Батоцера: оперативен систем за репрограма

Лого на Батоцера

Се повеќе има fansубители на ретро-игри, односно на сите оние наслови на ретро или класични видео игри кои никогаш не излегуваат од мода. Поради оваа причина, се повеќе и повеќе развивачи создаваат проекти за да ги задоволат потребите на овие страствени корисници. Пример за овие проекти е токму Батоцера, оперативниот систем што ќе ви го претставам во оваа статија.

Во други написи веќе коментиравме работи за оваа многу интересна тема, како што е случајот со најдобрите емулатори што постојат за таблата Raspberry Pi да ја создаде вашата ефтина аркадна машина или некои други уреди и компоненти што можете да ги користите како контролори (џојстици) или контроли за овој тип на аркадни машини типично за аркадите од 80-тите и 90-тите години на минатиот век. Доколку ве интересира темата, ве поканувам да продолжите да ги читате овој и другите статии за да дознаете повеќе ...

Што е Батоцера?

Па, како што веќе споменав, тоа е оперативен систем. Проектот Батоцера имплементираше комплетен оперативен систем користејќи го Linux како база, како и многу други слични проекти. Затоа, тој е бесплатен и отворен извор на проект.

Овој проект е специјализиран за ретроградирање, и тој е достапен потполно бесплатно за вашиот компјутер или вашата табла Raspberry Pi, како и други плочи на SBC како што се Одроид, итн. Во случај да имате компјутер, може да се користи LiveUSB така што не мора да ги менувате партициите или тековниот оперативен систем. Тоа е, вие едноставно го користите pendrive со Batocera за да го стартувате и ништо не треба да се инсталира.

Дури и исто така можете да го инсталирате на стари компјутери со 32-битни x86 чипови, како и во Intel NUC, во Apple Mac, па дури и во Android кутија како Amlogic.

Земете Batocera.linux

SD-USB

до набавете го Батоцера, можете да го преземете бесплатно од веб-страницата на проектот. Покрај тоа, од таму исто така ќе имате на располагање голема заедница подготвена да помогне, како и документација што ќе ви помогне во случај да имате прашања.

Ако сакате да го користите за SBC, како малината ПиЕдноставно, треба да го преземете компресираниот пакет со сликата на оперативниот систем, да го отпакувате од затворено и потоа да ја користите речената слика за да ја зачувате на SD-картичката што потоа ќе ја подигнете од вашата матична плоча. За повеќе информации, можете видете ја статијата NOOBS во делот Инсталирај NOOBS и следете ги истите чекори за Батоцера.

Друга опција ако сакате да создадете SD-картичка подготвена за Batocera за вашиот Pi, е да ја користите познатата Ечер проект за што веќе зборувавме во HwLibre. Можете да ги видите сите информации и чекорите што треба да ги следите написот што го објавуваме...

Наместо тоа, ако сакате создадете USB за компјутер, тогаш мора да ги следите истите чекори што треба да ги следите за да креирате бутабилен pendrive со друг оперативен систем. Можете да го направите со голем број алатки следејќи ги овие едноставни чекори:

 1. Преземете го пакетот Батоцера.
 2. Отпакувајте ја преземената датотека за да ја извлечете сликата IMG од ОС.
 3. Сега инсталирајте и извршете која било од апликациите избрани за процесот. Можете да изберете една од многуте постојни, како на пр Унетбоотин (Windows, Linux, macOS), Руфус (Виндоус, Линукс), Yumi (Виндоус, Линукс), Етчер (Windows, macOS, Linux) итн.
 4. Користете ја оваа апликација за да изберете pendrive вметнат во компјутерот каде што сакате да го инсталирате системот и сликата Batocera да ја инсталирате.
 5. Следете го волшебникот за програма и готово.
 6. Сега можете да го рестартирате компјутерот, да го вметнете pendrive.
 7. Внесете BIOS / UEFI за да го промените приоритетот за подигнување и да го ставите USB како примарен. Излезете и зачувајте ги промените.
 8. Сега треба да се подигне со Batocera наместо вашиот вообичаен ОС.
 9. Можете да го користите и да правите што сакате со него. И, за да се вратите на вообичаениот оперативен систем, треба само да го рестартирате и извадите USB-то за да се рестартира со вашиот систем ...

Откако ќе се вклучи, од менито Батоцера (притиснете го тастерот Space) можете да ја внесете конфигурацијата до промена на јазикот на шпански и така, сè ќе биде поинтуитивно.

компатибилност

емулатори на ретро игри

Ако се прашувате за компатибилноста на ретро игрите што ги прифаќа Батоцера, вистината е дека има доволно библиотеки за да може да играте огромен број на платформа видео игри кои биле митски во тоа време во историјата. Затоа, можете да играте огромен број наслови.

За повеќе информации, можете да го видите ова список на некои од поддржаните платформи:

 • Nintendo 3DS, Game Boy, GameCube, Game Boy Advance, Game Boy Colour, 64, DS, Entertainment System, SNES, Wii
 • Пријателе
 • Амстрад ЦПЦ, GX4000
 • Apple II
 • Атари 2600, 5200, 7800, 800, СТ, Јагуар, Рис
 • Commodore 64
 • MS-DOS
 • Sega Dreamcast, Master System, Megadrive, Naomi, Saturn, 32x, CD, SG1000
 • Mame
 • Нео-гео, ЦД, џеб, џебна боја
 • Sony PlayStation1, PS2, PSP
 • ZX81
 • ZXSpectrum
 • итн

За повеќе информации - Компатибилност со батоцера

Додадете видео игри на Батоцера

Ако сакате додадете видео игри во БатоцераМожете да ги следите овие едноставни чекори за да додадете наслови што сакате да ги играте, доколку тие се компатибилни со гореспоменатите платформи.

Првиот е најдете веб-страница од каде да ги преземате игрите што сакаш. Има многу веб-страници кои нудат ROM-ови стар, дури и во интернет архива можете да најдете некои стари. Откако ќе го имате ROM-от, чекорите за да го додадете во вашата Batocera се исто така едноставни, но можете да го направите на неколку начини.

Еден од поедноставно е следниот:

 1. Ние го вчитуваме Батоцера на нашиот компјутер.
 2. Притиснете го копчето Space и одете во менито System Config
 3. Сега одете на Уред за складирање.
 4. Изберете го тврдиот диск на вашиот домаќин компјутер таму, ако го правите тоа од компјутер. Во спротивно, треба да користите други опции за да ги поминете ROM-ите преку мрежен споделен диск, итн.
 5. Хард дискот е местото каде што требаше да преземете РОМ-ови на видео-игри што ги сакате.
 6. Сега кликнете назад, а потоа рестартирајте го системот.
 7. Сега треба да има папка наречена "recalbox" на вашиот хард диск. Таму можете да гребете, копирате BIOS-от, ROM-и, итн. Едноставно, треба да ги копирате датотеките на неотпакуваните ROM-ови во таа папка од вашиот вообичаен оперативен систем.
 8. Откако ќе ги имате, рестартирајте го системот и стартувајте од USB со Batocera. И, треба да бидете во можност да ја играте натоварената игра досега.

Како што видовте, тоа е слично на тоа како би се направило за Recalbox, а причината е што Батокера се базира на тоа ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз