Ом закон: сè што треба да знаете

Ом закон, сијалица

Ако започнувате во светот на електричната енергија и електрониката, сигурно сте слушнале илјада пати познато Ом закон. И тоа не е за помалку, бидејќи тој е основен закон во оваа област. Воопшто не е комплицирано и обично се учи на почетокот поради тоа колку е суштинско, и покрај тоа, сè уште има почетници кои не го знаат тоа.

Во овој водич ќе научи се што ти треба за овој закон на Ом, од тоа што е, до различните формули што треба да ги научите, како може да се користи Практични апликацииитн. И, за да ги направам работите уште полесни, ќе направам многу поинтуитивна споредба помеѓу електричен систем и воден или хидрауличен систем ...

Споредба со хидрауличен систем

споредба со вода наспроти електрична енергија

Пред да започнам, би сакал да имате јасна идеја за тоа како работи електричен систем. Може да изгледа комплицирано и многу поапстрактно од другите системи, како хидрауличен кога течност тече низ различни цевки. Но, што ако направивте а вежба за фантазија и замислете дека електроните на електрична енергија се вода? Можеби тоа би ви помогнало на брз и основен начин да разберете како навистина работат работите.

За ова, ќе направам споредба помеѓу еден електричен и еден хидрауличен систем. Ако започнете да го визуелизирате на овој начин, тоа ќе биде многу поинтуитивно:

 • Диригент: замислете дека тоа е цевка за вода или црево.
 • Изолациски: Може да помислите на елемент што го запира протокот на вода.
 • Електрична енергија: тоа не е ништо повеќе од проток на електрони што минуваат низ спроводник, па можете да го замислите како проток на вода што поминува низ цевка.
 • Напон: за напонот да тече низ колото треба да има потенцијална разлика помеѓу две точки, како да ви треба разлика во нивото помеѓу две точки помеѓу кои сакате да тече вода. Тоа е, можете да го замислите напонот како притисок на водата во цевка.
 • Отпорност: Како што покажува неговото име, тоа е отпорност на премин на електрична енергија, односно нешто што се спротивставува. Замислете дека сте ставиле прст на крајот од цревото за наводнување во вашата градина ... што ќе го отежни излезот на млазот и ќе го зголеми притисокот на водата (напон).
 • Интензитет: интензитетот или струјата што поминува низ електричен спроводник може да биде слична на количината на вода што поминува низ цевка. На пример, замислете дека една цевка е 1 ″ (помал интензитет), а друга цевка е 2 ″ (поголем интензитет) исполнети со оваа течност.

Ова исто така може да ве наведе да мислите дека можете да го споредувате електрични компоненти со хидраулика:

 • Cellелија, батерија или напојување: може да биде како чешма вода.
 • Кондензатор: може да се сфати како резервоар за вода.
 • Транзистор, реле, прекинувач ...- Овие контролни уреди може да се разберат како допир што можете да го вклучите и исклучите.
 • Отпорност- Може да биде отпорот што го давате кога ќе го притиснете прстот на крајот на цревото за вода, некои регулатори / млазници за градина и сл.

Се разбира, можете да размислите и за она што е кажано во овој дел за да го добиете други заклучоци. На пример:

 • Ако го зголемите пресекот на цевката (интензитет), отпорноста ќе се намали (видете Ом закон -> I = V / R).
 • Ако го зголемите отпорот во цевката (отпор), водата излегува со поголем притисок со иста брзина на проток (видете Ом закон -> V = IR).
 • И, ако го зголемите протокот на вода (интензитет) или притисокот (напон) и го насочите млазот кон вас, тоа ќе направи поголема штета (поопасен електричен удар).

Се надевам дека со овие симили разбравте нешто подобро ...

Што е Ом закон?

Формули на законот Ом

La Ом закон Тоа е фундаментална врска помеѓу три основни величини кои се интензитетот на струјата, напнатоста или напонот и отпорот. Нешто основно за да се разберат принципите на работа на кола.

Името го добил по неговиот откривач, германскиот физичар Georgeорџ Ом. Тој беше во можност да забележи дека на постојана температура, електричната струја што тече низ фиксен линеарен отпор е директно пропорционална на напонот што се применува преку него и е обратно пропорционален на отпорот. Тоа е, јас = V / R

Тие три величини на формулата може да се решат за да се пресмета напонот во однос на вредностите на интензитетот и отпорот, или исто така и отпорот како функција на дадениот напон и интензитет. Имено:

 • Јас = V / R
 • V = IR
 • R = V / I

Каде што сум I интензитетот на струјата на колото изразен во ампери, V напонот или напонот изразен во волти и R отпорноста изразена во оми.

Од ejemploЗамислете дека имате ламба што троши 3А и работи на 20v. За да го пресметате отпорот, може да примените:

 • R = V / I
 • R = 20/3
 • R6.6 Ω

Многу едноставно, нели?

Апликации за закон за Ом

на Апликации за законот Ом Тие се неограничени, можат да ги применуваат на мноштво пресметки и проблеми со пресметките за да добијат некои од трите величини што ги поврзува во кола. Дури и кога кола се исклучително сложени, тие можат да бидат поедноставени со цел да се примени овој закон ...

Треба да знаете дека тие постојат два исклучителни услови во рамките на законот Ом кога зборуваме за коло, и тоа се:

 • Краток спој: во овој случај тоа е кога две патеки или компоненти на колото се во контакт, како кога има елемент што остварува контакт помеѓу два проводници. Тоа резултира во многу радикален ефект кога струјата е еднаков на напонот и завршува со горење или оштетување на компонентите.
 • Отворено коло: е кога колото е прекинато, или намерно со помош на прекинувач, или затоа што некој проводник е исечен. Во овој случај, ако колото се набудуваше од перспектива на законот Ом, може да се потврди дека има бесконечен отпор, па затоа не е способен да спроведува струја. Во овој случај, тој не е деструктивен за компонентите на колото, но нема да работи за времетраењето на отвореното коло.

Potencia

моќ

Иако основниот Ом закон не ја вклучува големината на електрична струја, може да се користи како основа за нејзино пресметување во електричните кола. И тоа е дека електричната енергија зависи од напонот и интензитетот (P = I · V), нешто на што самиот Ом закон може да помогне да се пресмета ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.