CAD: gjithçka rreth softverit të dizajnit të ndihmuar nga kompjuteri

CAD

Që kur kompjuterat hynë në përdorim në industri, një nga gjërat e para që u aplikuan së pari ishte në Dizajni CAD të përbërësve. Me kompjuterët, një dizajn mund të bëhet shumë më praktik sesa përdorimi i metodave konvencionale të kohës, si dhe lejimi i modifikimit të shpejtë të dizajnit, krijimi me lehtësi i kopjeve të modelit, etj.

aktualisht, mjetet CAD ka evoluar shumë. Aktualisht softueri i disponueshëm është shumë më i plotë dhe lejon të bëjë shumë më tepër sesa programet primitive CAD. Dhe me ardhjen e Printimi 3D, këto programe janë bërë edhe më praktike në industri dhe arkitekturë.

Çfarë është CAD?

Programe ekskavatorë softuer CAD

CAD është shkurtesa për Modelimin e Ndihmuar me Kompjuter, domethënë modelin e ndihmuar nga kompjuteri. Një lloj programi kompjuterik për të qenë në gjendje të hartojë një mori projektesh dhe që përdoret në sektorë të ndryshëm të industrisë, nga dizajni i paketimit, te arkitektura, përmes dizajnimit të pjesëve mekanike, motorëve, strukturave të të gjitha llojeve, automjeteve, qarqeve, etj. .

Mund të përdoret gjithashtu për të hartuar karaktere dhe për t'i përdorur ato në animacionin e filmit, simulimet, etj. program CAD-i i sotëm ka bërë një rrugë të gjatë, duke lejuar që aplikacionet të jenë edhe më të shumta. Në fakt, programet kanë filluar të lejojnë dizajnin 2D, 3D, aplikimin e teksteve, materialeve, llogaritjet strukturore, ndriçimin, lëvizjen, etj.

Por deri në këtë pikë, shumë gjëra kanë ndryshuar që nga fillimi. Dhe për të parë atë origjinë duhet të kthehesh përsëri vitet 50, kur disa programe grafike filluan të përdoren në MIT për të përpunuar të dhënat e marra nga sistemet radare të Forcave Ajrore të Amerikës së Veriut. Në atë mënyrë mund të tregojë se çfarë është zbuluar nga radari në një monitor CRT.

Në të njëjtat laboratorë, Laboratori Lincoln, do të fillonin të hidheshin themelet e grafikës kompjuterike që njohim sot. Kjo do të ndodhte në vitet 60, duke ju lejuar të përdorni një tastierë dhe një majë shkruese për të vizatuar imazhe në ekran. Në një mënyrë pothuajse paralele, projekte të tjera të ngjashme u zhvilluan në kompani të tilla si General Motors, të tilla si projekti ITEK, një kompjuter PDP-1 me një ekran vektor me një memorie freskuese të diskut të ngurtë, me një tabletë dhe një stilolaps elektronik për të futur të dhëna .

Pak nga pak sistemet po përmirësoheshin, duke ardhur ne BDS (Sistemi i përshkrimit të ndërtesës nga Charles Eastman, një profesor në Universitetin Carnegie Mellon. Ishte në thelb një bibliotekë ose bazë me elemente themelore arkitektonike që mund të mblidheshin për të hartuar struktura më komplekse.

Një sistem i bazuar në ITEK filloi të komercializohej në vitin 1965, duke qenë sistemi i parë CAD komerciale Në atë kohë kushtonte rreth 500.000 dollarë amerikanë. Disa vjet më vonë, kompanitë e hapësirës ajrore dhe automobilistike si General Motors, Chrysler, Ford, etj., Filluan të përdorin sistemet e para CAD për të dizenjuar produktet e tyre.

Menjëherë pas mbërritjes së sistemit të parë CAD / CAM (Prodhimi i Ndihmuar me Kompjuter), domethënë një sistem CAD i kombinuar me një sistem prodhimi për të prodhuar pjesët e dizajnuara në CAD. Do të përdorej në një mënyrë pioniere nga Lockheed, një kompani në sektorin aeronautik.

Sistemet CAD nga fundi i viteve 70 bien në çmim në 130.000 dollarë, por janë akoma të shtrenjta. Nuk do të zgjaste deri në vitet '80 kur filloi të zbatohej programi më i lirë CAD, që përkon me themelimin e AutoCAD (Autodesk) në 1982. Kompania e John Walker ka qeverisur industrinë që nga ajo kohë, duke ofruar softuer për më pak se $ 1000 dhe duke e bërë atë më të përdorur dhe të përdorur.

Në vitet '90, sistemet CAD filluan të pushtonin platforma të tjera (përtej stacioneve të punës të Sun Microsystems, Pajisjeve Dixhitale, etj.) Të kompjuterave më pak të kushtueshëm, duke arritur Microsoft Windows dhe PC. Nga ai moment e tutje, ky lloj programi ka vazhduar të zhvillohet dhe të ulë çmimet e tij, madje duke shfaqur një mori projektesh falas dhe falas ...

Programet më të mira CAD

Nëse ju pyesni rreth Softuer për krijimin e CAD që mund t'i përdorni sot, këtu është një përzgjedhje e mirë e tyre. Dhe megjithëse ka disa shumë të rëndësishme dhe të përdorura gjerësisht në industri të tilla si Autodesk AutoCAD, sepse është një blog pa pagesë i pajisjeve, ne gjithashtu do të përqendrohemi në softuerin e lirë:

FreeCAD

FreeCAD

Shtë një nga alternativat më të mira për AutoCAD, përveç që është softuer falas dhe falas, është një nga programet më profesionale që aktualisht ekzistojnë. FreeCAD ofron një përvojë të shkëlqyeshme të përdoruesit, me një mori mjetesh të disponueshme dhe rezultate vërtet profesionale, si në 2D ashtu edhe në 3D.

Ai gjithashtu mbështet modelimin e bazuar në MCAD, CAx, CAE dhe PLM. Opencaskada, domethënë një bërthamë shumë e fuqishme e gjeometrisë e zhvilluar në Python. Për më tepër, ai është ndër-platformor, duke punuar si në Windows, macOS dhe GNU / Linux.

FreeCAD

LibreCAD

LibreCAD

LibreCAD Isshtë një tjetër nga alternativat më të mira për AutoCAD që ekziston. Isshtë gjithashtu burim i hapur dhe falas, si ai i mëparshmi. Ka një komunitet të madh zhvillimi që është shumë aktiv, dhe gjithashtu punon për sistemet Windows, GNU / Linux dhe macOS.

Isshtë përqendruar në Paraqitja 2D (në formatet DXF dhe CXF), dhe lind si një projekt i nxjerrë (pirun) nga një program tjetër falas i quajtur QCAD. Lotshtë bërë shumë punë për ta bërë atë të lehtë dhe për të punuar në kompjuterë të vjetër ose me burime të kufizuara, dhe lejon një përshtatje të shpejtë nëse vini nga AutoCAD, pasi ndërfaqja e tij është e ngjashme.

LibreCAD

DraftSight

Drafti

DraftSight është një mjet profesional që lind për të zëvendësuar AutoCAD në modelin 2D, me një version të paguar për përdorim profesional me disa veçori shtesë mbi versionin falas. Për më tepër, është ndër-platformë për GNU / Linux, Windows dhe macOS.

Versioni falas ju lejon të krijoni, hapni, modifikoni dhe ruani skedarë në formate vendase Autocad DXF dhe DWG, si dhe eksportimin e projekteve te të tjerët Formatet të tilla si WMF, JPEG, PDF, PNG, SLD, SVG, TIF dhe STL. Prandaj, ka një pajtueshmëri të madhe nëse trajtoni skedarë nga programe të tjera ...

DraftSight

Softuer për shtypjen 3D

3D printer

Tani, nëse po mendoni se cili prej atyre programeve përdoret për të hartuar objekte dhe më pas shtypini ato në një printer 3D, atëherë duhet të keni disa programe që mund t'i përdorni për këtë. Unë tashmë e kam përmendur njërën prej tyre në seksionin e mëparshëm, pasi është FreeCAD. Përveç kësaj, ju gjithashtu keni mundësi të tjera falas ose me burim të hapur si:

  • Dizajni Shkëndija mekanike- është një program falas CAD i krijuar nga RS Components dhe SpaceClaim Corporation. Ky projekt është krijuar posaçërisht për përdorim profesional dhe për dizajne 3D. Për më tepër, është shumë i lehtë për t’u përdorur, me një ndërfaqe grafike të këndshme, të përshtatshme për përdoruesit e nivelit të mesëm të ulët.  download.
  • Skiconi lart- Ka një program falas shumë të thjeshtë që po fiton popullaritet sepse lejon skicimin e shpejtë dhe ka zbatime të shkëlqyera në dizajnin arkitektonik. Ndërfaqja e tij është e bazuar në internet, kështu që mund të përdoret nga sisteme të ndryshme, duke lejuar eksportin në STL për printerët 3D. hyni.
  • TinkerCAD: Ka gjithashtu një aplikacion falas në internet për të vizatuar pjesë të vogla të thjeshta në 3D. Shumë i përdorur në arsim për karakteristikat e tij, të qenit në gjendje të përdoret me primitivë, të tilla si kube, sfera, cilindra, etj, për të qenë në gjendje t'i integrojë, rrotullohen dhe pozicionojnë ato për të krijuar forma më komplekse. Sigurisht që ju mund të eksportoni modelet në STL për printim 3D. hyni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.