Започнување со Arduino: кои табли и комплети можат да бидат поинтересни за почеток

табла ардуино

Во HWLibre има многу проекти извршени врз основа на една од различните опции на Arduino кои се присутни на пазарот за кој зборувавме. Вистината е дека можностите се многу и, како што обично се случува, секој од нив има свои особености и обично е поинтересен од останатите за да се спроведе одреден проект за неговите карактеристики.

Поради ова денес сакаме да застанеме за момент и, наместо да продолжиме да зборуваме за различни проекти, да земеме малку воздух и да се состанеме за да разговараме за многу едноставна тема и дека сигурно, кога ќе започневме на овој свет, тоа ќе ни служеше добро.помош како што е буквално од каде да се започне, нешто што сигурно ќе биде од голема корист за сите оние луѓе кои започнуваат во овој забавен и разигран свет.

Ако сте ја достигнале оваа точка, сигурно ќе бидете страствени за сè што може да понуди одредено знаење што ќе ви овозможи, на пример, да креирате свои роботи, да автоматизирате различни дневни активности што ги извршувате во вашиот дом ... и сите ова благодарение на употребата на многу ефтина бесплатна хардверска платформа. Да започнеме?

проект ардуино

Постојат различни типови на плоча Arduino, кој да изберам?

Откако ќе ви стане јасно што сакате да направите, можеби првиот чекор е токму да одлучите која табла Arduino треба да ја изберете. Верувале или не, вистината е дека оваа одлука ќе биде основа на конечниот резултат што го добивате оттогаш нејзината архитектура може да ги ограничи вашите идеи доста и пред се решенијата што можете да ги прифатите за да се добие проект.

Многу важна точка не е само големината и периферните уреди што можете да ги поврзете на неа, туку самата плоча бидејќи не само што можеме да се ограничиме на стекнување на Arduino како такво, мислам на официјален одбор, туку и на овие официјални модели (таму се неколку конфигурации) мора да додадеме сè што ни нудат сите тие компатибилни табли, нешто што многу ги проширува нашите опции бидејќи, ако на почетокот Потребна ни е специфична големина и приклучок од одреден тип, можеби официјалната табла не ја нуди туку компатибилна.

различни табли од ардуино

Официјални табли на Arduino

Ардуино, со текот на годините (се појавува на пазарот од 2006 година) премина од понудата во единствен формат во постоење достапна денес во не помалку од 12 различни верзии на кои, кога ќе дојде време, можеме да ги додадеме веќе прекинатите. Во овој момент, ако не можете да ја пронајдете таблата што најдобро одговара на вашите потреби, можеби можете да набавите еден од додатоците, додатоците и комплетите што Ардуино официјално ги продава преку својата веб-страница или од кој било од нејзините официјални дистрибутери.

Во овој момент, како што можете да видите на претходната слика, во основа разликите помеѓу опциите што ни ги нуди Arduino се базираат главно на големина, поврзаност и количина на аналогни и дигитални влезови и излези со кои има избраната плоча. Точка што мора да ја земеме предвид е внатрешната меморија што ја нуди самиот одбор, така што за покомплексниот (на ниво на код) проектот што ќе го монтираме, ќе бара поголема меморија.

Меѓу различните опции што ги имаме, ние сме во првиот чекор Не се пронајдени производи, без сомнение најосновниот модел и за возврат оној со најголем број влезови и излези. Според мене, идеално е ако започнете.

Еден чекор погоре го наоѓаме Ардуино Нула, идеално ако ви треба повеќе енергија бидејќи тие имаат помоќен процесор и поголема меморија и RAM и ROM. Во случај да ви требаат повеќе дигитални влезови со кои ќе поврзете различни модули, идеална опција би била да набавите еден Ардуино Мега.

Во овој момент, детал мора да се земе предвид, од една страна, фактот дека за жал има многу лажни табли на Arduino на пазарот, што понекогаш може да биде многу тешко да се открие дали се точни или лажни, особено ако бараме a Arduino Uno. Второ, да ти кажам дека плочите Arduino се наменети само за пазарот во Соединетите држави, додека надвор од ова марката се продава како оригинална единствената разлика помеѓу двете брендови е легална и маркетинг прашања.

компатибилна табла со ардуино

Ардуино компатибилни табли

Во тоа време, особено кога имате доволно познавање на електроника, дури би можеле да ја разгледате идејата за изградба на ваша сопствена плоча компатибилна со сите комплети и додатоци на Arduino. Ова е токму идејата што ја следеа многу производители кои буквално ја искористија привлечноста и славата на оваа платформа за да понудат решенија, некои многу интересни, целосно компатибилен со a пониска цена.

Меѓу компатибилните плочи што можеме да ги најдеме, потребно е да се разликува дека, според мое мислење, најдобрите се оние што ви дозволуваат користете развојна средина Ардуино ИДЕ Додека, на ниво на хардвер, тие ви дозволуваат да го користите истиот хардвер, особено во однос на компонентите, бидејќи, во компонентите, ќе најдете и многу различни производители со многу различни предлози. Меѓу различните примери што можеме да ги најдеме ги истакнуваат најпознатите, особено од заедницата што постои и која, кога ќе дојде време, може да биде многу корисна во прашања поврзани со техничката поддршка:

 • Фридвино: Можеби најпознатото, ова семејство компатибилно со Ардуино има неколку модели на плочи идентични со оригиналните верзии. Најмногу препорачан модел е Epic, што одговара на Arduino Mega и чини 44 долари.
 • Зигдуино: Еден од компатибилните модели кои додаваат дополнителна функционалност за скоро иста цена како и оригиналот. Во овој случај, вградена е Zigbee конекција за 70 долари.
 • Фудуино: Еден од моделите компатибилен со Arduino Uno најприфатлива што можете да ја добиете. Чини помалку од 7 евра и има модели компатибилни со повеќе верзии.
 • Фредуино: Како што можете да видите, дел од трикот на компатибилните табли е да се комплицира името можеби за да се искористи конфузијата. Овој модел е еквивалент на таблата Uno, но чини само 18 евра.
 • Сент Смарт: Компатибилен со Arduino Mega 2560, чини помалку од 20 евра.
 • XcИзвор: Еден од неговите најинтересни модели е оној што е компатибилен со Arduino Uno, и излегува за 12 евра.
 • BQ Zum Core: Иако оваа табла е многу интересна, вистината е дека треба да бидете претпазливи дека не е целосно компатибилен со Arduino. Идејата е дека по оваа опција е создадена цела заедница каде што можете да најдете модули, упатства, поддршка, па дури и програмско опкружување кое е компатибилно со табли на Arduino.

комплет ардуино

Препорачани почетни комплети

Откако решивме кој одбор е најинтересен за нашиот проект, дали е официјален или компатибилен, време е да се купи комплет. Во основа, при избор на табла, она што го имаме е само оваа, табла, но потребни ни се други елементи, како што е USB кабел од кој ќе го вчитаме нашиот софтвер во неговата меморија или ќе го напојуваме неговото напојување до посложени модули со кои ќе се даде поголемо значење целиот проект.

За да не се комплицираме премногу, бидејќи барањата на проектот ќе нè натераат да сфатиме што точно може и што не може да ни требаат, ќе продолжам да коментирам за одредени почетни комплети што можете да ги најдете во која било официјална продавница или дистрибутер на бренд, како од самиот Arduino, така и од која било од нејзините компатибилни плочи. Во оваа смисла, во зависност од компонентите вклучени во комплетот, тоа ќе биде повеќе или помалку скапо, опциите се многубројни и разновидни:

 • Официјален комплет Arduino: Комплет за стартери, на шпански јазик и со рачни и различни проекти подготвени за составување.
 • Комплет Arduino Верзија 3.2 на Sparkfun: Официјален комплет за почетници и средно ниво со сè што ви треба за првите проекти на програмирање и интеракција со хардверот. Вклучува целосен прирачник на англиски јазик, но шпанската верзија може да се преземе преку Интернет.
 • Комплет за стартување Arduino: Совршен почетен комплет со гаранции за квалитет. Тоа е комплетот што продава www.arduino.org (компанијата што има контрола врз брендот Ардуино надвор од САД). Овој комплет вклучува прирачник на шпански јазик, плочата Arduino UNO и на многу шпански веб-страници се продава како оригинал.
 • Комплет компатибилен со Arduino Uno R3: содржи 40 компоненти во практична случај. Таа е една од најевтините опции.
 • Не се пронајдени производи: Ако сакате да одите на плочката компатибилна со Funduino, овој комплет е подобра опција од посебната табла.
 • Комплет Куман Супер Стартер: Идеално за почетници. Еден од најпознатите неофицијални компатибилни комплети Arduino. Вклучува 44 компоненти, упатства и изворен код за проектите.
 • Не се пронајдени производи: Комплет е обновен во 2016 година и со компонента повеќе од претходната (49 компоненти). Вклучува повеќе од 20 проекти во овој комплетен сет со сè што ви треба за да се вклучите целосно во Arduino.
 • Основен комплет за започнување на SainSmart: Комплет Arduino UNO по прилагодена цена и со сè што ви треба за да започнете да експериментирате и да извршите до 17 проекти следејќи ги вашите упатства. Не го вклучува упатството со упатства чекор-по-чекор, но сето тоа е достапно за преземање и тие исто така имаат канал на YouTube.
 • Зум комплет: Со многу внимателна презентација и разновидни и квалитетни компоненти.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Unai dijo

  Разликува оригинални плочи и копии, кога зборуваме за табличка и софтвер со отворен извор, тоа малку писка…. особено кога неколку членови на оригиналната група што развија ардуино отворено отидоа во канцеларијата за патенти да ја регистрираат трговската марка ардуино.

 2.   Салвадор dijo

  Хибридот помеѓу Ардуино од овие и Лавот 2 работеше многу добро за мене. 3D-отпечатоците се прекрасни на оваа опрема, а потоа се прилагодуваат на „Ардуино“, многу работи можат да се направат

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз