Ние го анализираме 3D скенерот BQ CICLOP

BQ Циклоп

Во CES на годината 2015 презентирани bq во општеството негово 3D скенер за CICLOP. Тоа беше проект со отворен извор со кој компанијата ја сподели со целата заедница на производители потребната работа за развој на скенерот. На тој начин корисниците би можеле да соработуваат за сопствените идеи и подобрувања.

Во оваа статија ќе анализираме како старее овој производ и ако сè уште е корисно да се добие модел на овие карактеристики.

Технологија што се користи за 3Д скенирање

Ciclop е скенер врз основа на 3Д триаголација која вклучува а пар ласери кои проектираат две линии на ротирачки предмет на ротирачка платформа. Камера ги снима и текстурите и формите на скенираниот предмет.

Црниот предмет прима ласерскиот зрак линеарно тоа се отклонува со рефлексија и е зафатен од сензорот што ја пренесува позицијата на секоја точка на откриениот зрак до софтверот за реконструкција и тој го снима во својата база на податоци заедно со останатите за да може да ја формира целосната 3Д слика. Штом предметот ја промени својата форма или позиција, светлото на инцидентот повеќе не се рефлектира на ист начин, така што не е насочено кон истата област на фотоапаратот и затоа е регистрирана друга точка на моделот што треба да се скенира .

Да може да ги обработи сите добиени информации преку камерата и управувајте со опциите и параметрите на скенерот, bq го разви Хорус, мултиплатформа и бесплатна апликација.

3D скенерот BQ Ciclop дозволува скенирајте објекти со дијаметар до 205 mm широк 205 mm до резолуција до 500 микрони во приближно време од 5 минути.

La електроника на скенерот е составен од a Табла базирана на Arduino, камера Logitech, 2 линеарни ласери и степер мотор.

Карактеристики на 3D скенерот BQ Ciclop

Максимална големина на скенирање: 205мм (дијаметар) x 205мм (висина).
Оптика / сензор: Камера Logitech C270 HD 1280 x 960
Резолуција: 500 микрони
Димензии на скенер: (x) 450 x (y) 330 x (z) 230 mm
Затемнето место на скенирање: (р) 205 х (ч) 205 мм
Тежина на скенерот: 2 кг прибл
Точност на скенирање: 500 микрони
Брзина на скенирање: 3-4 мин. Прибл.
Чекори по ротација: Помеѓу 1600 и 160 година

Се чини дека иако поминаа неколку години од лансирањето на овој производ, опциите за набавка на уред по разумна цена не се зголемија и Тековните домашни скенери ги имаат практично истите карактеристики како и моделот bq.

Отпакување, составување и инсталирање на BQ Ciclop 3D скенер

El монтажа е многу едноставна а производителот многу добро го документирал. Во зависност од тоа колку вешто го следите упатството може да трае помеѓу 30 минути и еден час опремата да биде целосно собрана. Ние го завршивме многу брзо, без да се двоумиме во кој било чекор или да откажеме кој било дел поради погрешно толкување на упатството.

Производителот дури објави видео на youtube во кое само 3 минути детално покажува како треба да ги поставиме сите парчиња.

И покрај фактот дека со производот се испорачуваат прирачници на различни јазици, препорачуваме да ги проследите веб портал Што имате за вашите производи?. Во тие објавија се што ви треба да го користите вашиот скенер. Од прирачници до најновата верзија на софтверот Хорус.

Темелно

Секогаш ни е смешно кога купуваме производи што имаат делови испечатени од печатари FDM. Во случај на скенер, сите пластични компоненти се отпечатени во PLA. Комплексно е што една мала компанија мора да прибегне кон оваа практика, но тешко е да замислиме дека овој процес може да биде попрофитабилен за компанија како bq отколку правење калап за инјектирање. Сепак, можеме да го потврдиме тоа квалитетот на печатењето на овие компоненти е одличен.

детали BQ Ciclop

За правилно работење на скенерот треба да го инсталирате софтверот Хорус и двигателите на веб-камерата Logitech што го вклучува системот, сето ова може да се најде на веб-порталот на производителот

Откако ќе се направи првото подигање, проверуваме дали софтверот е одговорен за ажурирање на фирмверот на таблата arduino Што вклучува. Ако направивме свој скенер можеме да користиме која било табла arduino што ги исполнува спецификациите детални од производителот. Многу значаен детал за добрата работа на bq.

Имаме сè собрано и поврзано со компјутер, време е да го инсталираме софтверот и да го извршиме нашето прво скенирање.

Првиот проблем со кој се соочивме е тоа што различните веб-камери поврзани со компјутерскиот хорос не можеа автоматски да идентификуваат која да ја користи и софтверот не е во можност јасно да ги прикаже веб-камерите што ги наоѓа. Во неколку обиди ја најдовме точната веб-камера, ништо сериозно.

Можеме да скенираме само површини или да фаќаме и боја, користејќи ги двата ласери или само едниот.  И таму е бесконечни опции што можеме да ги прилагодиме да го оптимизираме скенирањето според карактеристиките на околината во која го правиме скенирањето.

Први скенирања

Нашето прво скенирање е катастрофа, што од друга страна е тотално логично, ние започнавме да скенираме без да размислиме. Посета на форумите на производителот нè учи на тоа ласерскиот систем за триагулација е многу чувствителен што позицијата каде што се пресекуваат 2-те ласери е совршено порамнета во центарот на грамофонот. Сепак, BQ занемари нешто едноставно како што е обележувањето на центарот на споменатата платформа. Решен квадрат, компас, хартија, пенкало и проблем. Откако ќе се калибрираат ласерите, квалитетот на скенираните предмети значително се подобри.

Кога скенираме објект, добиваме мрежа од точки што можеме да ги зачуваме во .ply формат, но оваа датотека не може да се користи во кој било печатач бидејќи вообичаениот формат е .stl. Друга посета на веб-страницата на производителот појаснува дека софтверот хорус не генерира датотеки .stl за да го постигнеме овој формат, мора да користиме друга програма со отворен извор.

Да се ​​искористи втор софтвер за да се постигне посакуваниот резултат, искуството за користење на скенерот го прави нешто помалку заокружено. Сепак bq ги документираше сите чекори потребни за да се заврши задачата.

Тест за скенирање

На сликата можеме да го видиме скенираниот модел и добиената 3Д слика

Со оглед на извршените тестови, можеме да го потврдиме тоа резултатите ќе бидат многу различни во зависност од голем број варијабли. Од осветлувањето на областа во која го имаме скенерот, точноста на калибрацијата што сме ја извршиле или дури и боите што ги вклучува скенираниот предмет.

Едно од подобрувањата препорачани од производителот е скенирајте го објектот неколку пати под различни агли така што мрежестата точка има најмал број на области што не може да ги достигне светлината од ласерските зраци.

Цена и дистрибуција

Иако оваа опрема е на пазарот веќе 2 години и Не е достапна на веб-страницата на сопственикот на производителот, сè уште можеме да го најдеме во други установи за А. приближна цена од 250 €.

Заклучок

3Д скенирањето на обликот е сложен процес за кој се развиени безброј техники и опрема што чинат илјадници евра. Ние мора да го претпоставиме ограничувања што ќе имаме со каква било опрема за домаќинството.

Овој тим има одличен сооднос квалитет / цена и 2 години по неговото претставување на пазарот не е застарено. Средствата обезбедени од производителот го олеснуваат корисничкото искуство што е можно повеќе.

Добивме многу различни резултати помеѓу различните предмети што ги скениравме, но со трпеливост можеме да добиеме форми што се прилично верни на оригиналите.

Тоа е соодветен производ за оние креатори кои сакаат fondубител на 3Д печатење кои уживаат во целиот процес на создавање и не очекуваат совршени резултати од првиот момент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Elоел Онтуња dijo

  Интересна статија пријателе, правам студија за постојните 3Д скенери на пазарот, дали можете да ми помогнете со некои информации за компанијата BQ

 2.   Julулиет dijo

  Добро утро, го имам скенерот но не можам да го добијам софтверот horus 3d, би ми помогнал ако го имаш бидејќи го нема ни на github.
  Останувам внимателен на секоја грижа.