Gërvishtje për Arduino, një IDE për përdoruesit më fillestarë të Arduino

Gërvishtje për Arduino

Programimi i bordeve falas po bëhet në modë dhe nuk është çudi që bordet si Raspberry Pi ose Arduino po bëhen më të përballueshme. Udhëzimet dhe udhëzimet video janë gjithashtu më të përballueshme dhe duhen vetëm disa orë për të mësuar bazat e programimit. Kjo është për shkak të kësaj ka shumë programe që përpiqen të ndihmojnë në krijimin e programeve specifike për Arduino ose Raspberry Pi. Edhe programe që janë instaluar brenda këtyre pajisjeve për të krijuar programe të tjera, për Raspberry Pi kemi shumë shembuj.

Një nga programet ose programet më të famshëm në lidhje me Arduino është Gërvishtje për Arduino, një softuer i orientuar për përdoruesit fillestarë që do të na ndihmojë të krijojmë programe falas që projektet tona Arduino të funksionojnë si duhet.

Çfarë është Scratch për Arduino?

Por së pari duhet të themi se është Gërvishtje për Arduino. Gërvishtja për Arduino është një program IDE i drejtuar përdoruesve fillestarë. Një mjet për Programim që mundëson krijimin e kodit, përpilimin e tij dhe ekzekutimin e tij në kohë reale. Softueri bazohet në aplikacionin e famshëm për fëmijë të quajtur Scratch. Ky aplikacion kërkon mësimi i Programimit midis të vegjëlve falë blloqeve dhe programimit vizual që i ndihmon të vegjlit të zhvillojnë aftësitë e tyre më logjike. Ideja e Scratch për Arduino është të përdorë programimin vizual dhe bllokimin e programimit në mënyrë që çdo përdorues, pavarësisht nga niveli i tij i programimit, të mund të krijojë një program për arduino.

Gërvishtja për Arduino nuk ka asnjë lidhje me Scratch ose me projektin Arduino, megjithatë, pasi ato janë projekte falas, më e mira e secilit projekt është marrë në mënyrë që përdoruesi përfundimtar të mund të përdorë bordin dhe softuerin e tij Arduino. Megjithëse duhet të themi se këto tre projekte nuk komunikojnë me njëri-tjetrin. Kjo është, Scratch nuk ka një mundësi që bëhet Scratch për Arduino dhe as Arduino IDE nuk lejon programimin vizual me një shtojcë të quajtur Scratch for Arduino. Scratch është një program i pavarur dhe Gërvishtja për Arduino është një program i pavarur multiplatform që, ashtu si Arduino IDE, përmban drejtuesit e disa bordeve Arduino për komunikim..

Falë Komunitetit, Scratch për Arduino ka një aplikacion për Android që jo vetëm që lejon smartphone-in të komunikojë me programin, por ne gjithashtu mund të testojmë softuerin e krijuar duke përdorur protokollin HTTP.

Si të instaloni Scratch për Arduino?

Programi Scratch for Arduino është i disponueshëm për platforma të ndryshme, të paktën për platformat më të njohura që kanë më shumë përdorues: mund ta instalojmë në Windows, në macOS, për Gnu / Linux dhe madje edhe për shpërndarjet e Raspberry Pi, kështu që mund ta kemi këtë program në cilindo kompjuter që përdorim.

Por para së gjithash, ne duhet të marrim programin për ta instaluar atë në kompjuterin tonë. Në faqen zyrtare të projektit ne mund të marrim programet për të gjitha sistemet operative.

Gërvishtje për faqen zyrtare të Arduino

Nëse përdorim Windows, duhet të klikojmë dy herë në paketën e shkarkuar dhe ndiqni magjistarin e instalimit në të cilin do të duhet të shtypim vazhdimisht butonin "tjetër" ose "tjetër".

Nëse jeni duke përdorur macOS, procesi është i ngjashëm ose i ngjashëm. Por, para se të klikojmë dy herë në paketën që kemi shkarkuar, duhet të shkojmë te konfigurimi i macOS dhe të sigurohemi që sistemi operativ të lejojë instalimin e programeve që nuk kanë leje. Pasi ta kemi bërë këtë, hapim paketën e aplikacionit dhe e tërheqim aplikacionin në dosjen e aplikacioneve.

Nëse përdorim Gnu / Linux, atëherë duhet së pari shkarkoni paketën që korrespondon me platformën tonëNë këtë rast, nuk do të jetë për platforma 64-bit ose 32-bit por nëse shpërndarja jonë përdor paketa debian ose paketa Fedora, domethënë deb ose rpm. Pasi të kemi shkarkuar paketën që i përgjigjet shpërndarjes sonë, duhet të hapim një terminal në dosje, gjë që bëhet duke klikuar me të djathtën në hapësirën e dosjes dhe ekzekutojmë sa vijon në terminal:

sudo dpkg -i paquete.deb

Ose mund ta instalojmë gjithashtu duke shtypur sa vijon:

sudo rpm -i paquete.rpm

Pas disa sekondave të instalimit të programit, ne do të kemi një ikonë në menunë tonë që do të quhet Scratch for Arduino. Siç mund ta shihni, instalimi i këtij IDE vizuale është shumë i thjeshtë dhe zakonisht nuk ka nevojë për ndonjë program të jashtëm për të funksionuar si duhet.

Cilat borde janë në përputhje me SfA?

për fat të keq jo të gjithë bordet e Projektit Arduino janë në përputhje me Gërvishtjen për Arduino. Për momentin ato janë vetëm të pajtueshme Arduino UNO, Arduino Diecimila dhe Arduino Duemilanove. Pjesët e tjera të bordeve nuk janë në përputhje me programin, por nuk do të thotë që ata nuk mund të ekzekutojnë kodin që ne krijojmë, domethënë kodi që ne krijojmë mund të eksportohet në një IDE tjetër në mënyrë që të përpilohet dhe ekzekutohet. Ashtu si Gërvishtja, SfA mund të dërgojë kod në një IDE si Arduino IDE dhe ta dërgojë programin në bordet e tjera të Projektit që janë në përputhje me Arduino IDE dhe se ata mund të punojnë në mënyrë korrekte pa pasur nevojë të varen nga dërgesa apo jo përmes Scratch për Arduino.

Arduino 101

Lidhur me kodin, fatkeqësisht për çështjet e licencimit, skedarët nuk janë të gjithë-drejtuar, domethënë skedarët Scratch njihen nga Scratch për Arduino por ato të këtij programi nuk janë në përputhje me Scratch. Edhe nëse kodi i gjeneruar nga të dy programet është i pajtueshëm me Arduino IDE. Ky problem është diçka që me siguri do të zhduket me kalimin e kohës dhe me kontributet e Komunitetit, por për momentin nuk mund të bëhet.

Gërvishtje për Arduino ose Arduino IDE?

Në këtë pikë, me siguri do të pyesni veten se çfarë është më mirë të programoni për Arduino Gërvishtje për Arduino ose Arduino IDE? Një pyetje serioze që me pak logjikë mund të përgjigjet nëse vërtet e dimë se cili është niveli ynë i programimit. Gërvishtja për Arduino është një IDE që është menduar për përdoruesit më fillestar dhe më pak ekspert që ndihmohen nga aspekti vizual për programet bllok, diçka e ngjashme me të ashtuquajturin gjysmë-programim. Ndërsa Arduino IDE është një IDE për programuesit ekspertë dhe të nivelit të mesëm të cilët nuk kanë nevojë për aspektin vizual për të programuar në mënyrë korrekte. Y nëse programi është për një fëmijë apo një adoleshent, është e qartë se Scratch për Arduino është programi i duhur.

Por, nëse kemi një ekip të fuqishëm, do të mjaftonte një kompjuter desktop, është mirë që të keni të dyja zgjidhjet. Siç kemi thënë më parë, Scratch për Arduino mund të na ndihmojë duke krijuar blloqe dhe Arduino IDE mund të na ndihmojë të dërgojmë programin në borde të ndryshme, qoftë nga Arduino ose nga projekte të tjera që punojnë me Arduino IDE. Por, në çdo rast, zgjedhja është e juaja Cilin zgjidhni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   vonë dijo

    Gërvishtje e shkëlqyeshme