Si të instaloni dhe merrni Mycroft që punon në Raspberry Pi

Pajisje Mycroft

Duket se të gjithë dëshirojnë të kenë një ndihmës virtual në shtëpi. Një mjet që ju ndihmon jo vetëm të vendosni muzikë në sfond, por gjithashtu mund të rezervoni bileta në shfaqje ose thjesht të fikni dritat në shtëpi vetëm me një komandë zanore.

Google, Amazon, Samsung, IBM, Microsoft, janë disa nga shembujt e kompanive që kanë lëshuar një asistent virtual, por të gjithë kanë të keqen të varen nga një kompani e madhe. Por jo të gjithë janë të tillë, Myshtë Mycroft, një asistent virtual që ka lindur për Gnu / Linux dhe se mund të funksionojë në Raspberry Pi, duke qenë i lehtë dhe i lirë për tu marrë.

Së pari ne duhet të marrim të gjithë përbërësit e nevojshëm të cilët janë si më poshtë:

 • Raspberry Pi 3
 • Kartela Microsd
 • Kabllo mikrosb
 • Altoparlantë USB
 • Mikrofoni USB

Nëse e kemi këtë, para se të ndezim ndonjë gjë, duhet të shkojmë te Uebfaqja zyrtare e Mycroft. Në të do të kemi disa imazhe instalimi për Raspberry Pi 3. Në këtë rast do të zgjedhim imazhin e quajtur PiCroft. Ky imazh është ndërtuar për Raspberry Pi 3 dhe bazohet në Raspbian. Pasi të kemi shkarkuar imazhin e instalimit, ne e ruajmë atë në kartën microsd. Për këtë mund të përdorim çdo program për këtë qëllim; Një program efektiv dhe falas për këtë detyrë është Etcher.

Sapo të kemi të regjistruar kartën mikrosd, duhet të montojmë gjithçka dhe të ndezim Raspberry Pi. Në këtë rast është i përshtatshëm gjithashtu lidhni tastierën për konfigurimet e mundshme që mund të na kërkojë Raspbian si fjalëkalimi Wifi ose ndryshoni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e përdoruesit rrënjë.

Imazhi që kemi regjistruar ka disa magjistarë të konfigurimit që do të na drejtojnë gjatë gjithë procesit, kështu që konfigurimi i altoparlantëve USB, mikrofoni si dhe ndihmësi i Mycroft do të jetë çështje kohe. Por së pari ne kemi nevojë një llogari në MycroftKjo llogari mund të merret në faqen zyrtare të Mycroft, një llogari përdoruesi që do të përdoret për të ruajtur preferencat ose shijet tona përmes cloud. Pas kësaj, ne do të shohim se si një asistent virtual si Mycroft mund të bëjë shumë gjëra për shtëpinë tonë dhe për pak para.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll