Arduino MKR WAN 1300 и Arduino MKR GSM 1400, новите табли за IoT од Arduino Project

МКР ВАН 1300

За време на овие денови, во Newујорк се одржа најважниот саем на производители на годината. Саем на кој најпопуларните и не толку добро познати проекти ги претставија своите проекти и нивните нови уреди. Ардуино исто така беше на овој саем и претстави два нови табли на семејството Ардуино.

Овие плочи се познати како Arduino MKR WAN 1300 и Arduino MKR GSM 1400. Две мали табли што се фокусирани на IoT светот и кои секако ќе му помогнат на корисникот да прави паметни проекти или барем да учествува на Интернет на нештата.

Плочката MKR WAN 1300 има безжична комуникација прикачена на изгледот на таблата МКР Нула одбор, односно, ќе имаме поддршка за 32-битни апликации. Карактеристики на плочата 256 KB флеш меморија и 32 KB SRAM. Може да работи на моќност на две 1,5V батерии и сите во големина од 67,64 x 25мм. Имајќи безжична комуникација, уредот со кој ќе се поврзете ќе има можност за комуникација на Интернет.

Плочката Arduino MKR GSM 1400 е опција што го следи патот на многу IoT проекти. Оваа плоча, како што покажува нејзиниот акроним, содржи GSM модул кој ќе овозможи далечинско поврзување без потреба од рутер, само со SIM картичка за мобилен телефон. Дизајнот на останатите компоненти на плочката е сличен на плочата МКР нула, но потрошувачката на енергија не е иста како и во плочата МКР WAN 1300, што е поголема. Чинијата MKR GSM 1400 бара најмалку една батерија од 3.7 V LiPo со цел да функционира правилно. Ова зголемување на енергијата се должи на GSM модулот што го има таблата, но ова не значи зголемување на големината, има иста големина како плочата MKR WAN 1300.

Овие два нови модели на табли на Arduino може да се резервираат за купување преку официјалната веб-страница на Arduino. Плочката MKR WAN 1300 чини 35 евра, додека плочата MKR GSM 1400 чини 59,90 евра. Две разумни цени ако го земеме предвид квалитетот на плочите и големата заедница што ја има овој проект. Значи, се чини дека Ардуино сè уште се бори за создавање на бесплатна средина за IoT. Сепак Дали овие одбори ќе го имаат истиот успех како Ардуино Јин? Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз