Гребнатинка за Arduino, IDE за најпознатите почетници на Arduino

Гребнатинка за Ардуино

Програмирањето на бесплатни табли станува модерно и не е ни чудо бидејќи табли како што се Raspberry Pi или Arduino стануваат подостапни. Упатствата и видео упатствата се исто така подостапни и потребни се само неколку часа да ги научите основите на програмирањето. Тоа е поради тоа има многу програми кои се обидуваат да помогнат во креирање на специфични програми за Arduino или Raspberry Pi. Дури и програми што се инсталирани во овие уреди за да создадат други програми, за Raspberry Pi имаме многу примери.

Една од најпознатите програми или софтвер поврзани со Arduino е Скреч за Arduino, софтвер ориентиран за почетници, што ќе ни помогне да креираме бесплатни програми за нашите проекти Ардуино да работат правилно.

Што е гребење за Arduino?

Но, прво мора да кажеме дека тоа е гребење за Ардуино. Скреч за Arduino е програма IDE насочена кон почетниците. Алатка за програмирање што овозможува креирање на код, негова компилација и извршување во реално време. Софтверот се базира на познатата детска апликација наречена Scratch. Оваа апликација пребарува настава за програмирање меѓу најмалите благодарение на блоковите и визуелното програмирање што им помага на малите да ги развијат своите најлогични вештини. Идејата на Scratch за Arduino е да користи визуелно програмирање и блокирање на програмирање, така што секој корисник, без оглед на нивото на програмирање, може да креира програма за arduino.

Скреч за Arduino нема никаква врска со Scratch или со проектот Arduino, сепак, бидејќи тие се бесплатни проекти, земен е најдобриот од секој проект, така што крајниот корисник може да ги користи своите табли и софтверот Arduino. Иако мора да кажеме дека овие три проекти не комуницираат едни со други. Тоа е, Scratch нема опција што станува Scratch за Arduino ниту пак Arduino IDE дозволува визуелно програмирање со приклучок наречен Scratch for Arduino. Скреч е самостоен софтвер и Скреч за Arduino е независна програма со повеќе платформи, која, како Arduino IDE, ги содржи двигателите на одредени плочи Arduino за комуникација..

Благодарение на Заедницата, Scratch за Arduino има апликација за Android која не само што му овозможува на паметниот телефон да комуницира со програмата, туку исто така можеме да го тестираме софтверот креиран со помош на протоколот HTTP.

Како да инсталирате Scratch за Arduino?

Програмата Scratch for Arduino е достапна за различни платформи, барем за најпопуларните платформи кои имаат најмногу корисници: можеме да го инсталираме на Windows, на macOS, за Gnu / Linux, па дури и за дистрибуции на Raspberry Pi, за да можеме да ја имаме оваа програма на кој било компјутер што го користиме.

Но, пред сè, мора да ја добиеме програмата за да ја инсталираме на нашиот компјутер. На официјалната веб-страница на проектот можеме да ги добиеме програмите за сите оперативни системи.

Гребнатинка за официјалната веб-страница на Arduino

Ако користиме Windows, мора да кликнеме двапати на преземениот пакет и следете го волшебникот за инсталација на кој ќе треба постојано да го притискаме копчето "следно" или "следно".

Ако користите macOS, процесот е сличен или сличен. Но, пред да кликнеме двапати на пакетот што го преземавме, мора да одиме во конфигурацијата macOS и да провериме дали оперативниот систем дозволува инсталирање на програми што немаат дозволи. Откако ќе го сториме ова, го отвараме пакетот апликации и ја влечеме апликацијата до папката апликации.

Ако користиме Gnu / Linux, тогаш мораме прво преземете го пакетот што одговара на нашата платформаВо овој случај, нема да биде за 64-битни или 32-битни платформи, туку ако нашата дистрибуција користи дебијан пакети или пакети на Fedora, односно deb или вртежи во минута. Откако ќе го преземеме пакетот што одговара на нашата дистрибуција, треба да отвориме терминал во папката, што се прави со десен клик на просторот на папката и го извршуваме следното во терминалот:

sudo dpkg -i paquete.deb

Или, исто така, можеме да го инсталираме со внесување на следново:

sudo rpm -i paquete.rpm

По неколку секунди инсталирање на програмата, во нашето мени ќе имаме икона што ќе се вика Scratch for Arduino. Како што можете да видите, инсталацијата на овој визуелен IDE е многу едноставна и обично не треба никаква надворешна програма за да работи правилно.

Кои табли се компатибилни со SfA?

За жал не сите табли на Arduino Project се компатибилни со Scratch for Arduino. Во моментов тие се само компатибилни Arduino UNO, Ардуино Диецимила и Ардуино Дуемиланове. Останатите табли не се компатибилни со програмата, но тоа не значи дека тие не можат да го извршат кодот што го создаваме, односно кодот што го создаваме може да биде извезен на друг IDE за да може да се состави и изврши. Како гребење, SfA може да испрати код на IDE како Arduino IDE и да ја испрати програмата до други табли на Проектот што се компатибилни со Arduino IDE и дека тие можат да работат правилно без да зависат од тоа дали пратката е преку Скреч за Ардуино.

Ардуино 101

Што се однесува до кодот, за жал, за проблемите со лиценцирање, датотеките не се во насока на сите, односно датотеките со гребење се препознаваат од Скреч за Ардуино, но оние од оваа програма не се компатибилни со Скреч. Дури ако кодот генериран од двете програми е компатибилен со Arduino IDE. Овој проблем е нешто што сигурно ќе исчезне со текот на времето и со придонесите на Заедницата, но во моментот не може да се направи.

Гребнатинка за Arduino или Arduino IDE?

Во овој момент, сигурно ќе се запрашате што е подобро да се програмира за Arduino Гребнатинка за Arduino или Arduino IDE? Сериозно прашање на кое со малку логика може да се одговори ако навистина знаеме кое е нашето ниво на програмирање. Скреч за Arduino е IDE кој е наменет за најпознатите почетници и помалку стручни корисници на кои им помага визуелниот аспект за блок програмите, нешто слично на таканареченото полупрограмирање. Додека Arduino IDE е IDE за стручни и средно програмери на кои не им е потребен визуелен аспект за правилно програмирање. Y ако програмата е за дете или тинејџер, јасно е дека Скреч за Ардуино е соодветната програма.

Но, ако имаме моќен тим, десктоп компјутер би бил доволен, најдобро е да ги имате и двете решенија. Како што веќе рековме, Scratch за Arduino може да ни помогне со создавање блокови и Arduino IDE може да ни помогне да ја испратиме програмата до разни табли, или од Arduino или од други проекти кои работат со Arduino IDE. Но, во секој случај, изборот е ваш Кој ќе го изберете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   номорато dijo

    Одлична гребење

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз