TZXDuino: një bord Arduino në një kasetë për softuerin ZX Spectrum

Spektri ZX

Ka shumë përdorues të dashur të kompjuterit retro. Koleksionistët autentikë që arrijnë të blejnë ose restaurojnë pajisje të vjetra mitike. Të apasionuar pas patate të skuqura Zilog Z80, Apple Classic ose ato pajisje të tjera mitike që ishin në të kaluarën, të tilla si ZX Spectrum, ose Amstrad, Atari, Commodore dhe shumë më tepër. Epo, të gjithë ata duhet të dinë për projektin TZXDuino për të cilin do të flasim në këtë artikull.

Në postimet e tjera ne kemi treguar artikuj për të rikuperuar lojëra retro dhe për t'i ekzekutuar ato emulatorët. Këtë herë ne do të flasim për atë që është ajo e TZXDuino, çfarë lidhje ka me Spektrin dhe me Arduino, etj.

Spektri ZX

Spektri Sinclair ZX

Firma britanike Kërkime Sinclair krijoi një nga kompjuterët më legjendë dhe kjo është një mrekulli për adhuruesit e retros. Isshtë ZX Spectrum që do të dalë në treg në 23 Prill 1982.

Një kompjuter 8-bitësh i bazuar në mikroprocesorët e famshëm Zilog Z80A. Për më tepër, do të bëhej një nga mikrokompjuterët shtëpiakë më të njohur në Evropë në këtë kohë.

Një pajisje e optimizuar dhe mjaft kompakte për kohën që do të kënaqte adhuruesit e lojërave kompjuterike dhe video të kësaj dekade, dhe e cila është ende një pjesë muze sot. Në fakt, ata që nuk janë me fat që të kenë pajisjen origjinale, janë të kënaqur me klone ose emulatorë për të ringjallur programin e tyre.

Nga ZX Spectrum do të kishte disa versione, përveç disa klone dhe derivate që janë shfaqur duke pasur parasysh suksesin e këtij produkti për të cilin kishte disa sisteme operative të përputhshme.

Për të harduer origjinal, Karakteristikat ishin mjaft të konsiderueshme për kohën:

 • CPU: Zilog Z80A me 3.5 Mhz dhe 8-bit për autobusin e të dhënave dhe 16-bit për autobusin e adresës, duke qenë në gjendje të menaxhojë më shumë memorje.
 • Kujtim- Mund të zgjidhni midis dy konfigurimeve të ndryshme RAM. Një version më i lirë 16 kB dhe një version më i shtrenjtë 48 kB. Kjo duhej shtuar në 16 kB të ROM-it që përfshinte si bazë. Ajo ROM përfshinte përkthyesin BAZIC.
 • tastierë: goma e integruar në kompjuter në disa versione.
 • Ruajtje: Sistemi kasetë magnetik i njëjtë me ato që përdoren në një sistem të zakonshëm audio. Të dhënat mund të arrihen me një shpejtësi prej 1500 bit / s mesatarisht. Prandaj, një video lojë prej rreth 48 kB mori rreth 4 min për të ngarkuar. Edhe pse disa lojëra përdorën modalitetin turbo për të rritur shpejtësinë. Për më tepër, një vit pas fillimit të Spektrit, Sinclair lëshoi ​​ZX Interface I, e cila mund të lidhte deri në 8 kaseta të shpejta të quajtur mikrodrive me shpejtësi prej 120.000 bit / s.
 • Grafikë: sistemi i tij grafik mund të trajtojë një matricë deri në 256 × 192 px. Megjithëse rezolucioni i ngjyrave ishte vetëm 32 × 24, me grupe 8 × 8 pikselë dhe informacione me ngjyra ose atribute të tilla si ngjyra e sfondit, ngjyra e bojës, shkëlqimi dhe blici.

Sigurisht, disa periferik për t’i shtuar këtij kompjuteri. Jo vetëm ZX Microdrive, por edhe ndërfaqe të tjera të diskut si Beta Disk, DISCiPLE, OPUS Discovery, majë shkruese, minj (Kempston Mouse, Star Mouse, AMX Mouse,), printerë, kontrollues të lojërave video si levë, etj.

Në 1986, Sinclair Research do t'i shiste markën dhe produktet e saj Amstrad, një tjetër prej atyre historike. Por, në rast se nuk e dini, Sinclair Research Ltd. ekziston edhe sot si kompani ...

Dhe e gjithë kjo për ëndrrën e një vizionari të quajtur Sir Clive Sinclair, një shpikës, inxhinier dhe biznesmen nga Londra, i cili kishte këtë ide të mrekullueshme për të shitur mikrokompjuterë për shtëpinë. Dhe gjëja më e mirë është që ju të mund të vazhdoni t'i shijoni ato me projekte si TZXDuino që ju tregoj më poshtë ...

Çfarë është TZXDuino?

Isshtë e vërtetë që keni emulatorë në dispozicionin tuaj, si dhe bleni ose rivendosni pajisjet origjinale të Spektrit që i gjeni vetë në tregun e dorës së dytë. Në atë mënyrë, ju do të keni pajisjen për të ekzekutuar lojëra retro dhe programe kompjuterike si më parë. Por jo të gjithë mund ta marrin një, dhe këtu është vendi TZXDuino merr rëndësinë e saj.

Epo, imagjinoni një mbyllje të ngjashme me një shirit kasetë, me një bord zhvillimi brenda dhe të aftë për të ekzekutuar softuerin origjinal ZX Spectrum që keni ruajtur në një kartë microSD. Kjo është në thelb ajo që do të kishit si TZXDuino. Nuk është të kesh pajisje origjinale, por diçka është diçka nëse nuk të pëlqen emulatorët ...

Ata që janë përgjegjës për këtë projekt janë Andrew Beer dhe Dunan Edwards, të cilat me nesër dhe imagjinatë kanë arritur të fusin gjithçka brenda një shirit kasete. Kështu që ju mund të keni në duar një pajisje të vogël për të ringjallur të gjitha ato programe mitike të viteve 80-90 për Spektrin.

Nëse pyesni për detajet teknike se si është krijuar, e vërteta është se ato kanë qenë bazuar ne arduino. Prandaj emri i saj. Dhe nëse e dëshironi një dhe keni shpirtin e një prodhuesi, mundeni krijoni kasetë tuaj DIY. Në këtë lidhje do të gjeni një PDF që përmban të gjitha udhëzimet për montimin e përbërësve elektronikë. Dhe e vërteta është se nuk është një procedurë jashtëzakonisht komplekse dhe e gjatë ...

E vetmja gjë komplekse që ka është se i duhet njëfarë aftësie për të integruar gjithçka brenda dhe për të pasur të mira aftësitë e bashkimit të kallajit.

Sido që të jetë, jam i sigurt ju mësoni shumë gjatë procesit ndërtimi dhe argëtimi pasi të jenë mbledhur do të garantohen ...

Për të krijuar TZXDuino tuaj do t'ju duhet

Ju mundeni blini të gjithë përbërësit lehtësisht në dyqane të specializuara ose në Amazon, të tilla si:

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.