DJI Phantom 4: технички и компаративни карактеристики

ДЖИ Фантом 4

DJI е добро позната и наградувана кинеска технолошка компанија. Тој е посветен на дизајнирање и производство на беспилотни летала за авионска фотографија. Неговиот квалитет е одличен и карактеристиките на секој модел на дронови го направија еден од најбараните и најуспешните на пазарот. Тие не само што се лидери во продажбата, туку се и најкористени за телевизиска работа, музика, филмска индустрија за снимање итн.

Во моментов претставува околу 70% од уделот на пазарот на беспилотни летала, и би било нешто поголемо ако го филтрирате само професионалниот пазар. Всушност, DJI ја освои 2017 година Награда за технологија и инженерство Еми за нејзината технологија за камерите поставени од беспилотни летала. И, ако има модел на дрон што се издвојува, тоа е серијата Фантом.

За што можам да го користам и за што не можам да го користам?

Снимање на Рио со Фантом 4

Посебно се беспилотните летала DJI дизајниран за извршување задачи за снимање и / или снимање на слика. Тие не се аеродинамични и лесни модели за трки. Значи, ако барате тркачки дрон, DJI не е најдобра опција. Но, неговата стабилност и карактеристики го прават совршен за аматери и професионалци да снимаат видео и да фотографираат од воздух. За тоа е еден од најдобрите производи што можете да ги најдете.

Понекогаш, исто така, ме прашаа е ако можете да кренете тежина, на пример, да носат комплети или материјали за спасување до точки недостапни за спасување, итн. Вистината е дека квадкоптерот Фантом може да подигне неколку стотици дополнителни грама, но тие не се дизајнирани да носат тежина поголема од опремата за поддршка и фотографија што ја носат. Ако го тргнете, можете да натоварите нешто друго ... Она што е сигурно е дека има DJI S900 (или индустриска серија) со 6 пропела што може да вчитаат до 5 кг, прилично значителна количина.

Заклучок, ако сакате само добар дрон да управува или да прави добри слики, DJI е добар избор. За трки и други цели, треба да размислите да видите други варијанти...

Дали треба да купам професионален дрон?

Ако сте почетник и никогаш не сте пробале еден, одговорот е не. Треба да започнете со ефтин модел за да се навикнете. Без разлика дали сте искусен хобист или професионалец, не се сомневајте дека DJI ги има најдобрите производи за вас.

Ако одговорот е да, треба и да се запрашате верзијата или моделот DJI што ви требаат. На пример, ако сакате да снимите слики и видео со Phantom, можеби ќе се задоволите со DJI Phantom 3 Pro ако сте хобист. Но, ако ви треба нешто друго, тогаш одете директно на една од верзиите DJI Phantom 4.

Разлики со другите модели на DJI

ДЖИ Mavic Про

DJI има неколку модели за задоволи различни потреби на своите корисници. Најзабележителни модели се:

 • DJI Spark: за секој што бара едноставен и лесен дрон. Добра опција за аматери. Тие се ефтини и не се премногу големи по големина, но квалитетот и технологијата сепак се повеќе од пристојни. Но, не очекувајте придобивки или технологии што ги имаат другите супериорни модели ...
 • ДЈИ Мавиќ: тие двојно се зголемуваат во однос на Спарк, затоа не се ефтини беспилотни летала. Оваа серија е доста популарна за fansубителите на авионска фотографија и видео. Има софистициран дизајн и интелигентни режими на лет, со добра автономија, брзина, стабилност и прилично тивок. Постојат неколку изданија на овој дрон, како што се Air, Pro, Platinum итн.
 • DJI Фантом: Тоа е крал на цврстиот квадкоптер. Добро е да носите висококвалитетна камера на својот штанд за да ги сликате најдобрите слики и да снимате видео со висока резолуција. Неговата цена е висока, но вреди да се потроши за да се постигнат најдобри резултати. Затоа е омилен кај професионалците за слика. Во моментов, тие одат на 4-та верзија, а како и претходната, постојат варијанти како што се нормалната и Pro и Pro Plus, малку поскапи, но со додатоци.
 • DJI Inspire: друга серија беспилотни летала со 4 мотори и голема моќ и агилност да ги направат најдобрите снимки во движење. На пример, да снимате акциони филмови, да ги следите луѓето во движење, автомобили итн.
 • DJI очила: неговата цена е малку повисока од искрата, но е поевтина од Фантом и Мавиќ. Овој модел е особено добар за употреба со очила за FPV, дизајнирани да имаат целосно извонредно искуство со летот. Движењето на главата ќе ја смени ориентацијата на фотоапаратот така што ќе можете да видите сè за време на летот. Патем, тоа не значи дека претходните не се компатибилни со FPV, само дека ова е подобро интегрирано со оваа технологија.
 • DJI индустрија: тоа е специјална серија за нешто поспецифични намени. Тие можат да подигнат поголема тежина затоа што обично имаат до 8 ротори наместо вообичаените 4. Тие се прилично користени во земјоделската индустрија.

Можете да купите и споредите кој било од овие модели во официјална продавница DJI на шпански. Willе најдете и голем број додатоци (потпори, камери, ...) за сите серии.

Сега кога знаете карактеристиките на моделите DJIАјде да одиме со Phantom 4, еден од круните накит на марката ...

Технички карактеристики на Фантом 4

Делови од расклопен Фантом

El последен кој се приклучи на оваа серија е Фантом 4, со значително подобрување во однос на претходните модели. Техничките карактеристики на овој дрон се импресивни.

Фантом 4

Тоа е најосновните од серијата Фантом 4, со добри перформанси и технички карактеристики што детално ги опишувам овде:

 • Тежина: 1380 g
 • Брзина на искачување: до 6m / s (во зависност од режимот на лет)
 • Максимална брзина на лет: до 72 км / ч (во зависност од режимот на лет)
 • Максимален агол на наклон: до 42º (во зависност од режимот на летање)
 • Максимална аголна брзина: до 250º / секунда (во зависност од режимот на летање)
 • Максимална висина: 5000м
 • Максимална отпорност на ветер: 10m / s
 • Траење на батеријата: 28 мин. Прибл. со 5350mAh Li-Po батерија и полнач
 • Опсег на работна температура: 0-40ºС
 • Систем за геолокација: GPS + ГЛОНАСС
 • Стабилизација: 3 оски
 • Камера: 12.4 MP CMOS f / 2.8 бленда, со поддршка за HDR и UHD (4K)
 • Мемориска картичка: поддржува microSD до 64 GB UHS-1 класа
 • Фреквенција на далечински управувач: 2.4 Ghz (далечински управувач со поддршка за мобилни уреди) Подобрен Lightbridge
 • Систем за откривање пречки: 5-насочен со три групи сензори (напред, заден, долу и странично)
 • Мобилна апликација за реле за слика: DJI GO 4 за iOS и Android (со латентност од 220мм)
 • Цена: приближ. 1100 евра

Фантом 4 Pro

La Верзија на DJI Phantom 4 Pro тоа е подобрена верзија во однос на основата, со некои додатоци. Вклучува сите горенаведени плус:

 • Растојание или максимална висина: 6900 м
 • Траење на батеријата: 30 мин. Прибл.
 • Тежина: 1400 g
 • Сензор за камера: CMOS 20MP

Овие подобрувања претставуваат a зголемување на цената од приближно 500 €, тоа е, тоа би имало приближна цена од 1600 €.

Фантом 4 Про +

La Верзија на DJI Phantom 4 Pro Plus Тоа е подобрување во однос на верзијата Pro и мало зголемување на цената во однос на претходната. Подобрувањата, вклучително и сè што би имал и основниот Фантом 4, се:

 • Контролно копче: со вклучен 5.5-инчен екран, ја елиминира потребата да користите мобилен уред
 • Радиоконтролна фреквенција: можете да користите 2.4 и 5.8 Ghz за да ги намалите пречките

Фантом 4 Напредно

El DJI Phantom 4 Advanced Тој е малку поразличен од Pro. Ги споделува повеќето карактеристики со Phantom 4, очигледно, но со следниве карактеристики што го разликуваат од Pro:

 • Систем за откривање пречки- Има само сензор за препреки од напред и оддолу, но ги елиминира остатокот од сензорите од задниот дел и од страните. Затоа, ако не го контролирате добро, може да се судри со странични и задни пречки ... Односно, тој е срамежливо инфериорен во однос на Pro.
 • тежина: 20гр полесни

Затоа, тоа е уште една опција ориентирана до повеќето експерти и дека тие подобро го совладуваат пилотирањето на овие артефакти. Наместо тоа, цената е помеѓу основниот Фантом 4 и Про, односно не толку скапо како Pro или Pro Plus.

Фантом 4 Напредно +

Ако го земеме Advance како референца, тогаш DJI Phantom 4 Advanced Plus тиен само цена од околу 100 € повисока. Карактеристиките се скоро идентични. Единственото нешто што варира е:

 • Далечински управувач: со вклучен 5.5 ″ екран

Како и кај Pro + во споредба со Pro.

Подобрувања во однос на DJI Phantom 3

ДЖИ Фантом 3

Ако се прашувате како DJI Phantom 4 наспроти Phantom 3, сосема е едноставно да се објасни. Ако го споредиме Фантом 3 Стандард со Фантом 4 база, го имаме следново:

 • Опсег: 1000м наспроти 5000м
 • Автономија: 23 мин. Наспроти 28 мин
 • Тежина: 768g наспроти 1380g
 • Сензор за камера: 12MP FullHD CMOS наспроти 12MP 4K CMOS
 • Поврзување: WiFi vs Enhanced Lightbridge (повеќе од x4 брзина наспроти WiFi)
 • Геолокација: GPS наспроти GPS + ГЛОНАСС
 • Цена: приближ. 728 € наспроти прибл. 1100 евра

Се разбира, технологиите и режимите на возење се подобрени. На кратко, тоа е постигнато беспилотно летало со повисок квалитет и придобивки, иако има и значително поголема тежина. Всушност, постојат и неколку изданија на Фантом 3, како што се Pro и Advance. Ако ги споредиме карактеристиките на Phantom 3 Pro, тие се нешто повеќе слични на местото каде што започнува Phantom 4, што е опсег од 5000 метри и 12MP камера со 4K капацитет.

Од таа причина, ако барате модел сличен на основниот Фантом 4, но по поевтина цена, можете купи фантом 3 која има пониска цена како што е постара. Единственото нешто што е значително пониско е поврзаноста помеѓу дронот и контролорот, што е значително подобрено во 4-от.

Идниот DJI Phantom 5

Од што можеме да очекуваме иден DJI Phantom 5 Станува збор за дрон со значителни подобрувања во однос на 4. Иако Фантом 4 сега претставува врв на опсегот DJI, нема да потрае долго за да пристигне следната генерација. Ако ги анализираме подобрувањата на 4-те во однос на 3-те, може да очекуваме дрон со подобрување во неколку точки:

 1. Автономија- DJI Phantom 5 најверојатно ќе биде помоќен од 4-от, но неговиот опсег е веројатно и подобар. Можеби за неколку минути ќе го надмине сегашниот половина час што обично траат.
 2. Conectividad: Може да има подобрувања во технологијата Lightbridge, бидејќи ако се подобри визуелниот дел, ќе биде потребна и подобра врска за да се избегнат одложувања и дека ширината на опсегот е поголема.
 3. Опсегот: Можеби новиот Фантом 5 ќе ја сруши бариерата од 7000 метри.
 4. Камера- Камерата ќе биде една од работите што најмногу би се променила, можеби со поголема брзина на FPS за 4K, па дури и можност за снимање 8K.

Се надевам дека те имам помогна во изборот на дронот и расчисти ги сомнежите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.