Хартровски конектори: што треба да знаете

Хартров конектор

Можеби сте чуле за Harting конектори и затоа сте дошле до овој напис во потрага по информации, или можеби сте ги откриле случајно. И во еден и во друг случај, тука ќе се обидам да направам неколку појаснувања за оваа марка конектори и најинтересните производи.

Тие се доста популарни во индустриски и инженерски апликации, но тие би можеле да бидат корисни за некои креатори и нивните DIY Arduino проекти. Затоа треба да знаете повеќе за тоа што може да ви донесе Хартинг ...

Повеќе информации за други електронски компоненти што можат да ве интересираат за вашите проекти овде.

За Хартинг

Лого на Хартинг

Хартинг е компанија основана од Вилхелм и Мари Хартинг во 1945 година. Сè започна како мала компанија во гаража со димензии само 100 квадратни метри, во продавница за поправки лоцирана во Минден, Германија. Таму тие започнаа да произведуваат некои електронски апарати за секојдневна употреба, како што се сијалици за заштеда на енергија, електрични плочи за готвење, опрема за електрифицирани огради, вафли, електрични запалки, пегли за облека, итн.

Вилхелм Хартинг разбра дека германската индустрија има потреба од технички производи и затоа тој беше посветен уште од самиот почеток да ги создаде овие производи и да ги исполни нивните цели квалитетно и иновативно. Нивните производи беа високо ценети за нивната Р.цврстина, лесна употреба и разноврсност. Всушност, филозофијата на Хартинг се рефлектираше во фразата на Вилхелм: 'Не сакам да се врати ниту еден производ".

По Смртта на Вилхелм во 1962 годинаМари Хартинг ја презеде контролата над компанијата извесно време, сè додека нејзините двајца синови Дитмар и Јирген Хартинг не ја презедоа со неа. Во 1987 година, Магрит Хартинг исто така ќе се приклучи на семејниот бизнис на нејзиниот сопруг Дитмар, сега е еден од деловните партнери. Денес, Филип ФВ Хартинг и Мареза ВМ Хартинг-Херц се третата генерација на чело на оваа престижна компанија ...

Откако создадоа секакви производи, тие создадоа Хан приклучок, заштитен бренд Хартинг, кој постигна огромен успех на пазарот и ќе се етаблира како глобален стандард. Оваа компонента стана главна оска на пазарот за целата технолошка група.

Малку по малку порасна по број на членови и во производствени погони, успех по успех. Во моментов тие веќе имаат 14 погони за производство и 43 продажни центри низ целиот свет. Сега тие се етаблираа како еден од водечките светски даватели на решенија за индустриска врска за напојување со податоци, сигнал и напојување.

Во прилог на конектори, компанијата исто така произведува и други компоненти, како што се електронски кутии за регистрирање за комерцијална употреба, електромагнетни активатори за автомобилско и индустриско производство, уреди за полнење, кабли на возила, како и други видови хардвер и софтвер за различни апликации, меѓу кои се наоѓа и роботика.

Официјална веб страна

Хартринг Хан конектор

Хартинг хан

Еден од неговите starвездени производи, како што коментирав, е Хан приклучок од Хартинг. Има голема разновидност и се карактеризираат со нивната едноставност и брзо ракување, робусноста што ја обезбедуваат, флексибилноста на употребата, долготрајниот животен циклус и можноста за составување без употреба на каков било вид алат

Вториот е многу важно, бидејќи многу од приклучоците што постојат во компанијата, без разлика дали се за индустриска употреба или за која било друга употреба, секогаш подразбираат користење на некои алатки за нивна инсталација.

Покрај сето тоа, конекторот Хартинг Хан исто така беше заштитено (IP) така што може да издржи одредени надворешни услови на влажност, прашина, туѓи тела, механички удари, истури течности итн. Се разбира, заштитата е сертифицирана според стандардите IEC 60 529 и DIN EN 60 529.

Повеќе информации за Хан и додатоци

Модели на конектори Хан

Овие индустриски приклучоци Хартиг Хан биле дизајниран да ги задоволи сите индустриски барања, комерцијални, земјоделски, за употреба во работилници и други видови на апликации. Сето тоа благодарение на лесното склопување и механичката, електричната и заштитата од други надворешни услови.

Хартинските приклучоци се класифицираат според нивната примена, бројот на столбови, напонот и струјата, издвојувајќи го следново типови:

 • Хан А.
 • Хан Д / ДД
 • Хан Е / ЕЕ
 • Хан Хв Е.
 • Имај ком
 • Хан модуларен
 • Хан ХсБ
 • Имајте AV
 • Имаат предвремени
 • Тие имаат пристаниште
 • Хан П.
 • Хан Брид
 • Хан Пуш Повлечи

Општо, тие се задоволни со елементи како што се хаубата и основата, покрај тоа што имаат разновидност за тоа дали се машки или женски, за различни видови собранија. И, секако, Хартинг има и секаков вид дополнителни додатоци како кабли, кутии, фитинзи итн.

Каде да купите производи од Хартинг?

Можете купете ги овие приклучоци и други производи Хартинг во разни специјализирани продавници, а исто така и на некои интернет страници што ги продаваат. Нивните цени се многу различни во зависност од видот на избраниот производ, но еве неколку главни моменти:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.