Планирана застареност: уметност на измама за да потрошите повеќе ...

планирана застареност

La планирана застареност тоа е чуден феномен од кој потрошувачите знаат и се плашат. Но, и покрај тоа што е отворена тајна, сепак има многу тајност. Покрај тоа, производителите на сите видови производи и услуги го претворија во уметност со цел да постигнат повеќе придобивки по цена на клиентите што треба да заменете ги вашите уреди на избрзан начин.

Ова носи голем број проблеми, не само економскиот за принудување на корисниците да инвестираат во купување нови производи. Исто така, подразбира и други јасни недостатоци, како што е генерирање поголема количина на емисии и отпад што воопшто не придонесуваат за поодржлив и еколошки систем.

Што е планирана застареност?

планирана застареност

La планирана застареност Се состои од производство на стоки со краток корисен век, така што потрошувачите треба да го повторат купувањето на краток рок. Ова зло во индустријата не е ново сега, иако сега е кога најмногу се зборува. Тоа е воспоставено во секторот долго време. Всушност, еден од првите производи што беа погодени од овој феномен беа првите прототипови на светилки од Томас Алва Едисон во 1901 година.

Самиот Едисон создаде а прототип во траење од 1500 часа, што би било успех за продажбата на компаниите задолжени за неговото производство. Можно е да се создадат многу потрајни светилки, меѓутоа тоа би значело дека тие нема да се продадат толку многу. Картелот Фобус, исто така, ќе биде создаден за да ги санкционира сите производители кои создаваат уреди што траат повеќе од 1000 часа. Цела парцела договорена во секторот да ви ги наполни џебовите и да ви ги испразни ...

До тогаш немаше еколошка свест, немаше потрошувачки права, така што целиот свет почна да голта со оваа практика која трае до денес. Покрај тоа, за оваа практика ќе дојдат нови пресвртници, кога ќе се прошири во многу други сектори за да го контаминираат целиот пазар на производи, па дури и нематеријални добра или услуги како што е софтверот.

Неодамна Епл е една од најкритичните компании Доби поради програмирана застареност на своите уреди, како што е iPod, или на некои од неговите iPhone телефони, кои дури предизвикаа поплаки од одредени организации како што е OCU.

Видови планирана застареност

Закажана застареност

На суптилен и речиси транспарентен начин за корисникот, производителите и дизајнерите имаат с everything многу добро осмислено за да добијат максимална корист од она што го произведуваат. Сепак, стратегиите можат да бидат многу разновидни во секој производ, наоѓајќи неколку видови на планирана застареност како што се:

 • Застареност на планираната корист: е она што влијае на перформансите на купениот производ. На пример, може да биде капацитетот на меморијата што останува мал и треба да купите поголема, перформансите на процесорот, моќноста на моторот итн.
 • Социјална или психолошка програмирана застареност: Тоа се постигнува преку маркетинг, маркетинг и манипулација со општеството. Стив Jobобс беше експерт за тоа. Тоа е оној што ги поттикнува потрошувачите да имаат уред да чувствуваат дека се дел од општествената нормалност или да направат одредени трикови, така што корисникот мисли дека нивниот уред е веќе застарен и мора да го промени. На пример, да имате iPhone како повеќе шик и идентитетски објект на повисока општествена класа.
 • Функционална или стандардна закажана застареност: во овој друг случај, програмираната застареност е она што предизвикува производ да се скрши или да се расипе откако ќе помине гарантниот период, така што ќе треба да го замените со друг. Тоа е едно од најраспространетите денес, и сигурно сте слушнале дека за «X -те повеќе не траат како порано«, Способност за замена X за автомобили, апарати или што и да е ...
 • Индиректна застареност: Тоа е поврзано со претходното, бидејќи е она што ве спречува да бидете во можност да поправите производ затоа што нема резервни делови, бидејќи производителот многу го отежнува поправката или затоа што деловите чинат повеќе од купување нова.
 • Закажана застареност поради некомпатибилност: може да биде слично на придобивката, но е насочено кон некомпатибилност. На пример, кога ажурираат оперативен систем и тој не поддржува уред и ве принудува да купите понов ако сакате да уживате во подобрувањата, или нова порта некомпатибилна со претходните, итн.
 • Забележете застареност: вообичаено е многу често во печатачи или мултифункции, кога уредот предупредува дека касетите со мастило или тонери се застарени или треба да се сменат, или дека одредени средства за чистење глави за мастило се подготвуваат да престанат да работат по одредено време, ажурира фирмверот што ве принудува да престанете да користите одредени компатибилни потрошни материјали итн.
 • Еколошка застареност: кога ќе ве натераат да купите друг нов производ кој наводно е поодржлив, енергетски ефикасен и еколошки. И можеби тоа е така, но може да се случи и неговото заменување да генерира повеќе проблеми отколку што решава, на пример, генерирање е-отпад или електронски отпад. Покрај тоа, овој термин е тесно поврзан со зелено перење или зелено миење на лицето што многу компании сакаат да се преправаат ...

Други сектори Различни од хардверот и софтверот, тие исто така имаат друга застареност, како што се естетика за индустријата за мода и додатоци, поради најдобриот датум или рок на употреба за храна или лекови, итн.

Предности и недостатоци на планираната застареност

предности и недостатоци

Навистина планираната застареност има мала или никаква корист од потрошувачите. Тоа само носи проблеми за него. Придобивките се само за компаниите што ги продаваат овие стоки, бидејќи тие се оние кои имаат корист кога треба да купите нови уреди од нив. Тоа е да се каже, нејзината единствена цел е економскиот профит.

Сепак, тоа носи проблеми многу важни што произлегуваат од оваа практика, како што се:

 • Влијанието врз економиите на потрошувачите.
 • Генерирање на поголема количина е-отпад или електронски отпад (и други видови отпад и изведен отпад) што загадува или не завршува со рециклирање.
 • Поголема потрошувачка, што подразбира експлоатација на повеќе ресурси и помалку одржлива индустрија.

На кои сектори влијае?

Индустрија

Планирана застареност не влијае само на светот на новите технологии, како што се хардвер и софтвер, исто така, многу други, како што се возила, мода, храна, фармацевтска индустрија и долги итн.

Борба против планираната застареност

европско знаме

За борба против програмираната застареност, потребна е определба од политичката класа да се воведат санкции за оние што ја практикуваат и да се регулира за да се спречи тоа да се направи. Сепак, многу влади донекаде не сакаат да го сторат тоа поради економскиот притисок од различните групи на притисоци во погодениот индустриски сектор.

Климатските промени и зголемената свест за корисниците им помагаат на некои агенции да започнат да создаваат закони за борба против планираната застареност. Случај за ова е Европската унија, што создаде серија протоколи во корист на европските потрошувачи. На пример, продолжете ги гарантните години, дозволете поправка на производи и натерајте ги производителите да го олеснат ова со модуларен дизајн и производство на резервни делови во долг период, стандардизација на некои компоненти (на пример: полначи), употреба на етикети што покажуваат сигурност на уредите за да му помогнат на потрошувачот да избере подобро, итн.

Сето ова ќе придонесе многу позитивно за влијанието врз животната средина и во борбата против климатските промени, покрај тоа што ги прави потрошувачите посигурни и заштедуваат пари производи.

Како корисник Можете исто така да спроведете некои активности што ќе помогнат во борбата против планираната застареност:

 • Дајте приоритет на купување посигурни и модуларни производи.
 • Повторно користете производи продавајќи ги како половни или донирајте ги за да им дадете нова можност.
 • Рециклирање и фрлање правилно. Ова, иако не придонесува директно во борбата против планираната застареност, добра практика е да се избегне ѓубрето да заврши со контаминација или во несоодветни депонии.
 • Промовирање на културата на одговорна потрошувачка, и социјално и еколошки.
 • Набавете производи што ви олеснуваат поправка, или со делови што може да се отстранат за замена, или од производители кои обезбедуваат долгорочна поддршка и резервни делови.
 • Грижете се за вашите производи за да го продолжите нивниот корисен век.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   раас dijo

  Многу добра статија! Ви благодарам!

  1.    Исак dijo

   Ви благодарам многу што н reading читате!