Transformator Toroidal: gjithçka që duhet të dini

transformator toroidal

L transformatorët (si transformator toroidal) janë komponentët përdoret gjerësisht në shumë pajisje. Sidomos në ato që përdorin DC, pasi ato lejojnë të kalojnë nga tensionet e larta të rrjetit elektrik në të cilin këto pajisje janë të lidhura në tensione më të ulëta në të cilat ata zakonisht punojnë (12v, 5v, 3.3v ...) dhe më pas të transformohen nga AC te CC duke përdorur pjesën tjetër të fazave të a furnizimi me energji.

Rëndësia e tij është e tillë që duhet ta dini si funksionon ky lloj transformatorësh dhe aplikimet e tyre, si dhe ku dhe si mund të blini një prej tyre për projektet tuaja, etj. Të gjitha këto dyshime do të zgjidhen me këtë udhëzues ...

Çfarë është transformatori?

diagrami i transformatorit

Un transformator Shtë një element që lejon të kalojë nga një tension i rrymës alternative në një tjetër. Ai gjithashtu mund të transformojë intensitetin e rrymës. Sido që të jetë, ajo gjithmonë do të mbajë të paprekur frekuencën e sinjalit dhe vlerat e energjisë. Kjo është, izofrekuenca dhe izo-fuqia ...

Ky parametër i fundit nuk qëndron i vërtetë, do të ishte në një transformator ideal teorik, pasi që në praktikë ka humbjet në formën e nxehtësisë, një nga problemet më të mëdha të këtyre përbërësve. Kjo është arsyeja pse ajo ka kaluar nga përdorimi i bërthamave të forta me ngjyra në laminimin e tyre (fletë çeliku silikoni me izolim ndërmjet tyre) për të zvogëluar rrymat e vrullshme ose rrymat parazitare.

Për të arritur qëllimin e tij, energjia elektrike që hyn përmes mbështjelljes së saj të hyrjes shndërrohet në magnetizëm për shkak të mbështjelljes dhe bërthamës metalike. Pastaj, magnetizmi që rrjedh përmes bërthamës metalike do të induktojë një forcë aktuale ose elektromagnetike në mbështjelljen dytësore për të siguruar rrymën e përmendur në prodhimin e saj. Natyrisht, tela përçues e mbështjellësve ka një lloj llaku izolues në mënyrë që, megjithëse janë të plagosur, ato nuk kontaktojnë me njëri-tjetrin.

Mënyra e transformimit nga një tension në tjetrin është të luash me numrin e kthesave ose kthesave të telit të bakrit në mbështjelljen primare dhe sekondare. Sipas Ligji i Lenz, rryma duhet të jetë e alternuar që të ndodhë kjo ndryshim i fluksit, kështu që një transformator nuk mund të funksionojë me rrymë të drejtpërdrejtë.

Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, marrëdhënia Midis mbështjellësve voltazhi dhe intensiteti është shumë i thjeshtë. Ku N është numri i kthesave të mbështjelljes (P = primar, S = sekondar), ndërsa V është voltazhi (P = aplikohet në primarin, S = dalja e sekondarit), ose I është e barabartë me rrymën ...

Por shembull, Imagjinoni që keni një transformator me 200 spirale në filloren dhe 100 spirale në sekondarin. Një tension hyrës prej 200v zbatohet në të. Çfarë voltazhi do të shfaqet në daljen e sekondarit? Shume e thjeshte:

200/100 = 220 / V

2 = 220 / v

v = 220/2

v = 110v

Kjo do të thotë, ai do të ketë transformuar hyrjen 220v në 110v në daljen e tij. Por nëse numri i kthesave kthehet në mbështjelljen primare dhe sekondare, do të ndodhte e kundërta. Për shembull, imagjinoni që i njëjti tension primar 220v zbatohet në primar, por primari ka 100 kthesa dhe sekondari ka 200 kthesa. Tek investoj kjo:

100/200 = 220 / V

0.5 = 220 / v

v = 220/0.5

v = 440v

Siç mund ta shihni, në këtë rast voltazhi dyfishohet ...

Çfarë është një transformator toroidal?

Diagrami i transformatorit toroidal

Gjithçka që thuhet për transformatorin konvencional vlen edhe për transformator toroidal, megjithëse kjo ka disa tipare të ndryshme, si dhe disa përfitime. Por parimi i punës dhe llogaritjet mund t'ju ndihmojnë të kuptoni se si funksionon.

Në gjeometri, një torid është një sipërfaqe e revolucionit e gjeneruar nga një poligon ose një kurbë e thjeshtë e rrafshit të mbyllur që rrotullohet rreth një linje të jashtme koplanare me të cilën nuk kryqëzohet. Kjo është, me fjalë më të thjeshta, është një lloj unaze, donut ose hula hoop.

Një transformator toroidal garanton një fluks më të ulët të rrjedhjeve, si dhe humbjet për shkak të rrymat e vockla të vogla sesa në një transformator konvencional. Kështu që ata do të nxehen më pak dhe do të jenë më efikasë, si dhe do të jenë më kompakt për shkak të formës së tyre.

Ashtu si transformatorët konvencionalë, ata gjithashtu mund të kenë më shumë se dy mbështjellje, Kjo do të rezultojë në të njëjtën spirale hyrëse, dhe disa mbështjellje dalëse, secila mund të shndërrohet në një tension të ndryshëm. Për shembull, imagjinoni se ka dy, një që shkon nga 220v në 110v dhe një që shkon nga 220v në 60v, e cila është shumë praktike për ato furnizime me energji elektrike ku nevojiten disa tensione të ndryshme.

Në këtë rast, në vend që të gjenerojmë fushë magnetike Brenda bërthamës metalike në formë katrore, qarqet koncentrike gjenerohen në torus. Jashtë saj fusha do të jetë zero, forca e kësaj fushe do të varet edhe nga numri i kthesave.

Një veçori tjetër është se fusha nuk është uniforme, është më i forti afër pjesës së brendshme të unazës dhe më i dobëti jashtë. Kjo do të thotë se fusha do të ulet ndërsa rrezja rritet.

Marrëdhënia e fuqinë hyrja dhe dalja janë të ndryshueshme në varësi të madhësisë dhe kushteve të punës, por pothuajse gjithmonë priren të jenë më të larta se ato të transformatorëve konvencionalë. Përveç kësaj, meqenëse humbjet rezistuese të një transformatori vijnë nga tela bakri i mbështjelljeve dhe humbjet e bërthamës, dhe meqenëse toroidi ka më pak humbje, do të jetë më efikas siç kam lënë të kuptohet tashmë më parë.

aplikimet

L aplikimet ose përdorimet ato janë të ngjashme me ato të transformatorëve konvencionalë. Transformatori toroidal përdoret më shumë në sektorin e telekomunikacionit, instrumenteve muzikorë, pajisjeve mjekësore, amplifikatorëve, etj.

Avantazhet dhe disavantazhet

Siç ndodh gjithmonë, transformatori toroidal ka avantazhet e tij, por ka edhe disa pengesa. Ndërmjet përparësitë përfshijnë:

 • Ata janë më efikasë.
 • Për të njëjtën induktancë si një solenoid i rregullt, toroidi do të ketë nevojë për më pak kthesa, prandaj është më kompakt.
 • Duke e kufizuar fushën e tyre magnetike, ato mund të vendosen afër komponentëve të tjerë elektronikë pa ndërhyrje nga induktancat e padëshiruara.

Ndërmjet disavantazhet Ata janë:

 • Ata janë më të komplikuar në erë sesa ato konvencionale.
 • Alsoshtë gjithashtu më e vështirë për tu akorduar.

Ku të blini një transformator toroidal

Mund t’i gjeni pothuajse kudo dyqan elektronik të specializuara, ose mund ta merrni edhe një nga Amazon. Për shembull, këtu janë disa rekomandime:

Siç e keni parë, ato janë të ndryshme VA, 100VA, 300VA, etj. Kjo vlerë i referohet ngarkesës maksimale të lejuar. Dhe matet në volt për amper.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.