Ne analizojmë skanerin 3D BQ CICLOP

BQ Ciclop

CES i vitit 2015 bq paraqitur në shoqërinë e tij skaner 3D BIC CICLOP. Ishte një projekt me burim të hapur me të cilin kompania ndau me të gjithë komunitetin e prodhuesve punën e nevojshme për zhvillimin e skanerit. Në këtë mënyrë përdoruesit mund të bashkëpunojnë për idetë dhe përmirësimet e tyre.

Në këtë artikull ne do të analizojmë se si është plakur ky produkt dhe nëse është akoma e dobishme për të përftuar një model të këtyre karakteristikave.

Teknologjia e përdorur për skanimin 3D

Ciclop është një skanues bazuar në trekëndëshin 3D që përfshin një palë lazer që projektojnë dy linja në një objekt rrotullues në një platformë rrotulluese. Një aparat fotografik kap si teksturat ashtu edhe format e objektit të skanuar.

Objekti i zi merr rrezja e dritës lazer lineare që devijohet nga reflektimi dhe kapet nga sensori i cili kalon pozicionin e secilës pikë të rrezes së zbuluar në softuerin e rindërtimit dhe e regjistron atë në bazën e të dhënave së bashku me pjesën tjetër për të qenë në gjendje të formojë imazhin e plotë 3D. Sapo objekti të ndryshojë formën ose pozicionin e tij, drita e incidentit nuk reflektohet më në të njëjtën mënyrë, kështu që nuk drejtohet në të njëjtën zonë të kamerës dhe për këtë arsye regjistrohet një pikë tjetër në modelin që do të skanohet .

Në mënyrë që të përpunohen të gjitha informacionet e marra përmes kamerës dhe menaxhoni opsionet dhe parametrat e skanerit, bq ka zhvilluar Horus, një aplikacion multiplatform dhe falas.

Skaneri 3D BQ Ciclop lejon skanoni objekte deri në diametër 205 mm me gjerësi 205 mm në një rezolucion deri në 500 mikronë në një kohë të përafërt prej 5 minutash.

La elektronikë i skanuesit është i përbërë nga një Bordi me bazë Arduino, një aparat fotografik Logitech, 2 lazer linear dhe një motor stepper.

Karakteristikat e skanerit 3D BQ Ciclop

Madhësia maksimale e skanimit: 205 mm (diametër) x 205 mm (lartësi).
Optika / Sensori: Kamera Logitech C270 HD 1280 x 960
rezoluta: 500 mikronë
Përmasat e skanerit: (x) 450 x (y) 330 x (z) 230 mm
Zona e skanimit është e zbehtë: (r) 205 x (h) 205 mm
Pesha e skanerit: 2 kg rreth
Saktësia e skanimit: 500 mikronë
Shpejtësia e skanimit: 3-4 min afërsisht
Hapat për rotacion: Midis 1600 dhe 160

Duket se megjithëse kanë kaluar dy vjet që nga lansimi i këtij produkti, opsionet për të blerë një pajisje me një çmim të arsyeshëm nuk janë rritur dhe Skanuesit aktualë të shtëpisë kanë praktikisht të njëjtat karakteristika si modeli bq.

Shpaketimi, montimi dhe instalimi i skanerit 3D BQ Ciclop

El rritje është shumë e i lehtë dhe prodhuesi e ka dokumentuar shumë mirë. Varet nga sa i aftë jeni duke ndjekur manualin mund të zgjasë midis 30 minutash dhe një ore që pajisjet të jenë të mbledhura plotësisht. Ne e kemi përfunduar atë shumë shpejt, pa hezituar në asnjë hap ose duke zhbërë ndonjë pjesë për shkak të keqinterpretimit të manualit.

Prodhuesi madje ka postuar një video në youtube në të cilën vetëm 3 minuta tregon në detaje se si duhet t'i vendosim të gjitha pjesët.

Përkundër faktit që manualë në gjuhë të ndryshme janë furnizuar me produktin, ne ju rekomandojmë që të kaloni nëpër portali web Çfarë keni për produktet tuaja?. Në ata kanë botuar gjithçka që ju nevojitet për të përdorur skanerin tuaj. Nga manualet në versionin më të fundit të softuerit Horus.

Tërësisht

Gjithmonë na duket qesharake kur blejmë produkte që kanë pjesë të shtypura nga printerët FDM. Në rastin e skanuesit, të gjithë përbërësit plastikë janë shtypur në PLA. Complexshtë komplekse që një kompani e vogël duhet të përdorë këtë praktikë, por është e vështirë për ne të imagjinojmë se ky proces mund të jetë më fitimprurës për një kompani si bq sesa të prodhojë një kallëp injeksioni. Megjithatë ne mund ta verifikojmë atë cilësia e printimit të këtyre përbërësve është e shkëlqyeshme.

detaje BQ Ciclop

Për funksionimin korrekt të skanerit Softueri Horus dhe drejtuesit e kamerës Logitech duhet të instalohen që përfshin sistemin, e gjithë kjo mund të gjendet në faqen e internetit të prodhuesit

Pasi të jetë bërë boot-i i parë, ne kontrollojmë që softueri është përgjegjës për azhurnimin e firmuerit të bordit arduino Që përfshin. Nëse e kemi bërë skanerin tonë ne mund të përdorim çdo bord arduino që plotëson specifikimet e detajuara nga prodhuesi. Një detaj shumë domethënës i punës së mirë të bq.

Ne kemi gjithçka të mbledhur dhe të lidhur me PC, është koha të instalojmë softuerin dhe të kryejmë skanimin tonë të parë.

Problemi i parë që kemi hasur është se duke pasur kamerat e ndryshme të internetit të lidhura me PC horus nuk ka qenë në gjendje të identifikojë automatikisht se cilën do të përdorë dhe softueri nuk është në gjendje të tregojë qartë kamerat e internetit që gjen. Në disa përpjekje kemi gjetur webcam-in e duhur, asgjë serioze.

Ne mund të skanojmë vetëm sipërfaqet ose të kapim ngjyrën gjithashtu, duke përdorur të dy lazer ose vetëm një.  Dhe nuk është një mundësi të pafundme që ne mund t'i rregullojmë për të optimizuar skanimin me karakteristikat e mjedisit në të cilin bëjmë skanimin.

Skanimet e para

Skanimi ynë i parë është një katastrofë, e cila nga ana tjetër është krejtësisht logjike, ne kemi filluar të skanojmë pa marrë parasysh asnjë konsideratë. Një vizitë në forumet e prodhuesit na mëson këtë sistemi i trekëndësimit me lazer është shumë i ndjeshëm ndaj faktit se pozicioni ku kryqëzohen 2 lazerat është i vendosur në mënyrë të përkryer në qendër të rrotullës. Sidoqoftë, BQ ka anashkaluar diçka aq të thjeshtë sa shënimi i qendrës së kësaj platforme. Sheshi, busulla, letra, stilolapsi dhe problemi i zgjidhur. Pasi të jenë kalibruar lazerët, cilësia e objekteve të skanuara është përmirësuar ndjeshëm.

Kur skanoni një objekt marrim një rrjetë pikash të cilat mund t’i ruajmë në formatin .ply por kjo skedar nuk mund të përdoret në asnjë printer sepse formati i zakonshëm është .stl. Një tjetër vizitë në faqen e internetit të prodhuesit sqaron se softueri horus nuk gjeneron skedarë .stl për të arritur këtë format duhet të përdorim një program tjetër me burim të hapur.

Duhet të përdorësh një program të dytë për të arritur rezultatin e dëshiruar e bën përvojën e përdorimit të skanerit disi më pak të rrumbullakët. Sidoqoftë bq ka dokumentuar të gjithë hapat e kërkuar për të përfunduar detyrën.

Testi i skanimit

Në imazh mund të shohim modelin e skanuar dhe imazhin 3D të marrë

Në funksion të testeve të kryera, ne mund të pohojmë se rezultatet do të jenë shumë të ndryshme në varësi të një numri të madh të variablave. Nga ndriçimi i zonës në të cilën kemi skanerin, saktësinë e kalibrimit që kemi kryer apo edhe ngjyrat që përfshin objekti i skanuar.

Një nga përmirësimet e rekomanduara nga prodhuesi është skanoni objektin disa herë në kënde të ndryshme në mënyrë që rrjeta e pikave të ketë numrin më të vogël të zonave që drita e rrezeve lazer nuk mund të arrijë.

Çmimi dhe shpërndarja

Edhe pse kjo pajisje ka qenë në treg për 2 vjet dhe Nuk është në dispozicion në faqen e internetit të vetë prodhuesit, ende mund ta gjejmë në institucione të tjera për një çmimi i përafërt i 250 €.

Përfundim

Skanimi i formës 3D është një proces kompleks për të cilin janë zhvilluar teknika dhe pajisje të panumërta që kushtojnë mijëra euro. Ne duhet të supozojmë kufizimet cfare do te kemi me çdo pajisje shtëpiake.

Kjo skuadër ka një raport i shkëlqyeshëm cilësi / çmim dhe 2 vjet pas prezantimit të tij në treg nuk eshte e vjetruar. Mjetet e siguruara nga prodhuesi e bëjnë përvojën e përdoruesit sa më të lehtë të jetë e mundur.

Ne kemi marrë rezultate shumë të ndryshme midis objekteve të ndryshme që kemi skanuar, por me durim mund të marrim forma që janë mjaft besnike ndaj origjinaleve.

Isshtë një produkt i përshtatshëm për ata prodhues që janë të dashur për shtypjen 3D të cilët gëzojnë të gjithë procesin e krijimit dhe nuk presin rezultate perfekte nga momenti i parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joel Ontuna dijo

  Artikull interesant mik, po bëj një studim të skanerëve 3D ekzistues në treg, a mund të më ndihmoni me disa informacione në lidhje me kompaninë BQ

 2.   Xhulieta dijo

  Mirëdita, kam skanerin por nuk mund ta marr softuerin horus 3d, do të më ndihmonte nëse e keni pasi nuk mund të gjendet as në github.
  Mbetem i vëmendshëm ndaj çdo shqetësimi.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll