Trollduino: një bord shumë i veçantë Arduino

trollduino

Ka shumë targa zyrtare dhe të përputhshme Arduino. Mundësi të pafundme për zhvilluesit që kërkojnë një bazë për të filluar projektet e tyre DIY. Tani prodhuesit gjithashtu kanë një mjet të ri shtesë, dhe ai ka një emër mjaft kurioz: trollduino. Por nuk është e vetmja gjë e çuditshme në lidhje me këtë pllakë të ngjashme me a Arduino UNO dhe që përdor të njëjtin faktor të formës.

Dhe nëse mendoni se çfarë e bën këtë bord zhvillimi kaq të veçantë, e vërteta është që ju duhet të shikoni në çipin e tij kryesor. Ndërsa në Arduino dhe bordet e tjera të zhvillimit është një mikrokontrollues ose MCU, në rastin e Trollduino është mjaft i njohur për elektronikën: po, një e thjeshtë Kohëmatës 555.

Por… prisni, prisni! A ekziston vërtet një gjë e tillë? Epo, le të shkojmë me pjesë. Siç e dini, IC 555 është një kohëmatës i njohur që ka një mori mundësish në botën DIY. Gjëra të shkëlqyera mund të bëhen me këtë mikroprocesor dhe disa përbërës të tjerë.

Prandaj, një person (Lee i butë i interesuar nga Hackaday.io) nga hapësira kibernetike doli me këtë "mrekulli" bordi Trollduino. Një mënyrë për të kontrolluar komunitetin Siç tregon emri i saj. Dhe në të ai propozon të përdorë një Arduino UNO tek i cili mikrokontrolluesi është zëvendësuar nga një kohëmatës 555, shumë më i thjeshtë, por që mund të përdoret mirë për të lidhur përbërësit në kunjat e tyre dhe për të programuar disa detyra.

Imazhet janë reale, në to mund të shihni se si ai vendosi treshen 5 në një pjatë në stili UNO. Përveç kësaj, disa rezistorë dhe kondensatorë janë shtuar në bordin e zhvillimit, dhe madje edhe një lidhës fole dhe një lidhës USB për energji (pasi që do të jeni në gjendje të ruani pak të dhëna në një 555 ...). Sa për kunjat, siç mund ta shihni është gjithashtu në përputhje me Arduino UNO.

Y, edhe nëse është shaka, e vërteta është se mund të jetë një ide e mirë për disa fillestarë që duan të fillojnë të punojnë me IC 555 në një mënyrë të thjeshtë. Po, me kufizime të mëdha dhe të tilla, por nëse vendosni rezistenca dhe kondensatorë të ndryshueshëm, mund të luani me të.

Nëse jeni të interesuar, mundeni shkarkoni skemën dhe shiko më shumë informacion këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   555ino dijo

    Në të vërtetë, mjaft e kufizuar në krahasim me të gjitha mundësitë e ofruara nga një 555 (nuk po them më dy), por si ide fillestare nuk është aspak e keqe.