Ardublock: Што е тоа и што може да стори за вашиот Arduino

Снимка на екранот од додатокот Ardublock.

Аквизицијата на табли на Arduino е нешто застарено и сè повеќе е на дофат на повеќе џебови, но како функционира тоа? Јасно е дека за да работи, потребен ни е код или програма што ја извршува операцијата што ја сакаме. Ова, за жал, не е достапно за секого и е ви треба програмско знаење за да го натерате Arduino да движи мотор или да вклучи светло.

Сето ова ги направи визуелните уредници и визуелното програмирање многу популарни. Овој тип програмирање ви овозможува да креирате програми преку блокови што се влечат со глувчето, заборавајќи да ги затвориме кадравите загради или мора да напишем долги имиња на функции. Популарна алатка која воведува визуелно програмирање во Arduino се нарекува Ardublock.

Што е Ardublock?

Ardublock е програма или поточно дополнување на Arduino IDE што ни овозможува да креираме програми и кодови без потреба да пишуваме код, тоа е преку визуелни алатки. Ова има свои предности затоа што ако знаеме да програмираме, ќе заштедиме многу време во процесот на дебагирање бидејќи нема да заборавиме да го напишеме добро познатото „;“ ниту, пак, ги затвора држачите за кодови. Програмирање со визуелни алатки е програмирање наменети и за почетници и за стручни програмери а исто така и за корисниците кои не знаат како да програмираат и сакаат да научат како да го направат тоа.

Како што рековме, Ardublock е повеќе дополнување отколку сама програма бидејќи е неопходно да се има Arduino IDE за неговото работење. Така, правејќи резиме, можеме да кажеме дека Ardublock е прилагодување на Arduino IDE за прилагодување на кодното програмирање на визуелното програмирање.

Табла Arduino Tre

Ardublock има повеќе позитивни работи освен што е алатка за почетниот програмер. Една од неговите позитивни работи е можноста за работа со блокови за побрзо креирање на проекти.

Ardublock работи визуелно со блокови и исто така може да работи со компоненти. Така, можеме да создадеме блок што е тркала, друг што е музика и друг што е плоча; секогаш кога ќе сакаме да ги користиме овие блокови ќе го именуваме или едноставно ќе го повлечеме од едната страна на прозорецот на другата страна од прозорецот.

Функциите и можностите што ни ги нуди Ardublock се исти како што ни нуди Arduino IDE, односно можеме да го поврземе Ardublock со нашата табла Arduino, да испратиме код што Ardublock го создаде благодарение на блоковите и да ги тестираме нашите проекти брзо и лесно. И тоа е дека кога ќе ја завршиме програмата, зачуваната информација е сè уште напишан код, код создаден од Ardublock со нашите блокови.

Како да го инсталираме Ardublock во нашиот оперативен систем?

Па, веќе знаеме или имаме јасна идеја за тоа што е Ardublock, но како е инсталирано на нашиот компјутер? Како можеме да го користиме?

Подготовка на нашиот компјутер

Иако единствената документација што постои за Ardublock е на англиски јазик, вистината е дека процесот на инсталација е прилично едноставен и брз доколку го имаме Arduino IDE. Прво на сите ние треба да има на нашиот Arduino IDE компјутер, ако го немаме инсталирано, можете да застанете и да видите овде како да го инсталирате на Gnu / Linux. Друг елемент што ќе ни треба е имаат Java виртуелна машина или слично во тимот. Ако користиме Gnu / Linux, идеалот е да се обложиме ОпенДДК, особено по конфронтацијата помеѓу Oracle и Google. Сега, кога с everything сторивме, мора да одиме официјалната веб-страница на Ardublock и земете го пакетот Ardublock, пакет кој е во формат java или со екстензија .jar. Преземената датотека не е извршна датотека со волшебник за инсталација, затоа мора да сториме сè рачно.

Снимка на екранот од Arduino IDE

Инсталација на Ardublock

Primero Отвораме Arduino IDE и одиме во „Преференции“ или „Преференции“. Сега одиме на опцијата "Локација на книга за скици:" што ќе се појави во нов прозорец. Ова е адресата каде што ќе треба да зачуваме одредени приклучоци или елементи на Arduino IDE. Локацијата или адресата што ќе се појави ќе биде нешто како „Документи / Ардуино“ или дом / Документи / Ардуино. Можеме да ја смениме адресата, но ако ја смениме мора да знаеме што е нова адреса за да ја преместиме преземената датотека Ардублок таму. Ако ја отвориме папката Arduino, ќе видиме дека има и други подпапки и датотеки.

Треба да го преместиме пакетот Ardublock оставајќи ја следнава адреса „алатки / ArduBlockTool / алатка / ardublock-all.jar“. Ако ја имаме отворена програмата Arduino IDE, време е да ја затвориме и кога повторно ќе ја отвориме, во рамките на менито Tools или Tools ќе се појави опцијата Ardublock. Со кликнување на него ќе се појави нов прозорец што одговара на интерфејсот Ardublock. Како што можете да видите, тоа е нешто едноставно и брзо, но збунувачки ако не ја знаеме постапката за инсталација.

Алтернативи на Ardublock

Иако Ardublock може да изгледа нешто ново и единствено за Arduino, вистината е дека не е единствената програма или алатка што треба да ја извршиме визуелно програмирање. Постојат неколку алатки кои се фокусираат на визуелно програмирање, до тој степен што сите алтернативи што постојат за Ardublock се уникатни програми, а не екстензии или додатоци на Arduino IDE.

Првата од овие алтернативи се вика миниблок. Minibloq е комплетна програма која се фокусира на визуелно програмирањеОттука, неговиот екран е поделен на три дела: дел со блокови што треба да се создадат, друг дел каде што ќе ги преместиме блоковите што сакаме да ги користиме во програмата и трет дел што ќе го покаже кодот што ќе го создадеме, за понапредни корисници. Minibloq може да се добие преку ова линк.

Снимка на екранот од програмата Minibloq

Втората алатка се нарекува Гребнатинка за Ардуино. Оваа алатка се обидува прилагодете ја програмата за деца „Скреч“ на кое било ниво и со иста филозофија создаваат програми. Скреч за Ардуино е комплетна програма, така да се каже, вилушка на Скреч.

Третата од алатките сè уште не е добро утврдена, но таа е ветувачка алатка во рамките на алатките за визуелно програмирање. Оваа алатка се нарекува Модкит, алатка кој е роден на Кикстартер, но полека созрева на одличен начин. Разликата од другите програми може е поспецијализирана за почетници отколку за напредни корисници. Конечно, другата алтернатива на Ardublock би била традиционалната употреба на Arduino IDE, алтернатива што не е визуелна и ќе им биде достапна само на најстручните програмери.

Заклучок

Ардублок тоа е многу интересна алатка, барем за почетниците корисници. Но, вистина е дека ако сте стручен програмер, овие видови алатки не прави кодот да се креира побрзо, туку токму спротивното. Користењето на глувчето, чудно е доволно, отколку побавно од тастатурата.

Иако ако сме неискусни програмери или учиме, Ardublock е многу препорачано проширување да не речам суштинско, бидејќи во овие фази е неизбежно да се прават синтаксални грешки и мали проблеми што е тешко да се најдат и надминат со Ardublock. Сепак Што бираш


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар Мансила dijo

  Здраво мило ми е што те запознав. Дали Ardublock работи со нови верзии на Arduino?

 2.   Жозе dijo

  Здраво, Со овие графички верзии можете да ги развивате истите програми како пишувањето? Со други зборови, дали целиот напишан код може да се направи во блокови?
  Друго прашање, како ги дефинирате или користите под-рутините .h, итн. во овој случај?

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз