Wii U, një tastierë perfekte lojërash për video lojëra retro dhe Raspberry Pi

Wii U me Raspberry Pi

Zyrtarisht, Wii U është një nga dështimet më famëkeqe të Nintendo. Pas suksesit të Wii, Wii U nuk arriti as të lërë në hije këtë tastierë të lojërave video për sa i përket shitjeve dhe suksesit, që do të thotë që për muaj me radhë, tastiera e lojës është ndërprerë dhe lojërat video vështirë se e kanë këtë model. Ky është një lajm i keq për përdoruesit e tij, përveç nëse ne jemi adhurues të Hardware Falas.

Një përdorues i quajtur Banjokazooie postoi një udhëzues për të shndërruar Wii U tonë në një tastierë të fuqishme retro falë Raspberry Pi. Ky modifikim i konsolës është interesant sepse nuk ka nevojë për ndonjë shtresë të shtypur ose ndonjë kabllo për të lidhur konsolën me prizën e rrymës.

Projekti jo vetëm që është i plotë por është testuar dhe funksionon si duhet. Për këtë do të na duhet vetëm një tastierë Wii U, një bord Raspberry Pi 3 dhe disa përbërës elektronikë që mund t’i gjejmë në çdo dyqan elektronik në internet. Sapo t’i kemi këto pjesë, duhet vetëm të vazhdojmë udhëzuesi i ndërtimit.

Duhet shënuar udhëzuesi Pi-Power, një projekt në Github kjo do të na ndihmojë të sigurojmë bordin në mënyrë që të funksionojë si një tastierë loje pa tel. Sa i përket softuerit, natyrisht, Përdoret RetroPie, një softuer që do të na lejojë të ekzekutojmë çdo emulator të konsolës së lojës, si dhe çdo lojë për ato konzola.

Projekti i modit Wii U shkon përtej vetëm një ripërdorimi predhe, si Raspberry Pi do të lidhet me secilën port dhe kontrollin e Wii U, duke parë gjithçka në ekranin e saj 6,5 inç. Pra, në planin afatgjatë, ky modifikim mund të jetë më i lirë dhe më interesant sesa një projekt tjetër i një konsole lojërash retro. Pa marrë në konsideratë lojërat video që do të ketë tastiera me këtë modifikim, një numër më i madh dhe më i plotë sesa katalogu Wii U. Sigurisht, ky modifikim e mbush me jetë këtë konzolë loje Nintendo. Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.