Studentët krijojnë një komplet me Arduino për të krijuar karriget me rrota elektrike

Për disa muaj, disa ekipe dhe përdorues të prodhuesve kanë hulumtuar dhe zhvilluar si të krijojnë karrige elektrike me Hardware Falas, në mënyrë që ky aksesor, për shumë jetikë, të jetë diçka e lehtë për tu blerë dhe jo e shtrenjtë siç ndodh aktualisht.

Grupi i studentëve telefonoi steampunk1577 ka arritur të krijojë një komplet me Arduino që transformon një karrocë normale në një karrocë elektrike, diçka mjaft e dobishme për ata që nuk mund të përdorin këtë lloj aksesori.

Grupi i studentëve ka krijuar një çantë që mund të ngjitet në çdo karrocë dhe e shndërron atë në një karrocë elektrike. Të gjitha për Dollarit amerikan 500, një çmim më i volitshëm se karriget me rrota të vërteta, edhe pse ndoshta më i shtrenjtë sesa ta ndërtonim vetë.

Motorët në këtë komplet janë të shtypur për të krijuar karroca elektrike më të lehta

Ky komplet është i bazuar në nje pjate Arduino UNO që kontrollon dhe ekzekuton urdhrat e lëvizjes që ne japim. pastaj, Arduino UNO Falë energjisë së baterisë ajo lëviz motorët e shtypur që ne vendosim në karrocë. Këta motorë janë të shtypur si pjesa tjetër e komponentëve të Hardware-it Falas dhe pajisjet që përbëjnë këtë çantë mund të merren veçmas për ata që janë më artizanat dhe duan ta ndërtojnë vetë. Të dy kit dhe të gjitha informacionet në lidhje me këtë komplet Arduino mund të merren përmes Faqja zyrtare e Steampunk1577.

Një nga avantazhet ose pikat pozitive të Hardware Falas është zbatimi i tij në objektet e përditshme ose të nevojshme që normalisht kanë një çmim shumë të lartë por ato mund të ndërtohen për një kosto më të ulët. Kjo karrocë elektrike është një shembull i mirë, por ka edhe të tjerë, të tilla si një telekomandë për gjestet e fytyrës, protezat e shtypura, etj ... Diçka që ndihmon shumë njerëz, edhe nëse nuk jemi të vetëdijshëm për këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alfredo Rodriguez Couto dijo

  Si dhe ku mund të blini. A duhet ta instaloj vetë? A mund të instalohet në një karrocë të palosshme?
  Unë jetoj në Orense, SPANJ.
  Shumë falemnderit