Set vidë: çfarë është dhe aplikimet

vidë e vendosur

Ka shumë të llojet e vidave në treg, disa mjaft të popullarizuar dhe të tjerët disi më ekzotikë të veçantë për aplikime të caktuara specifike. Një nga ato lloje është e ashtuquajtura vidë e vendosur, së cilës do t'i kushtojmë këtë artikull për të përshkruar gjithçka që duhet të dini për këtë larmi dhe si mund t'ju ndihmojë Projekte DIY.

El vidë e vendosur Isshtë një lloj vidhos shumë origjinal që përdoret në disa aplikime praktike që me siguri i keni parë me raste. Për shembull, gjëja e parë që vjen në mendje tani janë fenerët ose llambat e rrugës, ku ato zakonisht përdoren për të mbajtur pjesë të caktuara të këtyre dritave kur ato çmontohen ...

Diferencimi midis bulonit dhe vidës nuk është një gjë e lehtë për shumë. Dallimi midis të dyve mund të jetë konfuz, por ndryshimi kryesor qëndron te filli dhe madhësia. Bolts zakonisht janë më të mëdha dhe pa një fund të mprehtë. Vidat janë më të vogla dhe të theksuara.

Çfarë është një vidë e vendosur?

Un vidë e vendosur Në thelb është një cilindër metalik ose shufër me fije që ka fillin të gdhendur në të gjithë gjatësinë e tij. Kjo është, ai nuk ka një kokë si me vida të tjera. I vetmi ndryshim midis skajeve të tij është se njëri prej tyre quhet rrënjë dhe do të vidhet në një vrimë të filetuar dhe skaji tjetër zakonisht ka një zakon të gdhendur për t'iu përshtatur kaçavidës (mund të jetë gjithashtu një çelës Allen) për të vidhur ose hequr vidhën .

Dobia e këtij lloji të vidave është zakonisht fiksimi dhe pozicionimi i pjesës të disa elementeve fikse në objekte të lëvizshme. Për shembull, imagjinoni një pjesë të një tubi që shkon në një tub tjetër. Tubi i jashtëm ka vrima të filetuara në të cilat mund të futen këto vida për të ushtruar presion rreth tubit të brendshëm, duke e mbajtur atë në vend.

Dallimet midis një vidhosje të caktuar dhe një tradicionale qëndron kryesisht në fizionominë e saj dhe forcat të cilave u nënshtrohet. Në një tradicionale, ju me siguri keni parë që po trokitni në mënyrë progresive, por koka e saj (veçanërisht nëse është bërë prej bronzi, alumini ose një aliazh tjetër i butë, dhe veçanërisht kur disa stërvitje përdoren pa kontroll) mund të përkeqësohet për shkak të forcës së ushtruar . Kjo e bën të pamundur tërheqjen e tij ose vazhdimin e shtypjes së tij ...

Në vidën e vendosur, pjesa në të cilën ushtrohet dera është plotësisht e integruar në vetë vidën, pa kokë. Prandaj, është vetëm i nënshtruar vetëm tërheqjes. Përveç kësaj, ato zakonisht bëhen prej çeliku për rezistencë më të madhe.

Llojet e vidave

Disa llojet e vidave përtej vidës së caktuar, dhe mund të klasifikohet sipas faktorëve të ndryshëm ...

Sipas kokës

Philips, vidhos grub

Nga forma e kokës të vidhos ka:

 • Gjashtëkëndor: Quiteshtë mjaft i zakonshëm dhe shpesh përdoret për fiksimin ose montimin e pjesëve nën presion. Ata gjithashtu zakonisht kanë një arrë. Dhe jo të gjithë mund të shtrëngohen duke përdorur një fole ose çelës, disa gjithashtu përfshijnë kapëse kaçavidë. Për shembull, vida me fllanxhë magji zakonisht ka një kokë ylli dhe përparësia e saj më e madhe është se nuk kërkon një rondele.
 • Koka e çarë: ato janë më të zakonshmet, ato që lejojnë përdorimin e kaçavidës. Ka prej tyre me një zakon të sheshtë, kryqësor, etj. Ato janë ideale për kur nuk nevojitet një shtrëngim i shkëlqyeshëm, të tilla si me elemente druri. Në çdo rast, koka mbetet jashtë, megjithëse nëse bëhet një kundërlarës mund të fshihet.
 • Koka katrore: ato nuk janë aq të shpeshta sa ato të mëparshmet. Ato përdoren në rastet kur nevojitet një shtrëngim i madh siç është gjashtëkëndëshi. Për shembull, për rregullimin e mjeteve prerëse ose lëvizjen e pjesëve të disa makinerive.
 • Koka cilindrike ose e rrumbullakët: ata zakonisht kanë një gjashtëkëndësh brenda për të futur një çelës Allen ose një lloj tjetër. Ato përdoren në nyje që kanë nevojë për shtrëngim të lartë me ngushtësi. Shfrytëzoj këtë mundësi për të përshkruar llojet e kokës:
  • Banesë- Ata kanë vetëm një vrimë në kokë për këtë lloj kaçavidë të sheshtë.
  • Yll ose kryq: jane te ashtuquajturit tip Phillips.
  • Pozidriv (Pz): shumë e ngjashme me atë të mëparshme, por ka një kryq më të thellë dhe një shenjë tjetër sipërfaqësore që jep një pamje të yllit.
  • Torx- Këto nuk janë të zakonshme, por mund të përdoren në disa aplikime të përpunimit të drurit, etj. Koka e saj ka një gropë të rrallë në formë ylli.
  • të tjerët: ka të tjera si xhami ose kupa, Robertson, Tri-Wing, Torq-Setm, Spanner, etj.
 • Flutur: siç sugjeron emri i saj ka një lloj arre me "krahë" në formën e një fluture që të mund të shtrëngohet me duart tuaja. Për rastet kur nuk nevojitet shumë çift rrotullues dhe që duhet të montohen dhe hiqen shpesh.

Sipas materialit të vidës

llojet e vidave

Nga ana tjetër, nëse material vidhos Ne kemi:

 • Nga alumini: jo shumë rezistent ndaj përpjekjeve, por rezistent ndaj kushteve klimatike dhe dritës. Ideale për plastike dhe dru.
 • Duralumin: ato janë bërë prej alumini të kombinuara me metale të tjera si kromi. Ato rrisin qëndrueshmërinë e saj.
 • çelik: zakonisht është çelik inox dhe ato janë shumë të fuqishme.
 • plastik- Këto janë të rralla, por janë në dispozicion për t'i bërë ballë mirë kushteve ekstreme të lagështisë, siç janë përdorimet hidraulike.
 • Tunxh: Ata kanë një ngjyrë të artë dhe janë shumë të zakonshëm për përdorim me dru. Ata janë të fortë, por jo aq të fortë sa ato të çelikut.

Sipas përfundimeve

përfundimi i vidës grub

Këto vida mund të kenë gjithashtu përfundime të ndryshme:

 • kadmium: ata kanë një pamje argjendi, kanë rezistencë të mirë ndaj kushteve të ndryshme dhe kur oksidohet nuk gjeneron nënprodukte të korrozionit.
 • E galvanizuar: përdoret një banjë zinku dhe gjithashtu ka një pamje argjendi, megjithëse mund të vërehen njollat ​​tipike të zinkut. Ajo i reziston mirë kushteve të korrozionit.
 • I tropikalizuar: ata kanë një nuancë të verdhë të ylbertë. Isshtë arritur me një fund të galvanizuar dhe të kromuar. Kjo rrit më tej rezistencën ndaj korrozionit.
 • Nikel i kromuar: Ka një përfundim prej ari me shkëlqim falë përfundimit të nikelit. Zakonisht përdoret në përfundimet dekorative.
 • I veshur me bronz- Tunxhi përdoret dhe ka një pamje metalike me shkëlqim për disa përfundime dekorative dhe rezistencë ndaj korrozionit.
 • Fosfatizuar: lahen me acid fosforik nga zhytja dhe kjo u jep atyre një pamje të zezë gri.
 • Blu: jane gjysem me shkelqim me ngjyre te zeze te thelle. Ata i nënshtrohen oksidimit të kontrolluar të çelikut që prodhon atë shtresë të zezë që i bën ata më rezistentë ndaj korrozionit.
 • PikturuarDisa janë pikturuar për të qenë më dekorative, për shembull vidhat e zeza të përdorura nga disa mobilje prej druri.

Sipas funksionit

vendosni funksionin e vidës

Nga funksioni të vidave gjithashtu mund të katalogohen në:

 • Vetë-përgjimi dhe vetë-shpimi- Përdoret për llamarina dhe drurë. Ata janë të mprehtë dhe të aftë për të prerë rrugën e tyre përmes materialit.
 • Fije druri: ndryshe nga ato të mëparshmit, ata nuk kanë një fije të gdhendur në të gjithë gjatësinë e tyre, por përkundrazi kanë një pjesë të vidës të papunuar. Ato janë vida tipike e vonesës për dru ku filli është vetëm 3/4 e vidës. Ata gjithashtu kanë një majë të mprehtë dhe mund të shkurtojnë mënyrën e tyre.
 • Me arrë: Ata nuk kanë asnjë pikë dhe përdorin një arrë për të bashkuar pjesët me presion të madh. Mund të përdoret gjithashtu me një rondele montimi, duke përforcuar kështu uljen e arrave dhe kokat.
 • Vendosni vidë ose mbërthecka: (ajo e përshkruar më sipër)
 • E pacenueshme: Shtë një lloj vidhos për aplikimet e sigurisë që është dehur dhe është e pamundur të hiqet. Ju mund ta detyroni vetëm pjesën të prishet. Ato përdoren për pjesë të ekspozuara ndaj publikut, duke mos lejuar që ato të manipulohen.
 • të tjerët: ato gjithashtu mund të kalibrohen për aplikime me precizion më të lartë, rezistencë të lartë (të shënuara me inicialet TR në kokë), etj.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.