LM7805: сè за регулаторот на напон

LM7805

El LM7805 е регулатор на напонно да не се меша со разделувачот на напон за што веќе зборувавме во друг наш претходен напис. Покрај тоа, тој не е само каков било регулатор на напон, туку е еден од најкористените од производителите и од самодовербени проекти од сите видови. Неговата функција, како што сугерира неговото име, е да го регулира напонскиот сигнал на колото во кое е интегриран.

Компонента што не е секогаш добро ценета и која, на прилики, се издава за многу проекти. Но, тоа е доста важно ако сакате стабилен сигнал на напон. Особено важен е LM7805 при креирање на струјни кола за нашите кола. На пример, за да создадете домашно напојување со одредени карактеристики, не треба да недостасува еден од овие регулатори.

Што е регулатор на напон?

Внатрешно коло LM7805

Un регулатор на напон или напон како LM7805 е уред што е способен да модифицира сигнал на напон добива на својот влез и испорачува различен сигнал на напон на неговиот излез. Во овој излез, напонот е обично помал и со одредени карактеристики што се потребни за да се избегнат ризици или за правилно функционирање на колото на кое се напојува, доколку е чувствителен на варијации на напон.

За да се овозможи ова, регулаторот на напон има внатрешно коло со низа отпорници и транзистори биполарно поврзано на таков начин што овозможува фино подесување на сигналот на напон на соодветен начин. Внатрешното коло што е интегрирано во пакетот на овој уред, можете да го видите на горната слика.

На пазарот постојат многу различни регулатори на напонда, повеќето од нив се прилично ефтини. Освен LM7805, ќе ги најдете и 7809, 7806, 7812 итн., Од семејството 78xx. Иако во оваа статија ќе се фокусираме на 7805, е еден од најпопуларните.

La разлика помеѓу регулаторот на напон и разделувачот тензијата е јасна. Поделбата го дели влезниот напон на неколку напони пониски од неговиот излез, но не го коригира сигналот за напонот. Од друга страна, во регулаторот на напон, се добива сличен напон на излезот, но со сигналот многу попрецизен од оној што се добива на неговите влезови.

Апликации за регулатор на напон

Сигнал од напојување

Како што можете да си замислите, IC како LM7805 може да се користи за многу работи. На пример, напојувања тие обично интегрираат една од сериите 78xx. Всушност, напојувањето, како што објаснивме во претходниот напис, се состои од неколку фази:

 • Трансформатор: можно е да се трансформира влезниот напон од 220v во соодветен од 12, 6, 5, 3, 3.3 или која било вредност.
 • Исправувач на мостот: тогаш тој сигнал ќе има соодветен напон, но тој и понатаму ќе биде алтернативен сигнал, откако ќе помине низ овој мост се избегнува негативниот сигнал.
 • Кондензатори: сега сигналот има форма на могили, што е да се каже, на некои напонски импулси кои при поминување низ кондензаторот ќе бидат измазнети, што е скоро права линија.
 • Регулатор на напнатост: конечно, регулаторот ќе го рафинира овој сигнал за да го направи целосно рамен и стабилен, односно да го направи сигнал со директна струја.

Останати примена за примена на регулаторот на напон би било да напојува одредени интегрални кола кои не можат да се напојуваат со сигнал што надминува одредена бројка. На пример, замислете сензор или чип што не може да надмине 3.3v моќност. Па, во овој случај, регулаторот може да се користи за да се избегнат ризиците од надминување на таа бариера. Целиот вишок енергија се троши како топлина со 78xx.

Поврзана статија:
LM317: сè за прилагодливиот линеарен регулатор на напон

7805: pinout и лист со податоци

Pinout од 7805 година

Има разни производители на LM7805, како што се STMicroelectronics, TI, Sparkfun, итн. Покрај тоа, можете да го најдете и во неговиот традиционален пакет и во модул за полесно да се интегрирате во вашите проекти со Arduino. Во зависност од купениот модел, ве советувам да пристапите до официјалната веб-страница на производителот за да ги проверите карактеристиките во специфични листи со податоци за моделот. Запомнете дека иако сите се слични, може да има некои промени од еден до друг производител.

Ако го купите во пакет TO-220, ќе најдете 3-пински пиноут. Тие се нумерирани и едниот одговара на влезниот напон што сакате да го модулирате, централните два се GND или земја (заедничкиот), третиот пин е за излез на веќе регулираниот напон, односно стабилниот сигнал што ќе го користиме како напојување на чувствителното коло што сакаме да го направиме да работи. Но, ќе мора да додадете некои додатоци, како што се кондензатори, препорачани од производителот, така што излезот е адекватен.

LM7805 Arduino модул

Во случај на модулот, тој е малку поскап, но може да ви ги олесни работите. Вклучува уредот 7805 и други елементи што вие тие ќе ја олеснат употребата со Arduino. Не ви требаат дополнителни кондензатори или нешто друго. Покрај тоа, тој вклучува ладилник за одржување на соодветната температура со дисипирање на топлината генерирана од 78xx и две картички за поврзување за влез и излез (Vcc и GND на секој крај), олеснувајќи ја неговата имплементација.

Други модели

на разлики помеѓу различните модели достапни во серијата 78xx на регулаторите на напон е прилично едноставна. Бројката што ја придружува ова семејство го означува максималниот напон што го поддржува секој регулатор. На пример:

 • LM7805: 5v и 1A или 1,5A во некои случаи.
 • LM7806: 6v
 • LM7809: 9v
 • LM7812: 12v

Каде да купите

Ако сакате да го купите, го имате на располагање на Амазон, покрај другите специјализирани продавници за електроника. Двете варијанти што можете да ги купите се:

 • Не се пронајдени производи Во пакетот ТО-220 за 4 € можете да купите 10 од овие уреди.
 • LM7805 во модул за нешто помалку од 6 € по единица.

Како што гледате, тие се прилично ефтини уреди...

Интеграција со Arduino

Ако размислите за тоа интегрирајте се со проект со Arduino или Raspberry Pi или друг вид табла, Нема проблем. Нема да користите специфични библиотеки како и со другите модули, ниту пак ќе треба да додадете дополнителен код во вашиот Arduino IDE, бидејќи овој 78xx е самостоен и едноставно е посветен на модификација на влезниот сигнал. Треба да ги имате само потребните знаења за електроника за да ги поставите на вистинското место на вашето коло ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.