Laptopi ZX Spectrum Next, një Spektër i ri për ata që duan të punojnë

Laptopi tjetër ZX Spectrum

Dashamirët retro kanë parë në Hardware Falas një armë të fuqishme për të rikuperuar lojërat e vjetra dhe pajisjet e vjetra që nuk prodhohen më. Por gjithashtu ka lejuar që modelet e reja të konzollave të lojërave të krijohen të frymëzuara nga konsolat e vjetra, të tilla si laptopi ZX Spectrum Next, një version i personalizuar i ZX Spectrum i vjetër.

Suksesi i Njoftimi i ZX Spectrum i ri bëri që krijuesi i Laptopit tjetër ZX Spectrum të përkushtohej në krijimin e këtij modeli. Për ndërtimin e tij i duhej vetëm një bord Raspberry Pi Zero, një printer 3D dhe shumë imagjinatë. Rezultati ka qenë një laptop me pamje retro që funksionon mirë dhe dyfishohet si një tastierë loje e lëvizshme retro.

Ndërfaqja e kësaj konsolë të re ngjan shumë me ZX Spectrum të vjetër dhe lojërat video të kësaj konzole mund të luhen në laptopin ZX Spectrum Next për shkak të emulatorit që ka. Eja, në thelb nuk ndryshon shumë nga projektet e tjera: baza është akoma Raspberry Pi, por çështja ndryshon për të krijuar vegël.

Laptopi ZX Spectrum Next zotëron një Raspberry Pi Zero, një bord SBC jo shumë i fuqishëm por jashtëzakonisht i lehtë që do të na lejojë të kemi mjaftueshëm për të ekzekutuar ndonjë emulator të lojërave video.

Dizajni i Laptopit Next ZX Spectrum u bë përmes programeve të dizajnit dhe u shtyp me një printer 3D. Projektimet mund të merren përmes profilit Dan Birch në depo 3D e Dorchester. Metoda e krijimit është e thjeshtë dhe me një printer 3D, Do të duhen vetëm disa minuta për të pasur këtë laptop origjinal që ka gjithashtu funksione të konzolës së lojës.

Personalisht më duket interesante, edhe pse nëse ajo që po kërkoni është të luani ZX Spectrum, ndoshta gjëja më e mirë është modeli i ri i konsolës, diçka më efikase dhe më e dedikuar për adhuruesit e lojërave video. Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.