Si të shikoni Netflix në Raspberry Pi

Logoja e Netflix

Raspberry Pi punon për shumë si një minipc ose një kompjuter ndihmës. Por keqbërësit e saj gjithmonë pretendojnë se nuk është një pajisje e fuqishme sa duhet për operacione të caktuara të rëndësishme. Këtu do t'ju tregojmë se si mund të bëni me detyrat ose softuerin e fuqishëm.

Në këtë udhëzim do t'ju tregojmë se si të shikoni dhe përdorni Netflix, si dhe shërbime të tjera video streaming që konkurrojnë direkt me Netflix, në Raspberry Pi tonë pa përdorur ndonjë pajisje të jashtme ose duke përdorur bordin e mjedrës si një klient budalla (mirë, disa metoda nëse përdorin operacionin pa kuptim të klientit për të pasur Netflix në Raspberry Pi), për të cilën nuk na duhet saktësisht një bord Raspberry Pi por ndonjë pajisje tjetër që mund të lidhet me një ekran.

Netflix është një shërbim mjaft i popullarizuar në internet për shkak të përmbajtjes së tij dhe raportit të tij çmim / cilësi, por duhet të themi gjithashtu se është mjaft kufizues dhe kërkues kur përdoret në platforma të ndryshme. Aplikacioni i tij celular nuk mund të instalohet në smartphone ose tabletë me root dhe në Gnu / Linux aplikacioni zyrtar i tij nuk mund të përdoret për shkak të disa bibliotekave që mungojnë.
Ekzistojnë disa metoda që Raspberry Pi të luajë përmbajtje nga Netflix ose alternativa të tjera të ngjashme.
Por së pari le të shohim lista e materialeve dhe / ose aksesorëve që do të na duhet për të bërë që Raspberry Pi të funksionojë si duhet jo vetëm në monitorin LCD por edhe në televizionin shtëpiak ose pajisje tjetër të ngjashme.
Për këtë do të na duhet sa vijon:

 • Kartelë 32 Gb ose më shumë Klasa 10 Microsd
 • Kabëll dhe karikues mikrosb.
 • Kabllo HDMI (S-video në parazgjedhjen e saj).
 • Tabelë Raspberry Pi 3.
 • Tastierë dhe maus pa tel.
 • Lidhje interneti. (Nëse është me tel, do të na duhet një kabëll ethernet)
 • Imazhi ISO Raspbian.

Metoda 1: përdorimi i Firefox

Netflix në Firefox

Versione të reja të Mozilla Firefox lejon përdorimin e aplikacionit në internet Netflix. Për ta bërë këtë, duhet vetëm ta instalojmë në Raspbian duke përdorur komandën:

 sudo apt-get install firefox

Kjo do të instalojë versionin më të fundit të shfletuesit të internetit dhe do të lejojë përdorimin e Netflix në Raspberry Pi tonë. Kjo metodë është më e thjeshtë dhe e thjeshtë nga të gjitha ato që ekzistojnë për Netflix. Për shumë opsioni më i mirë, por është gjithashtu e vërtetë që nëse na pëlqen Chrome, ky është një problem, një problem i madh sepse nuk janë shfletuesit e njëjtë, larg tij. Një tjetër alternativë është instalimi i versionit të fundit të Mozilla Firefox nga depot zyrtare të Mozilla. Për ta bërë këtë ne hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon:

Artikulli i lidhur:
Projektet Raspberry Pi
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Metoda 2: përdorimi i Chrome dhe ExaGear

Kompania ExaGear ka krijuar softuer për të ekzekutoni aplikacione të platformave x86 në platforma si Raspberry Pi. Për ta bërë këtë, ne vetëm duhet ta instalojmë dhe ekzekutojmë atë. Pastaj mund të përdorim Chrome për Windows si shfletuesin e paracaktuar për të parë filma dhe seriale të Netflix.

Ne mund të marrim softuerin ExaGear përmes kjo lidhje. Pasi të arrihet, ne heqim zinxhirin e paketës dhe ekzekutojmë skedarin e instalimit si më poshtë:

sudo ./install-exagear.sh

Tani ne duhet ta ekzekutojmë atë si më poshtë:

exagear

Dhe ne azhurnojmë softuerin për të pasur sa më pak defekte në skenë:

sudo apt-get update

Tani mund të përdorim Chromium me Netflix ose thjesht të shkojmë te Ueb Google Chrome dhe shkarkoni paketën e instalimit deb.

Artikulli i lidhur:
Këto janë komandat më të zakonshme të përdorura në një Raspberry Pi

Metoda 3: Kromi për Netflix

Krom në Raspberry Pi

Edhe pse Chrome dhe Chromium fillojnë nga i njëjti projekt, ato nuk janë me të vërtetë e njëjta gjë, kështu që shumë përdorues shikojnë Netflix në Chrome dhe jo në Chromium. Si me shumë shfletues të tjerë si Epiphany, problemi është në bibliotekat e shfletuesit dhe përdorimi i elementeve me DRM. Por ekziston një metodë që zgjidh këtë problem në Chromium dhe përbëhet nga sa vijon.
Së pari duhet të shkarkojmë versionin më të fundit të Chromium për Raspbian, ne e bëjmë këtë duke shtypur sa më poshtë në terminal:

wget https://github.com/kusti8/chromium-build/releases/download/netflix-1.0.0/chromium-browser_56.0.2924.84-0ubuntu0.14.04.1.1011.deb
sudo dpkg -i chromium-browser_56.0.2924.84-0ubuntu0.14.04.1.1011.deb

Tani që kemi instaluar këtë version të azhurnuar të Chromium, duhet të shtojmë një mjet shumë të rëndësishëm dhe interesant për platforma si Raspberry Pi: Përshtatës i Agjentit të Shfletuesit. Kjo shtojcë na lejon të ndryshojmë informacionin që shfletuesi i internetit u dërgon aplikacioneve dhe shërbimeve në internet. Shtojca për këtë shfletues është në dispozicion këtu. Pasi të kemi gjithçka, duhet të modifikojmë agjentin ose të krijojmë një agjent të ri dhe të shtojmë të dhënat e mëposhtme:

New user-agent name:
Netflix
New user-agent string:
Mozilla/5.0 (X11; CrOS armv7l 6946.63.0) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/47.0.2526.106 Safari/537.36
Group:
Chrome
Append?
Replace
Indicator flag:
IE

Tani zgjedhim këtë Agjent dhe më pas ngarkojmë faqen Netflix. Pastaj shërbimi do të funksionojë dhe do të luajë çdo video pa probleme të pajtueshmërisë.

Metoda 4: Shtesa Kodi

Kodi Addon

Në materialet që përmendëm më lart, imazhi ISO i Raspbian u kërkua të instalohej në kartën microsd. Sidoqoftë, kjo mundemi kaloni në një version të Kodi për Raspberry Pi.
Kodi është një program që e kthen Raspberry Pi-n tonë në një qendër mediatike, një qendër multimediale që mund ta përdorim në televizion në dhomën tonë të ndenjes ose dhomën e gjumit, duke e bërë këtë një televizor inteligjent.
Netflix zakonisht nuk mbështetet për Kodi, pasi Netflix është një aplikacion në internet dhe kërkon një regjistrim dhe çelës për të punuar. Por Komuniteti ka krijuar një shtesë për Kodi që bën të mundur përdorimin e Netflix në Raspberry Pi. Për ta bërë këtë, duhet vetëm të shkarkojmë shtesën ky depo Github dhe instalojeni atë në Kodi si një shtesë e sistemit. Pas së cilës do të shfaqet shkurtorja për në Netflix.

Metoda 5: Klienti memec

PIKEL

Gjatë gjithë artikullit kemi folur për të dhe e vërteta është se akoma një opsion i vlefshëm për shumë përdorues. Raspberry Pi na lejon të punojmë me sistemin e klientit memec, kjo do të thotë kjo ne mund të luajmë përmbajtjen e Netflix ose aplikacionin Netflix nga një server dhe ta shohim atë përmes Raspberry Pi tonë në distancë. Për këtë ne do të përdorim një program shumë të dobishëm: TeamViewer.
TeamViewer është një program që do të na lejojë të lidhemi me çdo kompjuter që ka këtë aplikacion, pa pasur nevojë për konfigurime të mëdha ose ndonjë gjë të ngjashme me një administrator rrjeti. Në këtë rast duhet të lidhemi me një kompjuter që ka Windows Chrome ose Microsoft Edge dhe TeamViewer, atëherë ne do të menaxhojmë desktopin në distancë nga Raspberry Pi tonë. Kjo metodë është më e rënda për Raspberry Pi tonë dhe madje, për shkak të fuqisë së ulët të bordit të mjedrës, mund të jetë ajo me problemet më të luajtjes.

Shërbime të tjera

Tani ka shërbime të tjera që janë në përputhje me mjedrën tonë: praktikisht të gjitha. Procedura që ndjek Netflix për të ofruar përmbajtje vizuale për klientët e saj përdoret nga shumë rivalë, domethënë fillimi i një aplikacioni ekskluziv ose një aplikacioni në internet. Dhe është në këtë të fundit ku bie ndesh me Raspberry Pi. Me pak fjalë, duke përdorur ndonjë nga metodat mund ta bëjmë Raspberry Pi të luajë ndonjë shërbim tjetër rival Netflix si Rakuten TV, Amazon Prime ose HBO.

Përfundim

Këto metoda janë më të efektshmet kur shikoni Netflix ose ndonjë alternativë tjetër. Unë personalisht preferoj opsioni Mozilla Firefox ose, duke dështuar, përdorimi i Kodit, dy metoda që konsumojnë më pak burime dhe që mund të na bëjnë të kalojmë kohë të mira me këto shërbime argëtimi në internet, një alternativë më reale dhe interesante sesa televizioni i vjetër me reklamat e tij A nuk mendoni kështu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marcelo dijo

  Përshëndetje, u përpoqa të konfiguroj Chromium me shtesën, por mendoj se një muaj më parë Netflix ndryshoi pajtueshmërinë e saj dhe nuk më lejon të shoh Netflix në RaspberryPi3, derisa një muaj më parë mund të shihja Netflix pa probleme me Chromium dhe Netflix Hedhës.
  Unë mendoj se Netflix ndryshoi diçka, disa ndryshime mund të bëhen në plotësim në mënyrë që tani të jetë në përputhje, unë me të vërtetë nga Linux ose Raspberry thjesht po përpiqem të kuptoj diçka, do të vlerësoja nëse mund të më dërgoni ndonjë koment ose ndihmë përpara Faleminderit shumë

  1.    guiye dijo

   Unë jam i njëjtë me ju pasi që raspbian nuk mund ta shikojë netflix

   1.    Sebastian dijo

    Kam gjetur një mënyrë të thjeshtë për të transmetuar Netflix në Raspberri Pi. Unë bashkëngjit lidhjen në blog.
    http://andrios.epizy.com/2019/07/07/como-reproducir-contenido-de-netflix-en-raspberry-pi/

 2.   Orlando gutierrez dijo

  shumë mirënjohës, metoda funksionon shkëlqyeshëm
  lehtë për t’u instaluar dhe shumë efikas

 3.   VD dijo

  Përshëndetje,
  Ju lutem mund të tregoni rrugën e redaktimit të skedarit të metodës 3?
  Falënderim

 4.   James dijo

  Do të ishte mirë nëse azhurnoni informacionin pasi që as një përshëndetje nuk funksionon

 5.   Felipe dijo

  Duket se ekzagjerimi ka pushuar së ekzistuari.