Проверка на транзистор: објаснето чекор по чекор

IRFZ44N

Пред некое време објавивме туторијал како можеш проверете ги кондензаторитеНа Сега е ред на друг основна електронска компонента, како е тоа. Овде можете да видите како проверете транзистор објаснето многу едноставно и чекор по чекор, и можете да го направите со алатки како конвенционални како мултиметар.

На широко се користат транзистори во мноштво електронски и електрични кола за контрола со овој уред со цврста состојба. Затоа, со оглед на тоа колку се чести, сигурно ќе наидете на случаи во кои треба да ги проверите ...

Што ми треба?

како да изберете мултиметар, како да користите

Ако веќе имаш добар мултиметар, или мултиметар, тоа е единственото нешто што ќе ви треба за да го тестирате вашиот транзистор. Да, ова Мултиметар мора да има функција за тестирање на транзистори. Многу од денешните дигитални мултиметри ја имаат оваа функција, дури и ефтини. Со него можете да измерите NPN или PNP биполарни транзистори за да одредите дали се неисправни.

Ако тоа е ваш случај, ќе треба само да ги вметнете трите пина на транзисторот во приклучокот на мултиметарот што е означен за него и да го поставите селекторот на hFE позиција да се измери добивката. Така, можете да добиете читање и да проверите лист со податоци дали одговара на она што треба да го даде.

Чекори за проверка на биполарен транзистор

како да изберете мултиметар

За жал, не сите мултиметри ја имаат таа едноставна карактеристика, и да тестирајте го на повеќе рачен начин со кој било мултиметар ќе треба да го направите поинаку, со функцијата за тестирање «Диода».

 1. Првото нешто е да го отстраните транзисторот од колото за да добиете подобро читање. Ако е компонента која с yet уште не е залемена, можете да го зачувате овој чекор.
 2. Тест База на издавач:
  1. Поврзете го позитивниот (црвен) вод на мултиметарот со основата (Б) на транзисторот, а негативниот (црниот) вод до емитер (Е) на транзисторот.
  2. Ако е NPN транзистор во добра состојба, мерачот треба да покаже пад на напон помеѓу 0.45V и 0.9V.
  3. Во случај на PNP, иницијалите OL (Over Limit) треба да се видат на екранот.
 3. Тест База до колектор:
  1. Поврзете го позитивниот вод од мултиметарот со основата (Б), а негативниот вод до колекторот (Ц) на транзисторот.
  2. Ако е NPN во добра состојба, ќе покаже пад на напон помеѓу 0.45v и 0.9V.
  3. Во случај да сте PNP, тогаш OL повторно ќе се појави.
 4. Тест Издавач на база:
  1. Поврзете ја позитивната жица со емитер (Е) и негативната жица со основата (Б).
  2. Ако е NPN во совршена состојба, овој пат ќе покаже OL.
  3. Во случај на PNP, би бил прикажан пад од 0.45v и 0.9V.
 5. Тест Колектор до база:
  1. Поврзете го позитивот на мултиметарот со колекторот (C) и негативниот со основата (B) на транзисторот.
  2. Ако е NPN, треба да се појави на OL екранот за да покаже дека е во ред.
  3. Во случај на PNP, падот повторно треба да биде 0.45V и 0.9V ако е во ред.
 6. Тест Собирач до емитер:
  1. Поврзете ја црвената жица со колекторот (Ц) и црната жица со емитер (Е).
  2. Без разлика дали е NPN или PNP во совршена состојба, ќе прикаже OL на екранот.
  3. Ако ги вратите жиците, позитивниот кај емитер и негативниот кај колекторот, и на PNP и на NPN, исто така треба да гласи OL.

Секое различно мерење од тоа, ако е направено правилно, ќе покаже дека транзисторот е лош. Исто така, треба да земете предвид нешто друго, а тоа е дека овие тестови откриваат само дали транзисторот има краток спој или се отворени, но не и други проблеми. Затоа, дури и ако ги помине, транзисторот може да има некој друг проблем што го спречува неговото правилно функционирање.

FET транзистор

Во случај да се биде транзистор FET, а не биполарно, тогаш треба да ги следите овие други чекори со вашиот дигитален или аналоген мултиметар:

 1. Ставете го вашиот мултиметар во функцијата за тестирање на диоди, како и досега. Потоа ставете ја црната (-) сонда на терминалот Drain, и црвената (+) сонда на терминалот Извор. Резултатот треба да биде отчитување од 513mv или слично, во зависност од видот на FET. Ако читањето не е добиено, ќе биде отворено и ако е многу ниско, ќе биде краток спој.
 2. Без отстранување на црниот врв од одводот, ставете го црвениот врв на терминалот Gate. Сега тестот не треба да врати никакво читање. Ако прикаже какви било резултати на екранот, тогаш ќе има истекување или краток спој.
 3. Ставете го врвот во фонтаната, а црниот ќе остане во одводот. Ова ќе ја тестира раскрсницата Drain-Source со активирање и добивање ниско отчитување од околу 0.82v. За да го деактивирате транзисторот, неговите три терминали (DGS) мора да бидат кратко споени и ќе се врати од вклучената состојба во мирување.

Со ова, можете да ги тестирате транзисторите од типот FET, како што се MOSFET. Не заборавајте да ги имате техничките карактеристики или листи со податоци од нив за да знаете дали вредностите што ги добивате се соодветни, бидејќи варира во зависност од видот на транзистор ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.