Transformatori izolues: gjithçka që duhet të dini

transformator izolues

Ndër komponentët elektronikë të analizuar ishte edhe ai transformator toroidal, përveç kësaj ne jemi marrë edhe me këtë lloj elementësh kur komentojmë furnizimet me energji elektrike, llojet e rrymës, etj. Tani është radha e një lloji tjetër transformatori shumë të veçantë, si p.sh transformator izolues.

Ju mundeni e di se çfarë është, për çfarë shërben, dallimet me llojet e tjera të transformatorëve, si dhe si të zgjidhni një prej tyre për projektet tuaja të ardhshme.

Çfarë është një transformator izolues?

transformator izolues

L transformatorë elektrikë Ata kanë vetinë e transferimit të energjisë midis dy ose më shumë mbështjelljeve të tyre të përcjellësit pa pasur një lidhje fizike midis tyre. Përjashtimi i vetëm do të ishin auto-transformatorët. Për të prodhuar këtë transferim, ato bazohen në induksionin elektromagnetik dhe në përgjithësi përdoren pak a shumë rrotullime në mbështjelljet e tyre për të transformuar tensionin.

Falë kësaj izolimi midis qarqeveMeqenëse njëra është e lidhur me mbështjelljen parësore dhe tjetra me mbështjelljen dytësore, sinjali jo vetëm që mund të transformohet, por ato mund të veprojnë edhe si element sigurie.

Në fakt, kur i referohemi një transformatori sigurie ose transformatori izolues, ne i drejtohemi transformatorëve shumë specifikë raporti 1:1, pra me të njëjtën mbështjellje në dy mbështjelljet e saj (i njëjti numër rrotullimesh), pra nuk e transformon tensionin. Prodhimi juaj do të jetë i barabartë me të dhënat tuaja.

Për këtë arsye ato përdoren në aplikacione sigurie, kur ju duhet të transmetoni energji elektrike nga një qark në tjetrin dhe dëshironi të shkëputni të dyja.

lloj

Brenda transformatorëve të sigurisë, ose izolimit, mund të gjeni dy lloje themelore:

 • Faza e vetme: ka një ekran të instaluar midis mbështjelljes parësore dhe dytësore, i cili është i lidhur me një terminal të izoluar. Përveç kësaj, kllapat e montimit janë të izoluara nga bërthama e transformatorit. Këto gjithashtu kanë sensorë të integruar të temperaturës dhe kanë një nivel të ulët zhurme. Ai përdor një fazë dhe një neutral, dhe me tensione hyrëse prej 220V ose 230V në përgjithësi.
 • Trefazor: ka gjithashtu një arkitekturë të barabartë me njëfazore, por në këtë rast për instalime trefazore. Domethënë, njëfazore janë të zakonshme për aplikimet shtëpiake, ndërsa instalimet trefazore zakonisht gjenden në instalime industriale ose komerciale. Këto instalime nuk kanë vetëm një kabllo fazore dhe një kabllo neutrale, por ndahen në tre rryma ose faza alternative për të ndarë fuqinë e instalimit. Në këtë rast, ata zakonisht mbështesin 380 ose 480 V.

Avantazhet e një transformatori izolues

Duke pasur një transformator izolues mund të ketë një seri të avantazh për instalimet elektrike, si p.sh.

 • Ato janë thelbësore për të mbrojtur kundër rrymave elektrike, për shembull, për të mbrojtur kundër goditjeve elektrike.
 • Ato sigurojnë disponueshmërinë e furnizimit me energji elektrike duke mbrojtur instalimin. Ato janë ideale për instalime me disponueshmëri të lartë.
 • Humbjet e tij janë më të ulëta se ato të llojeve të tjera të transformatorëve.
 • Ato janë projektuar dhe prodhuar me disa shtresa izolimi të përforcuar, i cili jep qëndrueshmëri dhe siguri më të madhe.

Aplikimet e transformatorëve të sigurisë

Nëse po pyesni veten për aplikimet e këtij lloji transformator izolimi ose sigurie, janë të pranishme në një mori instalimesh dhe pajisjesh elektrike. Për shembull:

 • Për të mbrojtur punëtorët nga goditja elektrike. Si në objektet industriale ashtu edhe në objektet civile duke përdorur trefazor dhe njëfazor.
 • Në burime të caktuara të energjisë për pajisje të ndjeshme.
 • Makinat delikate të sallës së operacionit.
 • Disa kompjuterë.
 • Pajisje laboratorike dhe pajisje të caktuara të furnizimit me energji elektrike për punëtori elektronike.
 • Si një filtër i zhurmës elektrike, duke izoluar hyrjen nga dalja.
 • Etj

E vërteta është se opsionet janë shumë të ndryshme.

Ku të blini një transformator izolues

Nëse jeni duke kërkuar për një transformator izolimi me nje cmim te mire, keni opsione të ndryshme, ndër to, një nga më të njohurat është ta kërkoni në platformën e shitjeve në Amazon. Për shembull, këtu janë disa rekomandime:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.