Сензори за Arduino, одлична комбинација за почетници

Arduino плоча компатибилна со сензори за Arduino

Работата со Arduino може да биде многу моќна и разновидна, но за да го постигнеме ова треба да имаме напредно и разновидно знаење за работата на Arduino и неговите различни додатоци.

Една од додатоците што брзо почнува да се користи е сензорот. Работата на овие и на Arduino може да резултира во интересни проекти, но не само тоа, но ќе ни помогне подобро да ја разбереме работата на нашата табла и како да развиваме проекти со бесплатен хардвер.

Кои се сензорите за Arduino?

Еден од најпопуларните и најкорисните елементи при работа со табли на Arduino Project се сензорите. Сензорите се елементи што ни овозможуваат да ја прошириме функционалноста на таблата, тие работат како додатоци или додатоци што се додаваат на една или повеќе плочи. Во моментот, Таблата Ардуино, сама по себе, не може да фаќа никакви информации однадвор или од околниот контекст., освен ако е посебно што го содржи новиот уред.
Што може да се направи со сензорите Arduino

Во спротивно, може да се користат само информациите што ги испраќаме преку физичките порти на таблата. Ако сакаме да фаќаме информации однадвор, треба да ги користиме само сензорите.

Поврзана статија:
Изградете домашен дрон со табла Arduino и 3D печатач

Нема генерички сензор, т.е. има онолку видови на сензори колку што има и видови на информации што сакаме да ги фатиме, но никогаш не смееме да заборавиме дека овие информации никогаш нема да бидат обработени, но ќе бидат основни информации. Обработката на информациите ќе ја изврши Ардуино или слична табла што делува како мост или медиумски интерфејс помеѓу собраните информации и податоците добиени од софтверот.

Какви видови сензори има за Arduino?

Како што рековме претходно, постојат многу видови сензори за Arduino. Најпопуларните се сензори поврзани со времето, тоа се: сензор за температура, сензор за влажност, сензор за светлина, сензор за гас или сензор за атмосферски притисок. Но, постојат и други видови сензори кои станаа популарни благодарение на мобилните уреди како што се сензорот за отпечатоци, сензорот за ириса или сензорот за глас (да не се меша со микрофонот).

На термометри Тие се сензори кои ја собираат топлинската температура што го опкружува сензорот, многу е важно да се запамети ова бидејќи не е температурата на плочата, туку на сензорот. Добиените информации се испраќаат до таблата Arduino и ни овозможуваат не само да го користиме склопот како термометар, туку и да користиме програми што вршат разни дејства во зависност од надворешната температура на уредот.

Сензор за температура Ардуино

El сензор за влажност Работи скоро исто како и претходниот тип на сензор, но овој пат сензорот ја собира влажноста што го опкружува сензорот и можеме да работиме со него, особено за земјоделските области каде што влажноста на посевите е исто така променлива што треба да се земе предвид.

El сензор за светло скокна на популарност по нејзината примена на мобилни уреди. Најпопуларната функција е затемнување или изведување на одредени активности врз основа на светлината што ја прима уредот. Во случај на мобилни телефони, во зависност од степенот на светлина што го прима сензорот, екранот на уредот ја менува осветленоста. Земајќи го ова предвид, можеме да заклучиме дека проектите поврзани со земјоделскиот свет го земаат предвид овој вид сензори за Ардуино.

Поврзана статија:
LED коцка

Ако бараме безбедносен уред, за програмирање или едноставно пристап до софтверот Ардуино, добра опција е да користите сензор за отпечатоци. Сензор кој ќе побара отпечаток од прст за да го блокира или деблокира пристапот. Сензорот за отпечатоци стана популарен подолго време, но вистина е дека досега нема многу повеќе функции надвор од отклучувањето на елементите.

Сензор за отпечатоци за ардуино

Сензорот за глас е исто така ориентиран кон светот на безбедноста иако во овој случај лесно може да се однесе во други светови како што е светот на АИ или гласовни асистенти. Така, благодарение на сензорот за глас, паметниот звучник може да препознава звуци и исто така да разликува различни улоги или видови на корисници врз основа на тонот на гласот што го поврзуваме. За жал, и сензорот за отпечатоци и сензорот за глас се прилично скапи сензори и тешко можат да се добијат и работат, барем за најпознатите почетници кои работат со Arduino.

Може ли да користам сензор ако сум почетник?

Прашањето од милион долари за многу читатели на овој напис е дали е можно или не да се користат сензори со ниско знаење. Одговорот е да. Тоа е повеќе, многу водичи препорачуваат брзо користење на сензори со Arduino, со цел да се забрза вашето учење.

Обично прво учите да користите LED светла, брз и лесен проект за учење. Подоцна, сензорот за температура или сензорот за влага почнаа да се користат, сензори лесни за употреба, лесни за стекнување и имаат многу проекти кои помагаат да научите како да ги користите овие типови уреди.

Кои сензори се препорачуваат да се користат за да се користат на Arduino?

Постојат многу видови на сензори и секој од нив се произведени од разни брендови, така што бројот на сензори е многу висок. Ако сакаме да создадеме проект со еден сензор или со неколку сензори, прво ние треба да одлучиме каков живот ќе има овој проект. Ако правиме единствена единица со прототип, најдобро е да избереме да користиме висококвалитетни сензори, така што оваа информација ќе биде што е можно попрецизна.

Комплет Arduino со сензори од разни видови

Ако напротив сакаме креирајте проект кој подоцна ќе биде масовно реплициран, прво препорачувам да го користите најевтиниот сензор што можеме да го најдемеПодоцна, кога ќе потврдиме дека работи, тогаш ќе тестираме неколку типови сензори со иста функција. Подоцна, кога ќе контролираме повеќе над сензорите, веќе ќе знаеме кој модел или тип на сензор ќе го користиме кога ќе создадеме нов проект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рајмундо dijo

    Одлични информации, кој од вас би можел да побара одредена?

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз