Vodafone tregon se rrjeti i tij 4G në Spanjë mund të përdoret për të kryer kontrollin e trafikut ajror për dronët

Vodafone

Vodafone sapo demonstroi gjatë Kongresit Botëror të Lëvizshëm se sot ato janë në dispozicion dhe kanë teknologjinë e nevojshme për të filluar të vendosin të rejat e tyre Rrjeti 5G në Spanjë. Përkundër kësaj risie, ata gjithashtu kanë filluar të ngrenë një çështje që mund të shqetësojë shumë udhëheqës, të tillë si kontrolli i hapësirës ajrore që përdorin dronë, diçka që ata premtojnë se mund ta bëjnë duke përdorur rrjetin e tyre 4G.

Siç pritej, ky propozim është pritur shumë mirë nga agjenci të caktuara, aq sa Vodafone ka filluar të punojë së bashku me Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit në realizimin e një serie testesh që do të zhvillohen në Gjermani dhe Spanjë. Si detaj, ju them se për të arritur në këtë pikë, Vodafone duhej të demonstronte qëndrueshmërinë e programit të saj në disa teste paraprake të kryera me sukses në Sevilje vitin e kaluar.

Vodafone provon se rrjeti i tij 4G mund të përdoret në Spanjë për të kontrolluar përdorimin e hapësirës ajrore nga dronët komercialë

Gjatë këtij testi paraprak, Vodafone demonstroi se rrjeti i tij 4G ka kapacitet të mjaftueshëm për të kontrolloni një dron me peshë 2 kg. Qëllimi i vërtetë në përdorimin e këtij rrjeti është të mbash shënim të gjitha pajisjet dhe teknologjinë e sigurisë të disponueshme për përdorim komercial që nga viti 2019.

Në këtë pikë, duhet të merret parasysh një pikë themelore dhe kjo është se kjo platformë nuk është krijuar për të ndjekur dhe kontrolluar dronët privatë, por ato të përdorimit komercial dhe që, përveç kësaj, janë të një madhësie më të madhe. Një detaj tjetër i rëndësishëm është se rrjeti është krijuar për të ndjekur dronë deri në një lartësi prej 400 metrash, lartësi nga e cila mund të detyrojë një pajisje të zbresë sepse mund të ndërhyjë në rrugën e avionëve komercialë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Zoti dijo

    Faleminderit për artikujt tuaj, në printimet 3D orientimi që jepni është i shkëlqyeshëm. Unë përdor Lion 2 dhe funksionon shumë mirë, gjithashtu është spanjoll dhe prandaj ndihma këtu është e mrekullueshme

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll