Tresdpro R1, një printer profesional me origjinë Spanjolle

Tresdpro R1

Bota e printerëve 3D ka ndryshuar shumë vitet e fundit. Që kur teknologjia u zbulua dhe mbërriti në tryezat tona, modelet ekzistuese të printerëve 3D dikur ishin të kufizuara në tre modele të pronarit dhe disa modele të personalizuara nga projekti RepRap ose i njohur gjithashtu si Clone Wars.

Kjo është arsyeja pse është mirë të takosh modele të reja të printerëve 3D si produkti Tresdpro, printeri Tresdpro R1 një printer profesional që duket si një printer shtëpiak.

Tresdpro R1 është një printer i prodhuar tërësisht në Spanjë, jo më kot, kompania, Tresdpro, është me origjinë nga Lucena (Kordoba). Possshtë ndoshta printeri i parë 3D që është prodhuar plotësisht në Spanjë, nëse injorojmë modelet Clone Wars që janë ndërtuar nga përdoruesit në një mënyrë gati artizanale.

Matjet e Tresdpro R1 janë 22 x 27 x 25 cm. e mbuluar me një kornizë metalike dhe metakrilate që jo vetëm mbajnë nxehtësinë dhe temperaturën të qëndrueshme gjatë shtypjes por gjithashtu shërbejnë si mbrojtje për përdoruesit dhe parandalojnë zhurmën që mund të bezdisë.

Tresdpro R1 do të jetë në gjendje të krijojë pjesë me dy materiale pa shtypur në pauzë

Duket se Tresdpro R1 mund të jetë e njohur për shkak të ekrani me prekje 5 inç që modeli ka në pjesën qendrore të një strukture kubike, por hardueri Tresdpro R1 nuk është shumë i zakonshëm as midis printerëve 3D. Tresdpro R1 ka teknologji DEM, një teknologji kjo përbëhet nga një extruder i dyfishtë i mbyllur i pavarur që do të na lejojë jo vetëm të bëjmë një përshtypje më të përsosur por edhe të krijojmë pjesë me materiale dhe ngjyra të ndryshme. Ky ekstruder mund të përdorë materiale të ndryshme pasi pranon deri në temperatura prej 300 gradë.

Ekstruduesit e printerit 3D Tresdpro R1

Trashësia e shtresave të krijuara nga extruder do të ndryshojë midis 0,3 mm dhe 1 mm, në varësi të madhësisë që shënojmë me softuerin e shtypjes. Që do të thotë që pjesët e krijuara, përveç që kanë një përfundim shumë të mirë, mund të jenë shumë të forta dhe të qëndrueshme.

Në aspektin e softuerit, diçka gjithnjë e më e pranishme brenda printerëve 3D, Tresdpro R1 nuk mbetet shumë mbrapa, duke pasur një softuer mjaft modern dhe të azhurnuar. Përveç që ka një ekran me prekje, përdoruesi mundet kontrolloni printerin 3D duke përdorur një kompjuter ose smartphone. Të gjitha falë softverit të bazuar në Astrobox Desktop. Një program kompjuterik që menaxhohet nga një bord Hardware Falas, një Raspberry Pi 3 B +. Softueri Astrobox Desktop do të lejojë përdorimin e celularit si një pajisje tjetër, përveç kompjuterit klasik ose laptopit që gjithmonë shoqëron zakonisht këto pajisje, nga të cilat mund të bëni modele dhe printime drejtpërdrejt.

Raspberry Pi 3 B + është truri i Tresdpro R1

Re dhe depot e uebit janë një pjesë tjetër e rëndësishme e këtij programi kompjuterik. Kjo është një tipar i ri gjithnjë e më popullor në tregun e printerëve 3D që pak printerë u ofrojnë përdoruesve të tyre. Kjo veçori mundëson shtypjen 3D drejtpërdrejt nga një depo publike ose një depo në internet. Nuk ka nevojë për pajisje të jashtme, që nga atëherë vetëm me ekranin prekës të vetë printerit Astrobox ofron mundësinë për tu lidhur me depot e njohura si Thingiverse. Komunikimi Wifi dhe përmes disqeve USB janë gjithashtu të pranishëm në këtë printer 3D, karakteristika që janë bërë funksione themelore dhe që shumë printerë që mund të marrim në treg i kanë tashmë prej muajsh.

Printeri Tresdpro R1 është i disponueshëm nga pajisja juaj faqen zyrtare të internetit. Çmimi i Tresdpro R1 është 2.499 euro, një çmim i lartë kur merrni parasysh printerët që mund t'i ndërtojmë vetë, por mjaft i arsyeshëm për një model profesional të printerit 3D. Edhe pse është gjithashtu çmimi që kishin printerët e parë 3D në shtëpi, kështu që nëse vërtet e përdorim këtë teknologji, çmimi mund të jetë mjaft i arsyeshëm.

Unë personalisht besoj se printeri Tresdpro R1 ofron mundësinë e gjetjes së zgjidhjeve profesionale në botën e brendshme megjithëse duhet të themi se një model i tillë i shtypjes është për përdorues kërkues dhe të vazhdueshëm brenda botës së shtypjes 3D


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.