Вашата дозвола за пилот на дронови можете да ја добиете директно во која било автошкола

пилот на беспилотни летала

Едно од одличните барања што ги поставува пилотската заедница со дронови е конечно да се одлучи кој тип на тело може да го потврди вашето искуство и знаење за различните регулативи што постојат во врска со употребата на беспилотни летала. Очигледно тој веќе има неколку предлози за да бидат негови автошколи оние што можат да дадат обука на идните пилоти на беспилотни летала постигнувајќи дека, по завршувањето на овој курс, корисниците можат да се стекнат со нивниот официјален сертификат што ги обучува како пилот на дрон од страна на Државната агенција за безбедност на воздухопловството (АЕСА).

Во овој момент, вреди да се потенцира одличната работа што ја прави Фондацијата на Националната конфедерација за автошколи, така што ова конечно може да биде случај во соработка со Здружението на автошколи Саламанка. Како што е признато Луис Родеро, актуелен претседател на Здружението за автошколи во Саламанка, повеќето центри на Саламанка сериозно размислуваат за започнување на официјални курсеви за обука за оператори со беспилотни летала, исто во кое секој заинтересиран може да стане професионален пилот на дрон.

Здружението на автошколи Саламанка сериозно размислува да може да понуди официјални курсеви за да стане професионален пилот на беспилотни летала

Навлегувајќи во малку повеќе детали, да ви кажам дека денес иницијативата се врти околу обуката на пилотите со беспилотни летала со можност за контрола на уредите чијашто максимална тежина во секое време мора да биде помала од 25 килограми. Зборуваме за курс што ќе трае од еден до два месеци, а за тоа време ќе биде вклучен и периодот за практикантска работа.

За жал, ние зборуваме само за предлог, иако лично морам да признаам дека нешто толку едноставно, како што е веќе толку напредно, за да знам дека овој курс може да има цена што е прилично впечатлива. ќе биде околу 800 до 900 евра. Проценето е дека секој пилот на беспилотно летало ќе мора да појде општ курс, како и други специфични прилагодени на употребата што дронот ќе ја дава во различни полиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Салвадор dijo

    Дали знаете дали дронот може да се прилагоди со 3Д-отпечатоци? Јас го користам Лавот 2 и сакам да направам доста амбициозен проект со ова