На Зимските олимписки игри ќе има беспилотни летала способни да ловат други беспилотни летала

Олимписки игри

За жал и поради злоупотребата што некои контролори, свесно или несвесно, ја прават со своите беспилотни летала, во кој било случај со големина и пред можноста за опасност, денес се чини од суштинско значење да се монтира некаков вид на систем што е способен да го неутрализира присуство на некаков дрон во одредени заштитени подрачја. Како што сигурно размислувате, прославата на Зимски олимписки игри Тие не се исклучок и властите одговорни за нивната организација веќе се изјаснија во врска со ова.

Најпогодна идеја, претпоставуваме во однос на трошоците за нејзино спроведување и стапката на успех, што организаторите ја имале е да користат беспилотни летала способни да фатат други беспилотни летала, односно таа идеја што во некоја друга прилика веќе ја изложивме од кој ќе користи многу специфичен модел на беспилотно летало опремен со одреден систем преку кој може лансирање мрежа во која е заробен кој било вид дрон што може да лета низ областа на влијание на мрежата.

Организаторите на Зимските олимписки игри ќе користат беспилотни летала опремени со мрежи за фаќање непознати предмети

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е изложено, очигледно овие беспилотни летала ќе летаат во секое време на висина помеѓу 150 и 200 метри висока. Како може да биде поинаку и да биде многу појасно за тоа што се случува околу нив, тие, покрај гореспоменатата мрежа, ќе бидат опремени со надзорна камера, способна да сними сè што се случува околу нив, на овој начин Кога контролорот открива некои вид неидентификуван предмет што лета во близина на дронот, дронот може да го фати.

Нормално и покрај фактот дека стојат компании кои стојат зад овој вид развој, вистината е дека овој вид беспилотни летала тие не се ништо повеќе од професионални модификации на беспилотни летала, побрзо и со поголем дострел од типичните беспилотни летала од познати брендови како DJI. Тие содржат капсула што пука во мрежа што се заплеткува меѓу моторите на беспилотното летало што треба да се фати, со што се предизвикува да престане да работи и може да се повратат од безбедносните сили.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.