe jo shumë në përputhje me teknologjitë e tjera. Në çdo rast, pak nga pak po bëhet përparim në këtë aspekt të shtëpisë së automatizimit në shtëpi.

Çfarë duhet të bëj për të dekoruar shtëpinë time?

Altoparlant me Arduino për automatizimin e shtëpisë

Më parë kemi folur se si ta rregullojmë dritën ose më mirë si të kemi ndriçim inteligjent. Ne gjithashtu mund të krijojmë një fije muzikore që lidhet me ndriçimin, duke krijuar kështu ambiente që ndërthurin dritat dhe muzikën. Zgjidhja më e shpejtë në këtë rast është të kesh një altoparlant të zgjuar.

Në këtë aspekt ka shumë modele që ne mund të blejmë si Amazon Echo, Google Home ose Sonos. Por ne gjithashtu mund të krijojmë altoparlantin tonë inteligjent. Ka shumë projekte që përpiqen të krijojnë një altoparlant inteligjent. Në këtë aspekt, spikat altoparlanti Google ofroi së bashku me Raspberry Pi Zero. Një zgjidhje e fuqishme, falas dhe më e lirë se disa altoparlantë inteligjentë. Nëse zgjedhim zgjidhjen falas, duhet ta bëjmë mbani në mend se do të na duhet një hapësirë ​​e madhe për të ruajtur muzikën.

Si të kem një butler për automatizimin e shtëpisë time?

Çuditërisht, një nga aspektet më të mira që është arritur në një automatizim në shtëpi është krijimi i asistentëve virtualë. Suksesi i tyre ka qenë i tillë që ata janë sjellë në smartphone, tabletë dhe pajisje të tjera.

Amazon Echo Me mjedër për automatizimin e shtëpisë Pi

Për të pasur një butler ose asistent virtual duhet të kemi një Inteligjencë Artificiale të instaluar në serverin qendror ose në bordin e Raspberry që është i lidhur me të gjitha pajisjet inteligjente. Ka shumë alternativa falas si Kuarc i kuq o Mycroft ose ne gjithashtu mund të zgjedhim zgjidhje të pronarit të tilla si Alexa nga Amazon Echo ose Google Assistant nga Google Home. Zgjedhja është e juaja.

A mund të përmirësohet kjo?

Sigurisht që mund të përmirësohet. Në shumë aspekte që kemi përmendur ato kanë shumë hapësirë ​​për përmirësim por në të tjerat që ne nuk i kemi treguar, si në ndriçim, ka edhe hapësirë ​​për përmirësim dhe personalizim.

Gjithçka do të varet nga vetja jonë, shtëpia jonë dhe natyrisht njohuritë tona me Hardware Falas. Në shumë raste ne mund të krijojmë pajisje të personalizuara dhe të mençura që zgjidhin një problem ose e bëjnë automatizimin e shtëpisë më të zgjuar, është më e mira e Hardware Falas Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Darko dijo

    Punë e mirë më ndihmoi shumë

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll