RetroPie: ktheni Raspberry Pi tuaj në një makinë retro-lojrash

Logoja e RetroPie

Nëse jeni të apasionuar pas lojrave video retro, ato klasike të mrekullueshme që nuk dalin kurrë nga moda, atëherë me siguri që jeni në vëzhgim për të gjithë ata emulatorë dhe projekte interesante që po shfaqen përreth Raspberry Pi. Një tjetër prej atyre projekteve për të shijuar lojërat e prapambetura është RetroPie, dhe prej të cilave unë do të zbuloj të gjitha çelësat.

E vërteta është se ka gjithnjë e më shumë interes për këtë lloj projekti, që nga shekkomuniteti i përdoruesve të apasionuar pas këtyre videogameve nga platformat e kaluara nuk ndalet së rrituri. Në fakt, edhe disa prodhues të tillë si SEGA ose Atari kanë vendosur t'u japin disa prej makinerive të tyre të kaluara një shans të dytë për të përmbushur këtë kërkesë të madhe ...

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të dini emulatorët më të mirë për Raspberry Pi, si dhe projekte alternative si RecalBox y Batocera. Dhe gjithashtu disa vegla për kontrollorët që të krijojnë tuajat makine Arcade.

Çfarë është RetroPie?

RetroPie është një projekt i burim i hapur i krijuar posaçërisht për ta kthyer SBC-në tuaj në një qendër retro lojërash video, domethënë një makinë të vërtetë lojë retro. Përveç kësaj, është i pajtueshëm me borde të tilla si Raspberry Pi në versionet e tij të ndryshme, por edhe me ato të tjera të ngjashme si ODroid C1 dhe C2, madje edhe për PC.

Që nga versioni RetroPie 4.6, mbështetja për Raspberry Pi 4 është përfshirë gjithashtu

Ky projekt bazohet në projekte të tjera të njohura ekzistuese si p.sh. Raspbian, EmulationStation, RetroArch, Kodi dhe të tjerët shumë ekzistuese. E gjithë kjo është bashkuar në një projekt të vetëm të centralizuar për t'ju ofruar një platformë të plotë dhe të thjeshtë në mënyrë që të shqetësoheni vetëm për të luajtur lojërat tuaja të preferuara Arcade.

Por nëse ju jeni një përdorues i përparuar, ai gjithashtu përfshin një të mirë larmi mjetesh konfigurimi kështu që ju mund të modifikoni dhe personalizoni sistemin pothuajse siç dëshironi.

Platformat e imituara

Konsolë Atari

SONY DSC

RetroPie mund të imitojë më shumë se 50 platforma të lojërave video kështu që ju mund të përdorni ROM-et e lojërave të tyre për t'i ringjallur ato sot. Më të njohurit janë:

 • Nintendo NES
 • Super nintendo
 • Sistemi Master
 • PlayStation 1
 • Gjenezë
 • Game Boy
 • Përpara lojë
 • Atari 7800
 • Loja Ngjyra Boy
 • Atari 2600
 • Sega SG1000
 • Nintendo 64
 • Sega 32X
 • Sega cd
 • Atari Rrëqebulli
 • NeoGeo
 • Ngjyra e xhepit NeoGeo
 • CPC Amastrad
 • Sinclair ZX81
 • Atari ST
 • Spektri Sinclair ZX
 • Dreamcast
 • PSP
 • Komodor 64
 • Dhe shumë më tepër ...

Si mund të kem RetroPie?

Ju mundeni shkarko RetroPie plotësisht falas nga faqja zyrtare e internetit të projektit. Por, para se të nxitoni për të, duhet të keni parasysh se RetroPie mund të funksionojë në disa mënyra:

 • Instaloni atë në një sistem operativ ekzistues, siç është Raspbian. Më shumë informacion për Rasbpian y Debian / Ubuntu.
 • Filloni me një imazh RetroPie nga e para dhe shtoni softuer shtesë.

balentaEtcher

Përveç kësaj shkathtësi, hapat që duhen ndjekur për të instaluar RetroPie nga e para në SD janë sa më poshtë:

 1. Shkarkoni imazhin de RetroPie që korrespondon me versionin e Pi tuaj.
 2. Tani duhet të nxjerrni imazhin e kompresuar në .gz. Mund ta bëni me komanda nga Linux ose me programe si 7Zip. Rezultati duhet të jetë një skedar me shtrirja e img.
 3. Pastaj përdorni një program për të qenë në gjendje formatoni SD dhe kaloni imazhin nga RetroPie. Ju mund ta bëni atë me gdhendës, i cili është gjithashtu i pajtueshëm me të dy Windows, macOS dhe Linux. Kjo është e njëjta procedurë për të gjithë.
 4. Tani futni kartën SD në kartën tuaj Mjedër Pi dhe fillojeni atë.
 5. Pasi të keni filluar, shkoni te menyja e konfigurimit në seksion WiFi për të lidhur SBC-në tuaj në rrjet. Konfiguroni përshtatësin tuaj të rrjetit përkatës, pasi mund të keni një bord më të vjetër me një përshtatës USB WiFi, ose mund të keni një Pi me WiFi të integruar, ose mund të lidheni nga një kabllo RJ-45 (Ethernet). Ju duhet të zgjidhni opsionin tuaj dhe të lidheni me rrjetin tuaj të zakonshëm.
Nëse preferoni, megjithëse nuk është e nevojshme në shumicën e rasteve, mund të instaloni softuer shtesë ose më shumë emulatorë.

kontrollet

Pasi të arrihet, e mëposhtmja është konfiguroni kontrollet tuaja ose kontrolluesit e lojërave, nëse i keni. Për ta bërë këtë, hapat janë:

 1. Lidhni kontrollorët USB që ti ke. Ka shumë kontrollues të pajtueshëm me RetroPie në Amazon. Për shembull QUMOX ose SHTOJCA. Mund të përdorni edhe disa kontrollues më të rinj.
 2. Kur të lidhet, RetroPie duhet të lëshojë automatikisht një ndërfaqja për t'i konfiguruar ato. Do t'ju kërkojë një seri veprimesh në një asistent që duhet t'i ndiqni. Nëse bëni një gabim, mos u shqetësoni, ju mund të përdorni menunë më vonë për të modifikuar konfigurimin duke shtypur Start ose me F4 dhe rinisni.

Pas kësaj ajo që mund të bësh është kaloni ROM-et për të pasur video lojërat tuaja të preferuara gati për t'u ekzekutuar nga Raspberry Pi. Mund ta bëni në disa mënyra, njëra është përmes SFTP (disi më e ndërlikuar), përmes Samba (gjithashtu disi më e mundimshme), dhe tjetra është përmes USB (më e thjeshtë dhe e preferueshme nga shumica). Për opsionin USB:

 1. Përdorni një pendrive ose memorie USB të formatuar më parë në FAT32 ose NTFS. Të dy shërbejnë.
 2. Brenda ju duhet të krijoni një dosje e quajtur «retropie» pa thonjëza.
 3. Tani në mënyrë të sigurt hiqni USB nga priza dhe vendoseni në një Port USB të Raspberry Pi. Lëreni atë derisa LED të ndalet së ndezuri.
 4. Tani shkëputni përsëri USB-në nga Pi dhe vendoseni në PC tuaj kaloni ROM-et brenda direktorisë retropie / rom. Nëse ROM-et janë të kompresuara, do t'ju duhet t'i zbërtheni ato që të funksionojnë. Ju gjithashtu mund të krijoni dosje brenda romëve për të kataloguar ROM nga platforma, për shembull, mund të krijoni një dosje të quajtur nes për lojërat Nintendo NES, etj.
 5. Lidhni USB-në përsëri në Pi tuaj, prisni që LED të ndalet së ndezuri.
 6. tani rifreskoni EmulationStation duke zgjedhur Restart nga menyja kryesore.

Dhe tani ka vetëm filloni lojen… Nga rruga, për të dalë nga një lojë në të cilën jeni zhytur, mund të përdorni butonat Start dhe Select të shtypur në të njëjtën kohë në kontrolluesin tuaj të lojës dhe do të kthehet në menunë kryesore të RetroPie

Shumë më e lehtë (përdorues fillestar)

Si ju nuk doni ta komplikoni shumë jetën tuaj me ROM-et ose me instalimin e RetroPie, duhet të dini se ata tashmë shesin karta SD me këtë sistem të instaluar, përveç mijëra ROM-ve të përfshira tashmë ...

Për shembull, në Amazona shes nje Kartë microSD 128 GB kapaciteti i markës Samsung dhe që tashmë përfshin RetroPie, si dhe më shumë se 18000 ROM të lojërave video të përfshira tashmë.

Gjeni ROM

Princi i Persisë

Mos harroni se ka shumë faqe në internet që lejojnë shkarkoni ROM në mënyrë të paligjshme, pasi ato janë lojëra video të pronarit. Prandaj, duhet ta bësh atë me rrezikun tënd, duke ditur se mund të jesh duke kryer një krim kundër pronës intelektuale.

Për më tepër, në Internet Archive ju gjithashtu mund të gjeni disa ROM të lojërave video shumë të vjetra. Dhe sigurisht që ju gjithashtu keni ROM krejtësisht falas dhe legale nëse i dëshironi, si ato të Mame.

Shtesa të disponueshme

makine Arcade

Duhet ta dini se ka një numër të madh të Projekte DIY të krijoni makinën tuaj Arcade të lirë dhe miniaturë me Raspberry Pi, si dhe të rikrijoni shumë konzola të tjera nga e kaluara në një mënyrë të thjeshtë. Për këtë, RetroPie gjithashtu ju ofron disa dokumente interesante:

Por kjo nuk është e vetmja gjë që keni në majë të gishtave tuaj, ato gjithashtu ekzistojnë komplete shumë interesante që mund të blini për të mbledhur konsolën tuaj retro në një mënyrë të thjeshtë:

 • GeeekPi një guaskë retro e konzolës që imiton SuperCOM
 • NESPi Isshtë një rast tjetër që imiton Nintendo NES mitike
 • Owootecc një rast i ngjashëm me GameBoy për një Raspberry Pi Zero

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.